Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Kalkulator ryzyka zachorowań na nowotwór – dla lekarzy i pacjentów
Naukowcy z Cleveland Clinic opracowali dostępny online kalkulator, który służy do oszacowywania ryzyka zachorowania na nowotwór jelita grubego.

Opracowany kalkulator o nazwie CRC‑PRO (Colorectal Cancer Predicted Risk Online) to narzędzie dostępne online, które służy do określania indywidualnej podatności na zachorowanie na raka jelita grubego. W założeniu ma pomóc zarówno lekarzom, jak i pacjentom, przy podejmowaniu decyzji o badaniach przesiewowych pod kątem możliwości rozwoju tego nowotworu. Obecnie głównym kryterium decydującym o kierowaniu na badania przesiewowe jest wiek pacjenta.

Kalkulator, który opracowali naukowcy z Cleveland Clinic, uwzględnia szereg czynników zwiększających ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Do stworzenia tego narzędzia wykorzystano wyniki wieloletnich badań. Przez prawie 12 lat zgromadzono dane medyczne 180 tysięcy pacjentów, na podstawie których opracowany został zestaw czynników najsilniej wpływających na potencjalny rozwój nowotworu. Dodatkowo, kalkulator uwzględnia przynależność etniczną, co jest niezmiernie istotne ze względu na fakt znaczących różnic w podatności na choroby nowotworowe w różnych grupach rasowych.

Dostępny online kalkulator ryzyka w zamierzeniu twórców ma spowodować, że nawet młodzi ludzie z grupy wysokiego ryzyka byliby kierowani na badania pod kątem wystąpienia choroby. Z drugiej strony zaś można by optymalizować wydatki poprzez opóźnianie badań u osób, u których ryzyko wystąpienia raka jelita grubego byłoby znikome. Ma być to zatem praktyczne narzędzie rozwijające znakomicie parametr wiekowy we wczesnej diagnostyce.

Kalkulator jest stosunkowo prosty w obsłudze. Z pewnością nie należy jednak traktować tego narzędzia całkowicie bezkrytycznie, by uniknąć sytuacji utajonego rozwoju choroby nowotworowej u pacjentów z grupy niskiego ryzyka. Tym nie mniej, jak podkreślają autorzy kalkulatora ryzyka, tego typu narzędzia to kolejny krok w kierunku rozwoju medycyny spersonalizowanej i poprawy efektywności opieki medycznej.

Badacze z Cleveland Clinic pracują nad całą gamą podobnych kalkulatorów ryzyka zachorowań na różne choroby – udostępniają dziś między innymi narzędzia do szacowania zmian związanych z takimi schorzeniami jak nowotwór piersi czy prostaty.

Kalkulatory R-Calc: http://rcalc.ccf.org.

KOMENTARZE
news

<Marzec 2024>

pnwtśrczptsbnd
26
27
29
1
2
3
4
8
9
10
11
12
16
17
18
20
22
23
24
25
28
29
30
31
Newsletter