Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Jest przyczyną co 4-ego zgonu. Postępowanie diagnostyczne z wykorzystaniem medycyny nuklearnej może przynieść ratunek.
Jest przyczyną co 4-ego zgonu. Postępowanie diagnostyczne z wykorzystaniem medycyny nuklear
Rak jest jedną z głównych przyczyn zgonu Polaków. Odpowiada za co czwartą śmierć w Polsce. Dlaczego tyle osób umiera na raka? W 2010 roku choroby nowotworowe sklasyfikowano na pierwszym miejscu pod względem przyczyn zgonów w obrębie państw Unii Europejskiej. Nie zapominajmy, że nowotwór jest chorobą uleczalną, a za brak możliwości wyzdrowienia najczęściej odpowiada… zbyt późna diagnoza.

Rak powstaje z komórek tkanki nabłonkowej. Nabłonek oddziela środowisko zewnętrzne od wnętrza naszego ciała. Pełni on następujące funkcję:

  buduje skórę

  buduje błonę śluzową

  wyściela przewód pokarmowy

  wyściela układ oddechowy

  wyściela układ moczowy

  buduje gruczoły – znajduje się więc w gruczołach piersiowych, tarczycy, śliniankach, trzustce itp.

W związku z powyższym, wszędzie tam mogą pojawić się komórki nowotworowe. W mózgu i kościach nie ma komórek nabłonkowych dlatego nie istnieje rak mózgu lub rak kości (są inne nowotwory złośliwe tych narządów) mogą natomiast w tych lokalizacjach występować przerzuty raka z innych narządów. Według dr. n. med. Specjalisty chirurga onkologa Piotra Jackiewicz rak początkowo rozwija się miejscowo rozrastając w narządzie, w którym powstał.  W miarę wzrostu i czasu trwania zaczyna generować przerzuty. Powstają one najczęściej najpierw w okolicznych węzłach chłonnych, a następnie w odległych narządach.

Źródła

http://www.osirix-viewer.com/Snapshots.html

http://onkologia.org.pl/wp-content/uploads/C00-D09_Tab1_zg.jpg

KOMENTARZE
Newsletter