Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Jest przyczyną co 4-ego zgonu. Postępowanie diagnostyczne z wykorzystaniem medycyny nuklearnej może przynieść ratunek.
Rak jest jedną z głównych przyczyn zgonu Polaków. Odpowiada za co czwartą śmierć w Polsce. Dlaczego tyle osób umiera na raka? W 2010 roku choroby nowotworowe sklasyfikowano na pierwszym miejscu pod względem przyczyn zgonów w obrębie państw Unii Europejskiej. Nie zapominajmy, że nowotwór jest chorobą uleczalną, a za brak możliwości wyzdrowienia najczęściej odpowiada… zbyt późna diagnoza.

Rak powstaje z komórek tkanki nabłonkowej. Nabłonek oddziela środowisko zewnętrzne od wnętrza naszego ciała. Pełni on następujące funkcję:

  buduje skórę

  buduje błonę śluzową

  wyściela przewód pokarmowy

  wyściela układ oddechowy

  wyściela układ moczowy

  buduje gruczoły – znajduje się więc w gruczołach piersiowych, tarczycy, śliniankach, trzustce itp.

W związku z powyższym, wszędzie tam mogą pojawić się komórki nowotworowe. W mózgu i kościach nie ma komórek nabłonkowych dlatego nie istnieje rak mózgu lub rak kości (są inne nowotwory złośliwe tych narządów) mogą natomiast w tych lokalizacjach występować przerzuty raka z innych narządów. Według dr. n. med. Specjalisty chirurga onkologa Piotra Jackiewicz rak początkowo rozwija się miejscowo rozrastając w narządzie, w którym powstał.  W miarę wzrostu i czasu trwania zaczyna generować przerzuty. Powstają one najczęściej najpierw w okolicznych węzłach chłonnych, a następnie w odległych narządach.

{page_break}

Powszechnie panuje opinia, że rak oznacza wyrok. Jednak  w przypadku postawienia odpowiednio wcześnie prawidłowej diagnozy, jest to choroba uleczalna. W procesie wykrywania chorób nowotworowych bardzo pomocne okazują się badania z zakresu diagnostyki obrazowej z wykorzystaniem radiofarmaceutyków. - Najważniejszym elementem w procesie leczenia raka jest wczesne rozpoznanie choroby. W celu postawienia skutecznej diagnozy warto korzystać z nowoczesnych technologii. Jedną z nich są badania z zakresu medycyny nuklearnej – podkreśla Krajowy Konsultant w zakresie Medycyny Nuklearnej prof. dr hab. n. med. Leszek Królicki. - Badania te polegają na podaniu śladowej dawki substancji gromadzącej się swoiście w ognisku chorobowym. Substancja ta jest znakowana radioizotopem, dzięki czemu można dokładnie określić położenie ogniska - tłumaczy. W diagnostyce obrazowej stosuje się Pozytonową Tomografię Emisyjną (PET+CT). Jest to bardzo efektywna metoda wykrywania raka. Zdaniem prof. Królickiego jej skuteczność wynosi około 90%. Diagnostyka obrazowa jest jedną z metod wykrywania nowotworu polegającą na zbadaniu całego ciała i określeniu, czy występują miejsca nieprawidłowego gromadzenia radiofarmaceutyku. Krajowy Konsultant w zakresie Medycyny Nuklearnej przyznaje, że większa skuteczność PET z wykorzystaniem radiofarmacuetyków polega nie tylko na możliwości dostrzeżenia nawet małych zmian chorobowych, ale również na swoistości wyniku. Postępowanie diagnostyczne z wykorzystaniem radiofarmaceutyków w znacznym stopniu przyczynia się do szybkiego wykrycia raka, co z kolei pozwala na znaczący wzrost szans na wyleczenie.

Zbyt późna diagnoza jest głównym powodem wysokiej śmiertelności osób chorych na raka. W przypadku diagnostyki raka jelita grubego okres od wystąpienia pierwszych objawów do diagnozy wynosi obecnie ponad 190 dni. Rak krtani diagnozowany jest do 121 dni. Tak późne wykrycie raka drastycznie zmniejsza szanse na jego wyleczenie. Odpowiednio wcześnie postawiona diagnoza pozwala na określenie terapii, której sukces w dużym stopniu zależy właśnie od stopnia zaawansowania choroby.

Polskie Towarzystwo Medycyny Nuklearnej to organizacja, której celem jest rozwijanie, propagowanie i wykorzystywanie nowych zdobyczy nauki z zakresu medycyny nuklearnej w praktyce oraz inspirowanie swoich członków do twórczej pracy naukowej i podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Źródła

http://www.osirix-viewer.com/Snapshots.html

http://onkologia.org.pl/wp-content/uploads/C00-D09_Tab1_zg.jpg

KOMENTARZE
Newsletter