Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nacisk na raka piersi
29.01.2013

Scenariusz zmian zachodzących w komórkach nowotworowych jest obiektem wielu badań. Uznaje się, że proces nowotworzenia związany jest z mutacjami, wpływającymi na proliferację i ekspansję zmienionych chorobowo komórek – jeśli taka zmiana się pojawi, stanowi to pewnego rodzaju punkt bez powrotu. Zgodnie z badaniami Miny Bissell z Lawrence Berkeley National Laboratory na rozwój nieprawidłowości mogą jednak również wpływać czynniki środowiskowe. Niedawno opublikowane wyniki doświadczeń nad komórkami raka piersi, przeprowadzone przez zespół Daniela Fletchera we współpracy z Bissell, wykazały zdolność zmienionych komórek do powrotu w stan fizjologiczny.

Przełomowość badań z Berkeley Lab związana jest z doborem czynnika, którego wpływ badano. Podczas gdy większość doświadczeń koncentruje się na znalezieniu związku chemicznego, zdolnego do zabicia, zahamowania wzrostu lub cofnięcia patologicznych zmian, zespół Bissel – Fletcher postanowił sprawdzić czynnik fizyczny, konkretnie wpływ mechanicznego obciążenia.

Zmienione nowotworowo komórki śródbłonka piersi na wczesnym etapie rozwoju hodowano w żelowej macierzy, umieszczonej w specjalnych silikonowych komorach. Plastyczność układu pozwoliła poddawać komórki działaniu podwyższonego ciśnienia. Stwierdzono, że rosnące komórki formują prawidłowe pęcherzyki gruczołowe, których struktura w przypadku nowotworu ulega zmianie – tkanka rośnie nieregularnie, a jej wzrost nie ulega zatrzymaniu. W przypadku „ściskanych” komórek rozwój tkanki został zatrzymany w odpowiednim momencie i stan ten utrzymywał się w układach nie poddawanych dłużej zmianom ciśnienia. Takie wyniki pozwalają przypisać ogromną rolę bezpośrednim oddziaływaniom między komórkami – wpływ ich fizycznego kontaktu i komunikacji na zmiany ekspresji genów. Żeby zgłębić to zagadnienie, przeprowadzono serię doświadczeń, w których do opisanych już układów podawano związek blokujący E-kadherynę, białko odpowiedzialne na adhezję komórek między sobą. Po wywołaniu zaburzeń w sygnalizacji między sąsiadującymi komórkami, stwierdzono rozwój patologicznej budowy tkanki, pomimo działania zwiększonego ciśnienia.

Opublikowane wyniki stanowią duży krok naprzód w dziedzinie badania nowotworów. Dowodzą istnienia potencjału w tkankach nowotworowych, które na wczesnym etapie rozwoju – mimo istniejących już patologicznych zmian, mogą „przypomnieć sobie” ścieżkę fizjologicznego rozwoju i wrócić do stanu zdrowych komórek. Wskazuje to na wpływ środowiska, otaczającego zmienione tkanki. Dodatkowo doświadczenia pozwalają stwierdzić wagę komunikacji między sąsiadującymi komórkami, co może być ruchem w kierunki identyfikacji nowych cząsteczek, stanowiących potencjalny cel terapeutyczny.


Przeczytaj również:

Były przeciwnik GMO przyznaje się do błędu

Anemią w raka!


 

Zuzanna Sobańska

 

Źródło: http://newscenter.berkeley.edu/

 

KOMENTARZE
news

<Grudzień 2024>

pnwtśrczptsbnd
25
26
27
1
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Newsletter