Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Wyniki „Master of Innovation” - konkursu na najlepszy biotechnologiczny start-up
W dniach 9-10 maja w łódzkim Art_Inkubatorze odbyła się 15. edycja Bioforum - największego wydarzenia branżowego w Europie Środkowo-Wschodniej. Pierwszego dnia przewidziano m.in. konkurs „Master of Innovation”, którego celem było wyłonienie najlepszego start-upu związanego z rynkiem biotechnologicznym. Partnerem merytorycznym konkursu była reprezentowana przez Macieja Sadowskiego fundacja Startup Hub Poland.

 

 

Zasady były proste - prezentujący mieli 5 minut, żeby opowiedzieć o swoim pomyśle, udowodnić jego innowacyjność oraz przedstawić osoby zaangażowane w jego realizację. Nagrodą dla autorów najlepszego projektu była możliwość uczestnictwa w biznesowym cyklu mentoringowym. Ta nagroda przypadła w udziale spółce HiProMine, reprezentowanej przez dr hab. prof. Damiana Józefiaka (CEO) oraz dr Jakuba Urbańskiego (CTO). Tym, którzy nie mogli wysłuchać prezentacji wszystkich projektów na Bioforum 2016 przedstawiamy raz jeszcze start-upy, które w naszej opinii są szczególnie warte Waszej uwagi. 

HiProMine - spółka wyróżniona nagrodą główną na Bioforum 2016

Firma HiProMine ma swoją fabrykę w Robakowie pod Poznaniem. Tam prowadzona jest hodowla przemysłowa ponad 30 gatunków owadów. Pracownicy firmy HiProMine chcą zidentyfikować i scharakteryzować nieznane wcześniej owadzie substancje bioaktywne, mogące mieć potencjalne zastosowanie w medycynie, farmacji, kosmetyce i przemyśle chemicznym. Na dzień dzisiejszy firma oferuje produkty:

  • HiProMine SmartMeal - Mączki z owadów, mogące być alternatywą dla mączki rybnej i sojowej w przemyśle paszowym oraz spożywczym.
  • HiProMine SmartOil - Biopaliwa, oleje i tłuszcze produkowane na potrzeby przemysłu paszowego i kosmetycznego.
  • HiProMine SmartSoil - Odchody owadzie wykorzystywane jako naturalne nawozy.
  • HiProMine SmartTech - Innowacyjne technologie wspierające przemysłową hodowlę i przetwarzanie owadów.

Nestmedic

Nestmedic to firma z siedzibą we Wrocławskim Parku Technologicznym , która działa na rynku telemedycznym oraz w prywatnej służby zdrowia. Do konkursu zgłosiła się z produktem Pregnabit - sprzętem do zdalnego monitoringu dobrostanu płodu (akcji serca, tętna mamy oraz czynności skurczowej mięśnia macicy). Zaprezentowany system, dzięki zastosowaniu odpowiedniej platformy informatycznej, umożliwia dokonanie zdalnej analizy wyników. Jednorazowy pomiar przy pomocy Pregnabit jest wiarygodny i bezpieczny oraz trwa około 30 minut. Wczesne wykrycie potencjalnego zagrożenia zdrowia dziecka może w realny sposób przyczynić się do szybkiej reakcji i wdrożenia odpowiedniej procedury medycznej, dlatego ten produkt powinien zwrócić szczególną uwagę przyszłych rodziców.

NanoSanguis

Firma powstała na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Zgłoszony do konkursu projekt dotyczył substytutu krwi ludzkiej, który może być z powodzeniem wykorzystywany podczas transfuzji. Zespół PW opracował technologię wytwarzania syntetycznego nośnika tlenu. Stworzona przez nich „sztuczna krew” może być zastosowana niezależnie od grupy krwi pacjenta i przechowywana w szpitalu przez okres przynajmniej jednego roku. Co więcej, może też być stosowana do długoterminowego przetrzymywania organów czekających na transplantację. „Sztuczna krew” umożliwia bowiem oszukanie układu immunologicznego. Z jej wykorzystaniem można również zapoczątkować jego regenerację. Twórcami omówionego projektu są Agata Stefanek oraz prof. Tomasz Ciach.

NanoThea

Firma również powstała na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej i kierowana jest przez prof. Tomasza Ciacha (Laboratorium Inżynierii Biomedycznej). W tym wypadku pomysłem jest terapia celowana z wykorzystaniem nanocząstek jako nośników dla leków przeciwnowotworowych. Te same nanoczasteki powiązane z odpowiednimi radioizotopami mogą też być stosowane w diagnostyce nowotworów. Firma utrzymuje współpracę z Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku. 

 

 

Artykuł przygotowały:

Katarzyna Konarzewska,

Joanna Wojsiat.

Źródła

http://www.hipromine.com/pl/

http://www.pregnabit.com/

http://nanosanguis.com/

http://nanothea.com/

 

 

KOMENTARZE
Newsletter