Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Najnowocześniejsze w Polsce laboratorium BSL-3+ ukończone

Pierwsze laboratorium BSL-3+ w Polsce Północnej już niedługo rozpocznie prace. 22 stycznia br. na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i GUMed odbyło się oficjalne otwarcie specjalnej przestrzeni, w której będą prowadzone badania m.in. nad koronawirusem czy wirusem kleszczowego zapalenia mózgu. Nowej jednostki pogratulował uczelni m.in. minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek. 

Fot. Uroczyste przecięcie wstęgi. Od lewej: prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk, prof. Piotr Stepnowski, prof. Ewelina Król, źródło: Alan Stocki/UG

 

Ze względu na zagrożenia związane z pracą nad żywymi wirusami w laboratorium obowiązuje wiele zabezpieczeń, m.in. osobna oczyszczalnia ścieków, specjalne śluzy wejściowe i komory do sterylizacji czy nakaz noszenia specjalistycznych skafandrów. Te i inne elementy decydują o poziomie bezpieczeństwa biologicznego (skrót BSL od ang. Biosafety Level) laboratorium. Nowa przestrzeń na MWB UG i GUMed została zaklasyfikowana jako BSL-3+ (w skali od 1 do 4). W Polsce laboratorium BSL-4, czyli o stopniu najwyższym, jeszcze nie istnieje.

Uroczystość otwarcia rozpoczął rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski, prezentując krótkie przybliżenie działalności naukowej i popularyzatorskiej kierowniczki laboratorium prof. dr hab. Krystyny Bieńkowskiej-Szewczyk. Rektor podkreślił, że to właśnie determinacji Pani Profesor zawdzięczamy powstanie laboratorium i wręczył jej Srebrny Medal Uniwersytetu Gdańskiego Doctrinae Sapientiae Honestati

Fot. Wręczenie Medalu Uniwersytetu Gdańskiego Doctrinae Sapientiae Honestati, źródło: Alan Stocki/UG 

– Dzisiaj na naszym Wydziale otwieramy najnowocześniejsze laboratorium BSL-3+, które jednocześnie jest jedynym takim laboratorium w Polsce Północnej. Ta przestrzeń dedykowana jest badaniom struktury, funkcji i rozprzestrzeniania się wysokopatogennych wirusów. To oznacza, że w przypadku kolejnych pandemii będziemy mogli w bezpiecznych warunkach takie wirusy badać – powiedziała dziekan MWB UG i GUMed dr hab. Ewelina Król, prof. UG.

Powstanie laboratorium BSL-3+ to efekt wieloletniej pracy wirusologów z MWB UG i GUMed. O rozwoju tej dziedziny na uczelni opowiedziała prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk w towarzystwie swojego męża, także wirusologa, prof. dr. hab. Bogusława Szewczyka. – Przez te wszystkie lata zbudowaliśmy bardzo duży potencjał. Zdobyliśmy zapewne najwięcej grantów międzynarodowych na uczelni. W ciągu 10 lat opublikowaliśmy ponad 140 prac naukowych i otrzymaliśmy ok. 20 patentów. Naszymi głównymi modelami badawczymi były herpeswirusy, czyli wirus opryszczki, ospy wietrznej, wirusy grypy czy wirus Zika – wymieniała prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk.

Fot. Od lewej: prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk, prof. Ewelina Król, dr Michał Rychłowski, prof. Bogusław Szewczyk, dr Łukasz Rąbalski, źródło: Alan Stocki/UG

Kierowniczka Zakładu Biologii Molekularnej Wirusów zaznaczyła, że cała inicjatywa laboratorium nie byłaby możliwa, gdyby nie jej zespół i zaprosiła, żeby stanęli obok niej: prof. Ewelina Król, dr Michał Rychłowski, dr Łukasz Rąbalski i dr Andrea Lipińska. – Te osoby, które wykształciliśmy, to chyba moja największa duma. Wiele z nich pracuje teraz w znakomitych ośrodkach, a niektórzy pracują tutaj z nami. Nigdy nie było między nami konfliktów i tworzyliśmy bardzo dobry team. Wirusologia gdańska to specjalny zespół, który zasługuje na specjalne laboratorium – kontynuowała prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk.

Na zakończenie wydarzenia naukowcy z Zakładu Biologii Molekularnej Wirusów oprowadzali uczestników po laboratorium i opowiadali o jego specyfice. Po uroczystości nastąpiło zamknięcie i zabezpieczenie przestrzeni, aby pełniła funkcję jednego z najbezpieczniejszych i najsterylniejszych laboratoriów w Polsce. Więcej o laboratorium można dowiedzieć się z poniższego filmu. 

KOMENTARZE
Newsletter