Ofatumumab (20 mg leku podawane podskórnie raz na miesiąc) wykazał lepszą skuteczność w porównaniu z Aubagio® (teriflunomidem, 14 mg podawane doustnie). Lek wykazał bardzo dobre i klinicznie znaczące efekty, zmniejszając liczbę nawrotów stwardnienia rozsianego, oceniane jako roczny wskaźnik nawrotów (ARR, ang. annualized relapse rate).
Ofatumumab jest ludzkim przeciwciałem monoklonalnym anty-CD20 (mAb), podawanym comiesięczne poprzez wstrzyknięcie podskórne (za pomocą specjalnego pena, samodzielnie przez pacjenta). Ofatumumab wiąże się z cząsteczką CD20 na powierzchni komórek B, powodując ich lizę. Selektywny mechanizm działania i podskórny sposób podawania leku umożliwia precyzyjne dostarczenie go do węzłów chłonnych, gdzie konieczne jest zniszczenie komórek B w przebiegu SM. Oszczędzone zostają komórki B w śledzionie, które odpowiadają za utrzymanie odporności.
Po zatwierdzeniu ofatumumab może stać się lekiem pierwszego wyboru dla szerokiej populacji chorych na RMS i pierwszą terapią komórkami B, którą można samodzielnie podawać w domu za pomocą wstrzykiwacza automatycznego.
Stwardnienie rozsiane (MS) to przewlekła choroba układu nerwowego, w której dochodzi do powstawania zmian w obrębie ośrodkowego układu nerwowego, tzn. mózgu i rdzenia kręgowego. Patomechanizm choroby nie jest do końca poznany. Uszkodzeniu ulegają osłonki mielinowe włókien nerwowych (przyczyna autoimmunologiczna), powodując nieprawidłowe, wolniejsze lub utrudnione przewodzenie impulsów nerwowych. W miejscach zniszczenie mieliny powstają stwardniałe blizny, stąd nazwa choroby. Na SM choruje 30 osób na 100 000.
KOMENTARZE