Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Franklin „Pitch” Johnson, ryzykant z Doliny Krzemowej
Redakcja portalu, 13.04.2015 , Tagi: BioForum
Legendarny inwestor venture capital z Doliny Krzemowej w Kalifornii Franklin „Pitch” Johnson przyjeżdża w do Wrocławia na zaproszenie organizatorów BioForum 2015, które odbędzie się w terminie 20-21 maja.

Innowacyjne pomysły potrzebują zarówno twórców jak i inwestorów, by zakwitnąć i  wydać owoce. Ci drudzy biorą na siebie ryzyko niepowodzenia, angażując środki pieniężne w nowe, nieznane projekty. Zanim Dolina Krzemowa stała się mekką nowych technologii, ci ryzykanci, na równi z pomysłodawcami, wspierali postęp technologiczny i umożliwiali młodym, niedoświadczonym firmom  osiągnięcie pełnego potencjału. Ich imiona są tutaj znane i szanowane.

Przypomnijmy, że Venture Capital to kapitał inwestycyjny, który charakteryzuje się dużym ryzykiem. Inwestorzy Venture Capital finansują wszędzie tam, gdzie banki nie są skore do pożyczania pieniędzy. Czy bank zainwestowałby w wizję Steve’a Jobsa i Steve’a Woźniaka, założycieli Apple, którzy mieli po dwadzieścia lat, pustą kieszeń i wizjonerski pomysł? Bank nie, ale inwestorzy Venture Capital tak. To oni dostrzegli szansę tam gdzie wszyscy inni widzieli tylko ryzyko.

Pojęcia Venture Capital nie znano w późnych latach 50. gdy Franklin „Pitch” Johnson i jego przyjaciel William Draper rzucili codzienne zajęcia i wyłożyli wszystkie swoje oszczędności na założenie firmy Draper and Johnson Investment Company. Rząd amerykański uznał, że rynek jest zdominowany przez duże przedsiębiorstwa i aby pobudzić gospodarkę powojenną, trzeba wesprzeć małe firmy. Kongres uchwalił ustawę, która stwarzała dogodne warunki do powstawania małych prywatnych firm inwestycyjnych. Każda z nich mogła liczyć na pożyczkę w wysokości trzykrotnej wartości kapitału początkowego. Johnson i Draper skorzystali z tej ustawy i powołali spółkę, której zamierzeniem było inwestowanie w start-upy. To oni i podobni im inwestorzy Venture Capital stworzyli powszechnie dzisiaj stosowane fundamenty inwestowania w początkujące przedsiębiorstwa.

W 1965 r. Johnson założył własną spółkę Venture Capital. Asset Management Company działa do dziś . W ciągu tych lat firma sfinansowała 250 innowacyjnych projektów i wypromowała  firmy: Amgen, Biogen, IDEC Pharmaceuticals, Teradyne czy Tandem Computer.

W kolejnych latach Johnson został dyrektorem Amerykańskiego Stowarzyszenia Inwestorów Venture Capital i stanął  na czele Stowarzyszenia VC na Zachodnim Wybrzeżu. Od 1990 r. był  doradcą w kilku krajach Europy centralnej i wschodniej w programach przedsiębiorczości i prywatyzacji oraz pomagał w formowaniu funduszy Venture Capital w tym regionie.  

 W Stanford Business School w Palo Alto, w Dolinie Krzemowej Johnson inspirował młodych studentów prowadząc zajęcia z Entrepreneurship i Venture Capital. Twierdzi, że przedsiębiorcy to rewolucjoniści swojego czasu, którzy używają swobód ekonomicznych, żeby rzucić wyzwanie istniejącym strukturom gospodarczym, socjalnym i politycznym. Przekonuje, że stworzenie środowiska przyjaznego przedsiębiorcy i szerokiej akceptacji przez społeczeństwo jest podstawowym czynnikiem, żeby w Polsce rozwijał się duch innowacyjności.

- Organizacje rządowe powinny wspierać ten proces, ale unikać ich kontrolowania. Przedsiębiorczość i demokracja są ze sobą blisko powiązane, bo są dwoma wymiarami wolności – napisał w publikacji Hoover Press w 2005 r.

Legendarny inwestor z Doliny Krzemowej przyznaje, że jest optymistą odnośnie Polski. Tutaj, biorąc pod uwagę całą Europę wschodnią, widzi najlepsze warunki do rozwoju przedsiębiorczości, której nie pokonały ani wojny, ani komunizm.

Franklin “Pitch” Johnson jest założycielem firmy Asset Management Company. Był dyrektorem w wielu spółkach, zarówno prywatnych jak i publicznych. Obecnie także piastuje stanowisko dyrektora w kilku z nich. Ukończył Uniwersytet Stanford w 1950 r. z tytułem „bechelor of mechanical engineering”. Studia magisterskie skończył na Uniwersytecie Harvarda w roku 1952 r.

Po ukończeniu służby w siłach powietrznych Stanów Zjednoczonych, Johnson założył firmy Draper oraz Johnson Investment Company w 1962 r. Trzy lata później samodzielnie stworzył Asset Management Company. Podczas swoich 42 lat działania firma ta dokonała ponad 200 znaczących inwestycji w inne firmy. Johnson był także dyrektorem w organizacjach National Venture Capital Association oraz prezesem w Western Association of Venture Capitalists.

Od roku 1990 r. Johnson był doradcą do spraw przedsiębiorczości i prywatyzacji w krajach Europy Wschodniej. We współpracy z holenderskim bankiem ABN Amro Bank, Europejskim Bankiem Rekonstrukcji i Rozwoju oraz grupą przedsiębiorców i managerów, poprzez firmę European Renaissance Capital wspierał rozwój młodych firm na terenie Polski, Czech i Słowacji. Poza pracą, Johnson działa aktywnie w stowarzyszeniach akademickich i cywilnych w rejonie Bay Area w San Francisco.

 

Lidia Thompson

 

[Zdjęcia pochodzą z archiwum Pitcha Johnsona]

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2027>

pnwtśrczptsbnd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
Newsletter