Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Kolejna inwestycja Sanofi. Ablynx przejęty za 3,9 miliarda euro
Sanofi, francuski gigant biofarmaceutyczny, przejął belgijską firmę Ablynx za 3,9 mld euro. Jest to druga tak duża inwestycja Sanofi w ostatnim czasie. W zeszłym tygodniu firma przejęła Bioverativ. Kwota inwestycji wyniosła 9,2 mld euro. W ramach umowy Sanofi zgodziło się kupić wszystkie wyemitowane przez Ablynx zwykłe akcje (w tym akcje reprezentowane przez amerykańskie akcje depozytowe [ADS]), warranty i obligacje zamienne Ablynx, po cenie 45 euro za jedną akcję. Łączną wartość kapitału wynosi około 3,9 miliarda euro. Transakcja została jednogłośnie zatwierdzona przez Dyrektorów Sanofi i Ablynx. Zgodnie z belgijskim prawem, Sanofi zostało zobowiązane do złożenia dokumentów dotyczących przejęcia do Komisji Nadzoru Finansowego (FSMA).

Przejęcie Ablynx jest inwestycją Sanofi w innowacyjne technologie. W obu firmach rozwijane są technologie wykorzystania tzw. Nanobodies®, czyli pojedynczych, wielospecyficznych cząsteczek, które są nową klasą cząsteczek biologicznych następnej generacji.

Ablynx do tej pory opracował ponad 45 cząsteczek typu nanobodies, które mogą zostać wykorzystane w różnych obszarach terapeutycznych, np. hematologii, immunoonkologii, chorobach układu krążenia czy stanach zapalnych. Osiem cząsteczek testowanych jest w ramach badań klinicznych.

Najbardziej zaawansowanym produktem Ablynx jest Caplacizumab (anti-vWF Nanobody) o przeznaczeniu terapeutycznym w leczeniu nabytej zakrzepowej plamicy małopłytkowej (aTTP). Wniosek o rejestrację leku w UE został już złożony i czeka na akceptację. W połowie roku ma zostać złożony wniosek rejestracyjny w USA. Jeśli wszystkie procedury zakończą się pomyślnie, Caplacizumab będzie pierwszym lekiem na tą chorobę.

Olivier Brandicourt, CEO Sanofi, komentując ostatnie wydarzenia powiedział, że Sanofi razem z Ablynx będzie kontynuować i wzmacniać strategiczną działalność badawczo-rozwojową, zwłaszcza w obszarze terapii rzadkich chorób krwi, będzie rozszerzać zakres późnej fazy badań nad skutecznością terapii nowymi cząsteczkami. Przejęcie Ablynx oparte jest na dobrym, wieloletni partnerstwie.

Inwestycja w Ablynx powinna przynosić Sanofi długotrwałe zyski, zwiększyć potencjał i możliwości badawcze firmy. Z szacunkowych badań wynika, że koszt inwestycji powinien się zwrócić już w I kwartale 2019 r.

Zarówno Ablynx, jak i wcześniej przejęty Bioverativ, prowadzą badania nad nowymi lekami w terapii rzadkich chorób krwi. Przejęcie dwóch firm, w tak krótkim czasie i o bardzo podobnym profilu działania sprawia, że Sanofi ma szansę stać się rynkowym liderem badań nad tymi chorobami.

KOMENTARZE
news

<Luty 2023>

pnwtśrczptsbnd
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
1
2
3
4
5
Newsletter