Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Jak stan zapalny wpływa na zdolności poznawcze w średnim wieku? Nowe badania naukowców

Ostatnie badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco (UCSF) wykazały, że młodzi dorośli z wyższym poziomem stanu zapalnego – związanego z otyłością, brakiem aktywności fizycznej, przewlekłymi chorobami, stresem i paleniem tytoniu – mogą doświadczać obniżonej funkcji poznawczej w późniejszym dorosłym życiu. Otrzymane wcześniej wyniki potwierdzały, że u starszych dorosłych z demencją występowały podwyższone poziomy parametrów stanu zapalnego, ale najnowsze badanie po raz pierwszy uwzględniło korelację między stanem zapalnym występującym we wczesnej dorosłości a niższymi zdolnościami poznawczymi w średnim wieku.

Nowe badanie dotyczące predyspozycji do chorób neurodegeneracyjnych

– Wiemy z długoterminowych badań, że zmiany w mózgu prowadzące do choroby Alzheimera i innych demencji mogą rozwijać się przez dziesięciolecia. Chcieliśmy sprawdzić, czy zdrowie i nawyki życiowe we wczesnej dorosłości mogą wpływać na zdolności poznawcze w średnim wieku, co z kolei może wpłynąć na prawdopodobieństwo demencji w późniejszym życiu – mówi autorka badania dr Amber Bahorik z Wydziału Psychiatrycznego i Nauk Neurologicznych UCSF.

Badanie CARDIA objęło 2364 osób w wieku od 18 do 30 lat (połowa to kobiety) i miało na celu identyfikację czynników, na jakie narażone są młode osoby, prowadzących do chorób sercowo-naczyniowych po 20-30 latach. W ciągu 18 lat grupa badana była czterokrotnie poddawana pomiarom markeru zapalnego – białka C-reaktywnego (CRP). U ok. 45% badanych stan zapalny był nieznaczny, podczas gdy u 16% wykryto umiarkowany lub nasilający się stan zapalny. Z kolei 39% miało znacznie podwyższony poziom CRP. Badacze powiązali wyższy poziom stanu zapalnego m.in. z brakiem aktywności fizycznej, wyższym wskaźnikiem masy ciała (BMI) i paleniem tytoniu. 

Testy poznawcze przeprowadzono pięć lat po ostatnim pomiarze CRP, kiedy większość uczestników miała ponad 40-50 lat. Wyniki ujawniły, że tylko 10% osób z niskim poziomem stanu zapalnego osiągnęło słabe wyniki w testach szybkości przetwarzania informacji i pamięci, w porównaniu do odpowiednio 21% i 19% osób z umiarkowanym lub wysokim poziomem stanu zapalnego. Po uwzględnieniu czynników, takich jak wiek, aktywność fizyczna i poziom cholesterolu, zidentyfikowano różnice w szybkości przetwarzania informacji. Ponadto badacze zauważyli odmienne wyniki w funkcjonowaniu wykonawczym, które obejmuje pamięć roboczą, rozwiązywanie problemów i kontrolę impulsów.

Możliwości prewencji

Badacze zwrócili uwagę na czynniki predykcyjne, które można uwzględnić w swoim stylu życia, aby uniknąć przedwczesnych zmian w organizmie, takie jak zwiększenie aktywności fizycznej i zrezygnowanie z palenia tytoniu. Jedna z autorek badania, Kristine Yaffe, lekarz medycyny, profesor psychiatrii i nauk behawioralnych, neurologii, epidemiologii i biostatystyki na UCSF, wraz z innymi ekspertami, ustaliła, że  ludzie mogą zapobiec nawet do 30% ryzyka demencji. Jej najnowsze badania dotyczą związku między fragmentarycznym snem a niższą funkcją poznawczą w średnim wieku oraz wpływu spersonalizowanych zmian zdrowotnych i stylu życia na zapobieganie utracie pamięci u osób starszych będących w grupie podwyższonego ryzyka.

Źródła

[1] https://www.sciencedaily.com/releases/2024/07/240703183706.htm

Fot. https://pixabay.com/pl/illustrations/ai-generowane-m%C3%B3zg-zegar-nacisk-8193209/

KOMENTARZE
Newsletter