Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Kraje trzecie
05.06.2008
Program „Współpraca Międzynarodowa” (INCO) w 7. Programie Ramowym (7.PR) ma na celu wsparcie konkurencyjności Europy poprzez strategiczne partnerstwo z krajami trzecimi w wybranych obszarach badawczych.
Ma na celu również rozwiązywanie określonych problemów, w obliczu których stają kraje trzecie w ramach wspólnych interesów i obopólnych korzyści oraz współpracę w zakresie B+R, w celu wzmacniania polityki zewnętrznej Wspólnoty.

Przez kraje trzecie w programie INCO należy rozumieć kraje, które nie należą do Unii Europejskiej. Grupę tę tworzą kraje stowarzyszone, kraje uprzemysłowione oraz kraje partnerskie współpracy międzynarodowej (ICPC).

Program INCO w 7.PR jest zdecydowanie bardziej spójny i znaczący w porównaniu z 6.PR. Działania na rzecz Współpracy Międzynarodowej obecne są zarówno Programie Szczegółowym „Możliwości”, jak i w Programach Szczegółowych „Współpraca”, „Ludzie” oraz „Pomysły”.

W Programie Szczegółowym „Możliwości” działania na rzecz Współpracy Międzynarodowej, mają na celu koordynację narodowych programów w zakresie międzynarodowej współpracy naukowej oraz koordynację różnych międzynarodowych działań współpracy, w ramach różnych programów 7.PR. W Programie Pracy na lata 2007-2008 cel ten jest realizowany poprzez trzy typy projektów: IncoNet-y, projekty na współpracę bilateralną (BILAT) oraz ERA-NET-y.

W ramach Programu „Współpraca” ma miejsce otwarcie wszystkich tematów badawczych dla krajów trzecich oraz definiowanie określonych priorytetów dla krajów trzecich w ramach różnych konkursów w poszczególnych tematach badawczych 7.PR. Przewidziane są również określone działania ukierunkowane na współpracę z krajami trzecimi, z wydzielonym budżetem na poziomie poszczególnych konkursów. Dodatkowo KE oferuje w niektórych obszarach tematycznych Programu „Współpraca”, specjalny mechanizm „Specific International Co-operation Actions” (SICA), dedykowany dla współpracy międzynarodowej z krajami ICPC. W przypadku tego typu konkursów, istnieje wymóg minimum 2 partnerów z dwóch różnych krajów członkowskich UE lub stowarzyszonych i dwóch partnerów z 2 różnych krajów ICPC.

W Programie Szczegółowym „People”, przewidziane są następujące projekty dedykowane współpracy krajami trzecimi:

  1. Międzynarodowe stypendia wyjazdowe poza Europę (IOF), wspierające doświadczonych naukowców z krajów członkowskich lub stowarzyszonych z 7.PR zainteresowanych realizacją indywidualnego projektu szkoleniowo-badawczego w instytucji zlokalizowanej w kraju trzecim.
  2. Międzynarodowe stypendia przyjazdowe do Europy (IIF), wspierające doświadczonych naukowców z krajów trzecich zainteresowanych realizacją indywidualnego projektu szkoleniowo-badawczego w instytucji zlokalizowanej w kraju członkowskim lub stowarzyszonym z 7.PR.
  3. Schemat międzynarodowej wymiany personelu (IRSES), ukierunkowany na wzmocnienie współpracy naukowej poprzez wymianę personelu i budowanie sieci współpracy pomiędzy europejskimi organizacjami w Europie, a organizacjami z krajów trzecich.
  4. Sieci szkoleniowe dla początkujących naukowców (ITN) będące przykładem projektu instytucjonalnego, wspierającego instytucje oferujące wspólne programy szkoleniowe dla początkujących naukowców (np. w formie studiów doktoranckich).

Wreszcie Program Szczegółowy „Pomysły” otwarty jest na Współpracę Międzynarodową, umożliwiając udział w konkursach naukowcom z wszystkich krajów trzecich, przy wymogu realizacji projektu w kraju członkowskim lub stowarzyszonym z UE.


 

Źródło: KPK

KOMENTARZE
Newsletter