Zawarcie umowy jest elementem realizacji przyjętej w tym roku w Mabion Strategii na lata 2023-2027, która ma na celu transformację spółki w kierunku w pełni zintegrowanej firmy CDMO o profilu biologicznym. Projekt wdrażania systemu LIMS w Mabion rozpocznie się w 1Q 2024 r. i potrwa kilkanaście miesięcy, inwestycja w system LIMS ujęta jest w komunikowanym na lata 2023-2024 CAPEX szacowanym łącznie na ok. 85-90 mln zł. CAPEX obejmuje również modernizację istniejącego zakładu w Konstantynowie Łódzkim, która zgodnie z harmonogramem została pomyślnie zakończona w listopadzie i od 1 grudnia – według planu – nastąpiło wznowienie operacji. – Potrzeba wdrożenia systemu LIMS została zidentyfikowana już na etapie decyzji o zmianie strategii spółki w kierunku CDMO. Po wieloetapowej analizie dostępnych na rynku rozwiązań podjęliśmy decyzję o wyborze produktu amerykańskiej firmy LabVantage. Jest to jeden z liderów rynku, charakteryzujący się dużą rozpoznawalnością w branży. Wdrożenie systemu LIMS wpłynie bardzo pozytywnie zarówno na nasze procesy wewnętrzne, jak i uatrakcyjni ofertę Mabion dla obecnych i przyszłych klientów. Proces wdrożenia tego systemu jest kontynuacją zapowiedzianych działań w zakresie I fazy inwestycji Mabion, zorientowanej na dokończenie transformacji w pełni zintegrowane CDMO. Realizacja projektu jest przewidziana na rok 2024 i częściowo 2025 – mówi dr Sławomir Jaros, członek zarządu ds. naukowych i jakościowych w Mabion S.A.
System LIMS umożliwia zorganizowane i skuteczne gromadzenie, przechowywanie i zarządzanie wszelkimi kategoriami danych laboratoryjnych. Oprócz tego automatyzuje wiele rutynowych procesów, co eliminuje potencjalne błędy ludzkie i skraca czas trwania prowadzonych badań. LIMS umożliwia m.in. ścisłe monitorowanie i kontrolowanie jakości wszystkich procesów realizowanych w laboratoriach. System ten pomaga też we wczesnej identyfikacji ewentualnych problemów, co pozwala na szybką interwencję i poprawę efektywności, a w rezultacie – wpływa korzystnie na sferę kosztową. Mabion jako firma farmaceutyczna jest zobligowany do ścisłego przestrzegania regulacji branżowych, co również jest wspierane poprzez narzędzia oferowane w systemie LIMS. – Wdrożenie systemu LIMS wpływa pozytywnie na organizację pracy. Dzięki funkcjom raportowania i analiz system LIMS pozwala na efektywne zarządzanie zasobami laboratoryjnymi. Można dostosować liczbę pracowników, ilości odczynników i sprzętu do rzeczywistych potrzeb, co wpływa korzystnie na optymalizację kosztów. Ponadto system może być łatwo zintegrowany z innymi rozwiązaniami informatycznymi, takimi jak systemy ERP (Enterprise Resource Planning), systemy monitorowania produkcji czy systemy zarządzania jakością (QMS). W efekcie system LIMS pozwala osiągnąć płynny i efektywny przepływ informacji między poszczególnymi działami firmy, jak też jest elementem bardzo docenianym przez klientów – dodaje dr Sławomir Jaros. Od strony technicznej system umożliwia skuteczne śledzenie każdej próbki – od momentu jej przyjęcia do laboratorium, do uzyskania wyniku. Eliminacja manualnego wprowadzania danych oraz automatyzacja analizy danych zmniejsza ryzyko popełnienia błędów ludzkich. W efekcie można zwiększyć przewidywalność procesów, zminimalizować ryzyko pomyłek i zoptymalizować długość trwania poszczególnych procesów.
Firma LabVantage Solutions Inc. jest renomowanym dostawcą zaawansowanych rozwiązań informatycznych dla laboratoriów. Specjalizuje się w tworzeniu i wdrażaniu systemów klasy LIMS, które są kluczowe dla efektywnego zarządzania danymi laboratoryjnymi. Firma jest znana z elastyczności swoich rozwiązań, które można dostosować do specyficznych potrzeb różnych typów laboratoriów, w tym w sektorach farmaceutycznym, biotechnologicznym, chemicznym i diagnostycznym. LabVantage Solutions Inc. jest wyróżniana za innowacyjność, niezawodność i wsparcie klienta na każdym etapie wdrażania systemu. Firma, według ostatniego ratingu Frost & Sullivan, została ponownie uznana za globalnego lidera rynku systemów LIMS [1]), z udokumentowanymi osiągnięciami w dostarczaniu rozwiązań dopasowanych do potrzeb różnych branż. LabVantage z radością podejmuje współpracę z Mabion. – Jesteśmy zaszczyceni, mogąc wspierać Mabion w dążeniu do osiągania przełomowych odkryć naukowych. System LIMS LabVantage został zaprojektowany, aby sprostać złożonym i zmieniającym się potrzebom nowoczesnych laboratoriów, zapewniając niezawodne rozwiązania, wspierające efektywne prowadzenie badań przy zapewnieniu pełnej zgodności regulacyjnej. Mabion wyróżnia się jako pionierska firma, która w procesach analizy danych laboratoryjnych będzie wykorzystywała sztuczną inteligencję oraz LabVantage Analytics – komentuje Wolf Lichtenstein, prezes na Europę i członek zespołu kierowniczego w LabVantage Solutions Inc.
W kwietniu br. Mabion przyjął długoterminową Strategię na lata 2023-2027, która ma na celu transformację spółki w kierunku w pełni zintegrowanej firmy CDMO o profilu biologicznym oraz zbudowanie pozycji rozpoznawalnego podmiotu na globalnym rynku kontraktowego rozwoju i wytwarzania leków na zlecenie. Strategia zakłada istotną rozbudowę aktywów wytwórczych, rozszerzenie zakresu wykorzystywanych technologii, wzmocnienie działu rozwoju biznesu, dostosowanie procesów wewnętrznych do pracy z wieloma klientami i oferowania szerokiego wachlarza usług jako w pełni zintegrowane CDMO. Pierwsza faza inwestycji zaplanowana na lata 2023-2024 obejmuje przede wszystkim modernizację istniejącego zakładu wytwórczego Mabion w Konstantynowie Łódzkim. W wyniku przeprowadzonych w drugiej połowie 2023 r. prac budowlanych, montażowych i instalacyjnych Mabion dysponuje obecnie nowoczesnym i zdywersyfikowanym technologicznie zakładem o zmienionej charakterystyce obiektu – z wytwórni jednoproduktowej, na możliwość prowadzenia różnych procesów w tym samym czasie. Planowe wznowienie operacji po przeprowadzonej modernizacji i kwalifikacji zakładu nastąpiło z dniem 1 grudnia 2023 r. Zmodernizowany zakład wyposażony jest w zestaw bioreaktorów o łącznej pojemności przekraczającej 10 tys. L, z czego dwa największe bioreaktory to Kuhnery po 2,5 tys. L każdy w technologii orbital shaking, a dwa kolejne to bioreaktory Cytiva po 2 tys. L każdy w technologii z klasycznym mieszaniem. W efekcie Mabion jest kompleksowym biologicznym CDMO, zdolnym do wspierania firm farmaceutycznych – od wczesnej fazy rozwoju leku, do produkcji komercyjnej na dużą skalę. W kolejnych kwartałach w zakładzie systematycznie będzie instalowany, kwalifikowany i oddawany do użytku dodatkowy sprzęt wytwórczy, który zwiększy możliwości techniczne obiektu do obsługi przyszłych zleceń, w tym obejmujących rozpoczęcie wytwarzania na etapie produktu gotowego.
KOMENTARZE