Badania prowadzone na zlecenie NanoVelos w Centrum Medycyny Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku miały na celu porównanie i ocenę toksyczności oraz skuteczności przeciwnowotworowej epirubicyny enkapsulowanej (umieszczonej) w nanocząsteczkach i wolnej epirubicyny u myszy z implantowanym ksenograftem (model nowotworu jajnika). Wstępny raport wykazał, że wyniki są pozytywne.
– Wyniki badań napawają nas optymizmem. Wykazały bowiem, że wykorzystując nasze nanocząstki jako nośniki dla epirubicyny, zwiększana może być skuteczność przeciwnowotworowa i jednocześnie ograniczane są działania niepożądane tego popularnego leku. Otrzymane wyniki są na tyle istotne, że zdecydowaliśmy się na złożenie kolejnego zgłoszenia patentowego – mówi prof. Tomasz Ciach, założyciel oraz członek Zarządu NanoGroup. – Teraz skoncentrujemy się nad określeniu najskuteczniejszego sposobu dawkowania leku. Realizowany harmonogram jest zgodny z planami przedstawionymi inwestorom w trakcie oferty publicznej przeprowadzonej w końcówce 2017 r. – dodaje.
Epirubicyna jest powszechnie stosowanym chemioterapeutykiem. Znajduje zastosowanie w leczeniu różnych, często występujących nowotworów, w tym nowotworu piersi, jajnika, żołądka, płuca czy jelita grubego. Stosowana jest zarówno w monoterapii, jak i terapii skojarzonej z innymi lekami przeciwnowotworowymi.
– Szerokie zastosowanie epirubicyny jest dla nas kluczową kwestią. Jeśli bowiem dalsze badania potwierdzą pozytywny wpływ naszych nanocząsteczek w trakcie terapii tym lekiem, będzie to stanowiło potwierdzenie szerokiego obszaru dla zastosowania systemu NanoVelos w praktyce klinicznej z innymi chemioterapeutykami. Biorąc to pod uwagę, jesteśmy przekonani o ogromnym potencjale naszych nanocząstek – mówi Marek Borzestowski, Prezes Zarządu NanoGroup.
Działania NanoVelos koncentrują się na rozwijaniu unikalnego system dostarczania leku opartego o nanocząstki polisacharydowe. Powstały system charakteryzuje się poprawą celowania do komórek nowotworowych, zwiększeniem bezpieczeństwa terapii i umożliwia rozszerzenie okna terapeutycznego. Spółka pracuje nad rozwojem innowacyjnych kombinacji znanych leków przeciwnowotworowych z wytworzanymi przez jej zespół nanocząstkami.
Poza NanoVelos, do NanoGroup S.A. należą spółki NanoSanguis oraz NanoThea. NanoSanguis tworzy technologie wytwarzania substytutu krwinek czerwonych, z kolei NanoThea pracuje nad innowacyjnym rozwiązaniami do diagnostyki zmian nowotworowych metodą PET/MR.
KOMENTARZE