Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Mabion przekazuje na licytację 30. finału WOŚP wizytę w swojej siedzibie
Mabion przekazuje na licytację 30. finału WOŚP wizytę w swojej siedzibie

Zwycięzca aukcji będzie mógł zwiedzić m.in. laboratoria spółki oraz strefę wytwarzania, w której jest produkowany antygen do szczepionki Nuvoxovid. Mabion, partner amerykańskiej firmy Novavax, to pierwsza i jedyna polska spółka, która jest bezpośrednio zaangażowana w proces produkcji szczepionek przeciw COVID-19. Całość środków uzyskanych z licytacji zasili konto 30. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 

 

Wygranie aukcji to jedyna okazja do odwiedzenia siedziby spółki, która na co dzień, jak inne tego typu zakłady, jest dostępna tylko dla pracowników. Tym razem, ze względu na szczytny cel inicjatywy, Mabion otwiera swoje drzwi nie tylko dla samego zwycięzcy, ale również dla trzech wybranych przez niego osób towarzyszących. Wykształcenie biotechnologiczne, na szczęście, nie jest potrzebne. – To naprawdę wyjątkowa możliwość poznania naszej spółki, przyjrzenia się procesowi produkcji białek rekombinowanych i zmierzenia się, dzięki doświadczeniom, które przygotowaliśmy dla naszych gości, z biotechnologią w praktyce. Zapraszamy do udziału w licytacji każdego, kto chciałby dołożyć cegiełkę do 30. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i przy tym pogłębić swoje rozumienie tego sektora. Jednym z naszych zadań jako spółki jest budowanie krajowej gospodarki opartej o wiedzę, wykorzystującej potencjał polskich naukowców. Teraz przynajmniej częścią tej wiedzy chcielibyśmy się podzielić – mówi dr inż. Sławomir Jaros, członek zarządu Mabion S.A. ds. naukowych i operacyjnych. Na temat szczepionek, technologii białek rekombinowanych, ale też ludzi, którzy tworzą ten wyjątkowy projekt, będzie można podyskutować z dr. Jarosem w ramach punktu pierwszego agendy tego dnia.

Po wstępie teoretycznym przyjdzie czas na zajęcia praktyczne i zapoznanie się z możliwościami laboratoriów badań i rozwoju spółki. To właśnie tam samodzielnie, choć nadal pod czujnym okiem pracowników Mabionu, zwiedzający będą mogli przeprowadzić eksperymenty z bankami komórkowymi, takie jak rozpoczęcie hodowli czy oglądanie komórek pod mikroskopem. Kolejny punkt programu to zgłębianie tajników analityki. Znów przy wsparciu ekspertów oraz z wykorzystaniem najnowszych technologii zwycięzca licytacji oraz osoby towarzyszące przeprowadzą procesy analizy próbek leków biologicznych wraz z opracowaniem uzyskanych danych oraz otrzymaniem wyniku. Po wyzwaniach w warunkach laboratoryjnych nadejdzie czas na zapoznanie się z produkcją. Oznacza to obejrzenie strefy wytwarzania, czyli miejsca, gdzie produkowany jest antygen do szczepionki Nuvoxovid. Ze względu na obostrzenia spowodowane pandemią spacer po tej części zakładu odbędzie się wirtualnie. Przez całą wizytę specjaliści spółki będą wyczerpująco i w prostych, zrozumiałych dla laika słowach udzielać odpowiedzi na wszystkie pytania zwiedzających – zarówno te podstawowe, np. co to jest antygen, jak i te bardziej zaawansowane, jak choćby dotyczące szczegółów przebiegu procesu transferu technologii potrzebnej do wytwarzania właśnie antygenu. Zdobyta wiedza zawsze wygląda lepiej z certyfikatem, dlatego ostatni punkt wycieczki to uzyskanie dyplomu „Honorowego Biotechnologa Mabionu”.

Aukcja jest przeprowadzona we współpracy ze sztabem 30. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przy Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Ze względu na wymogi bezpieczeństwa do uczestnictwa zaproszone są wyłącznie osoby pełnoletnie. Licytacja wizyty w zakładzie to tylko jeden ze sposobów, w jaki Mabion wspiera WOŚP. Została również uruchomiona e-skarbonka, którą pracownicy zasilają online, a dla chętnych darczyńców preferujących klasyczne formy przekazywania datków w dwóch siedzibach Mabionu (w Łodzi oraz Konstantynowie Łódzkim) stanęły Sztabowe Puszki Stacjonarne. Oprócz regularnego wspierania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w poprzednich latach były organizowane także zbiórki wśród pracowników. Spółka na co dzień angażuje się w pomoc dla lokalnej społeczności. Mabion wspiera finansowo łódzkie hospicja oraz domy dziecka i regularnie organizuje wydarzenia mające na celu podniesienie świadomości ekologicznej. Za swoje działania został wyróżniony nagrodą od prezydent miasta Łodzi.

 

Kluczowe punkty aukcji wydarzenia „Dzień w Mabionie”:

* maksymalny czas trwania: 8 godz.,

* lokalizacja: Mabion, Langiewicza 60, Konstantynów Łódzki,

* liczba zwiedzających: 4,

* wykład i dyskusja nt. szczepionek z członkiem zarządu ds. naukowych i operacyjnych dr. inż. Sławomirem Jarosem,

* wprowadzenie do wytwarzania produktów białkowych w skali komercyjnej,

* praca eksperymentalna – część komórkowa: wprowadzenie do pracy sterylnej, rozpoczęcie hodowli z banku komórkowego, obejrzenie komórek pod mikroskopem, użycie licznika komórek. Rozpoczęta hodowla komórkowa będzie prowadzona dalej i po kilku dniach będą dostępne zdjęcia z licznika komórek,

* praca eksperymentalna – część biochemiczna: wprowadzenie do chromatografii cieczowej i spektrometrii mas, przeprowadzenie eksperymentu z wykorzystaniem systemu UHPLC, razem z opracowaniem uzyskanych danych i otrzymaniem wyniku,

* zwiedzanie strefy wytwarzania (w zależności od terminu wirtualnie lub na żywo),

* certyfikacja: otrzymanie dyplomu „Honorowego Biotechnologa Mabionu”.

KOMENTARZE
news

<Październik 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
31
1
2
3
Newsletter