Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
NanoVelos, spółka zależna NanoGroup, wygrywa przetarg na nanoformulację leku dla europejskiego potentata
NanoVelos, spółka zależna NanoGroup – notowanej na głównym rynku GPW grupy spółek biotechnologicznych – poinformowała o wygranym procesie przetargowym na nanoformulację leku dla polskiego oddziału międzynarodowego koncernu farmaceutycznego Gedeon Richter. Lekiem tym jest fenofibrat, który jest jedną z najpopularniejszych substancji stosowanych w leczeniu podwyższonego cholesterolu.

 

 

Gedeon Richter to jeden z największych koncernów farmaceutycznych w Europie Środkowo-Wschodniej z ponad 130-letnią historią. Firma oferuje leki, suplementy i inne preparaty medyczne w 45 krajach na całym świecie. Akcje węgierskiej spółki notowane są na giełdach w Budapeszcie i Luksemburgu – jej wartość rynkowa wynosi obecnie ok. 3,2 mld euro.

– Cieszymy się, że europejski potentat branży farmaceutycznej zaufał naszemu zespołowi – mówi Iga Wasiak, Prezes i jeden ze współzałożycieli NanoVelos.

Fenofibrat jest popularnym i szeroko stosowanym lekiem zaliczanym do grupy fibratów, pomagających regulować stężenie lipidów we krwi. Powoduje zmniejszenie stężenia triglicerydów oraz „złego” cholesterolu (LDL) we krwi oraz zwiększenie stężenia „dobrego” cholesterolu (HDL) we krwi. Fenofibrat stosuje się w leczeniu wszystkich typów zaburzeń gospodarki lipidowej, takich jak zbyt duże stężenie cholesterolu (hipercholesterolemia) lub triglicerydów we krwi.

Złożona przez NanoVelos oferta dotyczy zastosowania w procesie nanoformulacji leku dwóch metod – metody liofilizacji i metody wytrącania przeciw-rozpuszczalnikiem. Prace badawcze w przypadku obu niezależnych metod podzielone będą na trzy etapy, przy czym rozwój danej metody może zostać zatrzymany przez zleceniodawcę po każdym etapie.

– Wygrana w przetargu to kolejne potwierdzenie naszego know-how w zakresie tworzenia nanocząstek dla celów farmaceutycznych. To bardzo dobra wiadomość, która pokazuje, że poza głównym projektem NanoVelos, jakim jest stworzenie nowego leku w ramach platformy Drug Delivery – równolegle możemy generować przychody z działań typowo usługowych – mówi prof. Tomasz Ciach, współzałożyciel i Członek Zarządu NanoVelos oraz Członek Zarządu NanoGroup.

Poza NanoVelos, do NanoGroup S.A. należą spółki NanoSanguis oraz NanoThea. NanoSanguis tworzy technologie wytwarzania substytutu krwinek czerwonych, z kolei NanoThea pracuje nad innowacyjnym rozwiązaniami do diagnostyki zmian nowotworowych metodą PET/MR.

KOMENTARZE
Newsletter