Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Jeden test wykryje wiele nowotworów
Ponad 800 markerów obecnych w krwi pacjentów z nowotworami może posłużyć do wczesnego wykrycia raka. Piętnaście placówek naukowych pracuje nad ratującym życie testem diagnostycznym.

Jedna próbka krwi do diagnozy wszelkich przyszłych i obecnych chorób. To marzenie lekarzy i diagnostów laboratoryjnych na całym świecie. Naukowcy z piętnastu jednostek naukowych, którzy utworzyli Brytyjskie Konsorcjum Wczesnego Wykrywania Nowotworu przybliżają nas do spełnienia tego marzenia.

W  opublikowanej pracy zebrali oni informacje z literatury naukowej dotyczące markerów obecnych we krwi pacjentów z różnymi typami nowotworów. Wykrycie specyficznego biomarkera w badanej próbce umożliwia pewne postawienie diagnozy, a niekiedy ustalenie rokowania i sposobu leczenia. Przegląd dotyczył ponad 19 000 publikacji i pozwolił na zidentyfikowanie więcej niż 800 potencjalnych markerów, które mogłyby posłużyć stworzeniu efektywnego testu diagnostycznego. Wysiłki naukowców mają docelowo pozwolić na zdiagnozowanie ogromnej ilości chorób nowotworowych za pomocą jednej próbki krwi. Teraz uczeni zajmą się katalogowaniem i ocenianiem jakości markerów zanim dojdzie do pierwszych testów laboratoryjnych.

- Jest to nowe podejście do wczesnej detekcji (nowotworów) i pierwszy raz, kiedy taki systematyczny przegląd został wykonany – mówi jeden z autorów badania Ian Cree z University of Warwick. - Pojedynczy przesiewowy test krwi byłby prawdziwym przełomem, jeśli chodzi o wczesne wykrywanie nowotworów i mógłby on uczynić tę chorobę wyleczalną dla większej ilości pacjentów. Wierzę, że zidentyfikowaliśmy wszystkie właściwe biomarkery. Następny krok to ustalenie, które z nich są najlepsze w rozpoznawaniu raka.

Rak należy do jednej z głównych przyczyn zgonów zarówno w Polsce, jak i na świecie. Złośliwe nowotwory zajmują pod tym względem drugie miejsce w naszym kraju. Powodują 24,5% zgonów z wszystkich przyczyn, zaraz po chorobie niedokrwiennej serca. Główny problem stanowi zbyt późna diagnoza, która ogranicza możliwość terapii i skraca przeżywalność pacjentów. Obecne testy diagnostyczne np. oznaczający poziom PSA, są mało efektywne i ograniczone do specyficznych typów nowotworów. Wynalezienie prostego i szybkiego testu skutecznie diagnozującego liczne rodzaje choroby nowotworowej mogłoby stanowić prawdziwy przełom i uratować życie milionów osób na całym świecie.

Źródła

http://www.sciencedaily.com/releases/2014/11/141102160010.htm

KOMENTARZE
Newsletter