Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Szukasz pracy? My pomożemy Ci ją znaleźć – rozmowa z Iwoną Szulc, Hays Poland
Chcesz zmienić zmienić pracę i spróbować czegoś innego? A może właśnie odkryłeś w sobie niesamowity talent marketingowy lub skończyłeś studia? Specjalista z firmy headhunter-skiej Hays Poland, Iwona Szulc, odpowiedzialna za rekrutację pracowników do branży Life Science przybliża nam, w jaki sposób wygląda rekrutacja do tego sektora i wskazuje jakich pracowników poszukują firmy.

Jakich pracowników Państwo poszukują?

To zależy od stanowiska. Najczęściej poszukujemy osób, które posiadają pewną kombinację cech. Jeśli poszukujemy kandydatów na stanowiska sprzedażowe, musi być to osoba z doświadczeniem w pracy laboratoryjnej, oraz która sprzedawała sprzęt laboratoryjny. Jeśli poszukujemy osoby, która będzie zarządzała zespołem naukowców, osoba musi mieć doświadczenie z zakresu prowadzonych badań, ale również musi posiadać kompetencje zarządcze. Zazwyczaj poszukujemy w całym Life Science osób z wykształceniem około medycznym, które posiadają kompetencje zarządcze, sprzedażowe czy szkoleniowe. To, co wyróżnia część Laboratory od Medical Devices czy Pharma, jest to, że wąska grupa klientów rozmawia z absolwentami i osobami bez kompetencji sprzedażowych ale którzy pracowali w laboratorium, na konkretnym sprzęcie, do tego władają dobrze językiem angielskim oraz posiadają cechy osobowe, które są przydatne w dziale sprzedaży.

W której dziedzinie poszukuje się obecnie najwięcej pracowników?

Każdy z trzech sektorów (Laboratory, Medical Devices, Pharma), dosyć równomiernie się rozwija. Część Laboratory, wzrasta bardzo powoli, ale stabilnie. Jest to około 2 do 4% rocznie.

Jak wielu jest kandydatów oraz ilu z nich przechodzi etap rekrutacji?

Jest mi ciężko stwierdzić, to zależy od projektu. Standardowo prezentujemy klientom 3-4 wyselekcjonowane osoby. Są to specjaliści, którzy łączą w sobie pewne cechy. Takich osób spełniających kryteria klientów jest mało na rynku. Firmy zgłaszające się do nas zlecają nam tego typu zadania, ponieważ same nie są w stanie tego zrobić. Nasza skuteczność w realizacji projektów rekrutacyjnych wynosi 98%.

Czy zdarzają się przypadki, że osoby, które pomyślnie przeszły etap kwalifikacji, na miejscu pracy okazuje się, że nie posiadają konkretnych umiejętności?

Niestety zdarzają się takie przypadki, bardzo rzadko, ale jednak się zdarzają. Wynika to z faktu, że stawiane oczekiwania bywają zbyt wysokie. Bardzo rzadko zdarzają się takie przypadki, ponieważ staramy się, aby prezentowane osoby, były jak najbardziej zbliżone do poszukiwanego profilu. Kandydaci przechodzą najpierw przez nasze sito rekrutacyjne, a następnie u klienta. Jest to zatem podwójne badanie kompetencji. Czasami takie zdarzenia są powiązane z faktem, że klienci uświadamiają sobie, że nie do końca takiego profilu poszukiwali.

Współpracują Państwo z jednostkami akademickimi. Czy mają Państwo odpowiednią pulę miejsc pracy dla absolwentów kierunków z branży?

Mamy klientów, którzy będą angażowali w proces rekrutacyjny absolwentów. Z punktu widzenia rekrutera rzadko się to zdarza, ale jest to możliwe. Niestety, nie posiadamy wystarczającej liczby ofert dla absolwentów.

Czy firmy zdają się na Państwa pomysły? Czy dostają Państwo konkretne wytyczne, w jaki sposób rekrutacja ma przebiegać?

Dostajemy konkretne wytyczne, jeśli chodzi o profil poszukiwanego kandydata. Jesteśmy w ciągłym kontakcie z naszymi klientami. Jeśli są jakiekolwiek wątpliwości w projekcie, staramy się od razu to wyjaśniać. Jeśli mamy problem ze znalezieniem odpowiedniego człowieka sugerujemy naszym klientom większą elastyczność.

 

Iwona Szulc – Consultant, Medical Devices

Iwona dołączyła do zespołu Hays Poland w 2012 roku i objęła odpowiedzialność za prowadzenie profesjonalnych procesów rekrutacyjnych dla firm związanych z obszarem Laboratory & Biotechnology.
Posiada bogate doświadczenie w rekrutacji osób związanych z sektorem sprzętu laboratoryjnego, rozwoju usług medycznych i laboratoryjnych na terenie Polski. Jest osobą odpowiedzialną za business development i rozwój wyżej wymienionych branż.
Prywatnie interesuje się dalekimi podróżami, aktywnym spędzaniem czasu i dobrą książka  najlepiej kryminałem.

KOMENTARZE
news

<Marzec 2024>

pnwtśrczptsbnd
26
27
29
1
2
3
4
8
9
10
11
12
16
17
18
20
22
23
24
25
28
29
30
31
Newsletter