Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Konferencja w Kioto - naukowiec polskiego pochodzenia pokona szpiczaka?
17.04.2013

W pierwszym tygodniu kwietnia w japońskim Kioto odbyło się międzynarodowa konferencja poświęcona szpiczakowi, chorobie nowotworowej układu krwiotwórczego: 14th International Myeloma Workshop. Jednym z ważniejszych wydarzeń w ramach konferencji było wystąpienie naukowca pochodzenia polskiego, profesora Andrzeja Jakubowiaka, który przedstawił bardzo obiecujące wyniki badań klinicznych nowej metody leczenia szpiczaka.

Profesor Andrzej Jakubowiak studia medyczne ukończył w Poznaniu, tam też zdobył tytuł doktora. Obecnie pracuje w University of Chicago. Jest znanym i cenionym światowej klasy specjalistą zajmującym się badaniami oraz poszukiwaniem nowych metod leczenia szpiczaka mnogiego (ang. multiple myeloma). Profesor współpracuje z Multiple Myeloma Research Consortium, jest zdobywcą wielu wyróżnień i nagród, a także autorem publikacji i współautorem podręczników naukowych.

Profesor Andrzej Jakubowiak na konferencji w japońskim Kioto przedstawił bardzo obiecujące wyniki badań klinicznych terapii skojarzonej, zastosowanej u pacjentów w podeszłym wieku, z wcześnie zdiagnozowanym szpiczakiem mnogim. Terapia ta opiera się na zaproponowanej przez zespół profesora Jakubowiaka kombinacji trzech rodzajów substancji aktywnych: immunomodulatora, inhibitora proteasomu oraz przeciwzapalnego glikokortykosteroidu. Uzyskane wyniki wstępnych badań klinicznych, przedstawione w Kioto, pokazują, że w grupie pacjentów w wieku średnio około 70 lat aż w 60 % przypadków udało się doprowadzić do całkowitej, trwałej remisji choroby. Co więcej, redukcja nowotworu o co najmniej połowę miała miejsce częśćiej niż u 9 na 10 pacjentów. Wyniki są zatem spektakularne, a przy tym wszystkim nie zostają nasilone skutki uboczne w wyniku skojarzenia poszczególnych leków.

Proponowana terapia kombinowana jest jednak ciągle nieskuteczna wobec kilku do kilkunastu procent chorych, u których żadne sposoby leczenia nie przynoszą pożądanego efektu klinicznego. Pacjenci tacy nie przeżywają zwykle dłużej niż 2 do 3 lat i są to zdecydowanie najtrudniejsze przypadki pod względem próby leczenia i poszukiwania nowych skutecznych terapii. W oczywisty sposób narzuca to zasadność kontynuacji prac zespołu profesora Jakubowiaka. Co ciekawe, profesor zapowiedział, że być może jeszcze w bieżącym roku kalendarzowym także pacjenci w Polsce będą brać udział w testowaniu klinicznym innowacyjnej terapii wobec szpiczaka mnogiego.

 

Ewa Sankowska

źródło:

www.pap.pl

www.imw2013kyoto.jp

KOMENTARZE
news

<Grudzień 2023>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Newsletter