Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
HiProMine pozyska 20 mln zł na dalszy rozwój

Dwa fundusze obejmą akcje nowej emisji HiProMine za łączną kwotę 20 mln zł. Producent alternatywnego białka, tłuszczu i nawozu organicznego, wytwarzanego dzięki innowacyjnej, autorskiej technologii hodowli przemysłowej owadów, przeznaczy te środki na budowę nowego zakładu. W planach jest też wejście na rynek NewConnect.

Fot. Prof. Damian Józefiak

 

HiProMine zawarło umowę inwestycyjną ze spółkami Fidiasz ASI i NCBR Investment Fund ASI dotyczącą objęcia po 50 tys. akcji serii M i pokrycia ich w całości wkładem pieniężnym, wynoszącym po 10 mln zł. Cenę emisyjną akcji ustalono na 200 zł za sztukę. Podwyższenie kapitału będzie przeprowadzone na podstawie uchwały NWZA z 22 lutego 2022 r. – Pozyskane środki przeznaczymy na budowę nowego zakładu. Jest to w tej chwili kluczowa dla nas kwestia. Chciałbym zaznaczyć, że jesteśmy jedną z pierwszych firm, która skorzystała z finansowania ze strony NCBR w ramach programu Brigde Alfa, a do tego jedną z niewielu, którym udało się z sukcesem przejść do produkcji na skalę przemysłową. Cieszę się, że wsparto w ten sposób polską myśl techniczną, która będzie z powodzeniem konkurować z zagranicznymi firmami – mówi prof. Damian Józefiak, członek zarządu i pomysłodawca HiProMine.

W ramach zawartej umowy HiProMine zobowiązało się m.in. do zadebiutowania na rynku NewConnect do końca lipca 2022 r. Umowa określa także kwestie współdziałania spółek Fidiasz i NCBR Investment Fund ASI w procesie wyboru członka Rady Nadzorczej czy ogólnych zasad zbycia akcji. – Zarząd HiProMine jest niezwykle zadowolony, że grono akcjonariuszy spółki poszerzy się o tak renomowanego partnera, jak NCBR/NIF oraz ze zwiększenia wsparcia naszego długoletniego udziałowca – funduszu inwestycyjnego Fidiasz ASI. HiProMine od wielu lat współpracuje już z NCBR w ramach różnego rodzaju programów wsparcia. Teraz zostaniemy jedną z pierwszych spółek, w którą NCBR zainwestuje w postaci NIF-u. Bardzo dziękujemy obu partnerom za zaufanie i liczymy na dalsze wsparcie oraz długoletnią współpracę – podkreśla Michał Pokorski, prezes zarządu HiProMine.

Fidiasz to polski fundusz inwestycyjny, stworzony przez Krzysztofa Domareckiego, założyciela grupy Selena oraz współtwórcę jej międzynarodowego sukcesu. Natomiast NCBR Investment Fund ASI jest koinwestycyjnym funduszem venture capital, należącym do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – agencji wykonawczej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Fundusz specjalizuje się w inwestycjach w przedsiębiorstwa będące w fazie wzrostu lub ekspansji, komercjalizujące wyniki prac badawczo-rozwojowych.

Spółka HiProMine powstała w 2015 r. Firma skupia sią na innowacyjnej, autorskiej technologii przemysłowej hodowli owadów i wykorzystaniu ich biomasy do produkcji alternatywnych materiałów paszowych (białka, oleju) oraz nawozów organicznych na skalę europejską. Oferta spółki skierowana jest głównie na rynek karm dla zwierząt domowych (pet food) oraz pasz dla hodowli ryb, a także zwierząt gospodarskich i ogrodnictwa. Firma posiada pełną integrację pionową procesu produkcji – począwszy od własnego materiału genetycznego, po produkt końcowy. Produkcja odbywa się w modelu modułowym, co daje możliwość łatwego jej skalowania. HiProMine jest jedynym podmiotem w Polsce i jednym z zaledwie kilku w Europie oferującym produkty pochodzenia owadziego w ilościach przemysłowych.

KOMENTARZE
news

<Październik 2023>

pnwtśrczptsbnd
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Newsletter