Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Więcej przypadków COVID-19 w bardziej zanieczyszczonych województwach
Więcej przypadków COVID-19 w bardziej zanieczyszczonych województwach

W województwach, w których powietrze jest bardziej zanieczyszczone, jest więcej zakażeń koronawirusem – wynika ze wstępnych badań prof. Piotra Kleczkowskiego z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. – W obecnej fazie pandemii w Polsce wyraźnie widać, że jest związek pomiędzy średnim poziomem zanieczyszczenia powietrza a liczbą zachorowań na COVID-19. Mniejszą korelację widać pomiędzy jakością powietrza a liczbą zgonów z powodu COVID-19, choć tych zgonów jest mniej tam, gdzie powietrze jest lepszej jakości – mówi PAP prof. Kleczkowski. Jak podkreśla, jego badania mają tylko wstępny charakter, pokazują możliwe korelacje i wymagają jeszcze dalszych prac.

Przywołując też wyniki międzynarodowych prac, zaznacza, że wirus może się przenosić za pośrednictwem pyłów. – Ponad tysiąc różnych drobnoustrojów, również RNA wirusa SARS-CoV-2, znaleziono na drobinach pyłu, ale nie ma jeszcze stuprocentowych dowodów, że tą drogą można się zakazić – dodaje naukowiec.

Po pierwszej fali pandemii profesor przeprowadził dokładniejsze badania, które także wykazały powyższy związek i pokazały korelację pomiędzy liczbą zakażeń a zamożnością w różnych województwach. – Przeważnie jest tak na całym świecie i w Polsce, że niska zamożność wiąże się z większą zachorowalnością. Z COVID-19 w Polsce było wtedy odwrotnie – zauważa prof. Kleczkowski. Zgodnie z wynikami jego analiz, w województwach, gdzie mieszkańcy osiągają wyższe dochody, było więcej przypadków COVID-19. Może to wynikać, jak przypuszcza naukowiec, z większej mobilności, zwłaszcza częstszych wyjazdów za granicę ludzi zamożnych.

Amerykańskie badania opublikowane jesienią zeszłego roku pokazały, że długotrwała ekspozycja na zawieszone w powietrzu szkodliwe substancje wyraźnie sprzyja ciężkiemu przebiegowi infekcji SARS-CoV-2. Najsilniejszy negatywny wpływ ma dwutlenek azotu. Wzrost jego stężenia o 4,6 ppm (cząsteczek związku na 1 mld cząsteczek powietrza) oznaczał wzrost śmiertelności wśród chorych o 11,3 proc., a ogólnie w populacji – o 16,2 proc.

Autorka: Beata Kołodziej (PAP)

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/smog-dym-spalanie-odpad%c3%b3w-3125312/

KOMENTARZE
Newsletter