Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Firmy GSK i CureVac opracują szczepionki następnej generacji przeciw COVID-19 na bazie mRNA
Firmy GSK i CureVac opracują szczepionki następnej generacji przeciw COVID-19 na bazie mRNA

Firmy GlaxoSmithKline plc i CureVac N.V. ogłosiły nawiązanie współpracy na bazie istniejących powiązań między nimi, przy wartym 150 mln euro projekcie opracowania szczepionki następnej generacji przeciw COVID-19 na bazie mRNA, która będzie miała charakter multiwalentny, dzięki czemu jeden produkt powinien działać na kilka różnych, nowo pojawiających się wariantów wirusa. GSK wesprze również produkcję do 100 mln dawek pierwszej generacji potencjalnej szczepionki przeciw COVID-19 firmy CureVac, CVnCoV, w 2021 r.

 

Dzięki tej nowej wyłącznej umowie na wspólne prace rozwojowe firmy GSK i CureVac posłużą się swoimi zasobami i wiedzą specjalistyczną w realizacji prac badawczo-rozwojowych nad szeregiem nowoczesnych potencjalnych szczepionek na bazie mRNA, wielowalentnych i monowalentnych, oraz w produkcji takich szczepionek. Celem tych prac jest zaoferowanie szerszej ochrony przed różnymi wariantami wirusa SARS-CoV-2 i zapewnienie szybkiej reakcji na ewentualne pojawianie się nowych wariantów w przyszłości. Program prac rozwojowych rozpocznie się natychmiast – przyjęto za cel wprowadzenie szczepionki do użycia w 2022 r., o ile zostanie dopuszczona do obrotu przez właściwe organy.

Pojawianie się coraz to nowszych wariantów wirusa, które mogą powodować zmniejszenie skuteczności szczepionek pierwszej generacji przeciw COVID-19, wymaga przyspieszenia działań nad opracowywaniem szczepionek przeciw nowym wariantom, aby nie dopuścić do dalszego rozwoju pandemii. Te szczepionki nowej generacji przeciw COVID-19 mogą zostać wykorzystane do ochrony osób, które nie zostały wcześniej zaszczepione lub do szczepień przypominających, gdyby się okazało, że poszczepienna odporność na COVID-19 zmniejsza się z czasem. Ponadto w ramach nawiązanej współpracy zostanie przeprowadzona ocena prac rozwojowych nad nowymi szczepionkami na bazie mRNA chroniących przed wieloma różnymi wirusami powodującymi choroby dróg oddechowych, w tym COVID-19.

Te wspólnie prowadzone prace będą się opierać na potencjalnej szczepionce pierwszej generacji przeciw COVID-19 firmy CureVac – CVnCoV – która aktualnie jest poddawana badaniu klinicznemu fazy IIb/III. Istotne znaczenie będą miały: zdolność firmy CureVac do optymalizacji mRNA tak, aby uzyskać silną odpowiedź immunologiczną po szczepieniu, możliwości technologiczne wytwarzania szczepionki oraz stabilność uzyskanego produktu w standardowych warunkach zimnego łańcucha transportu i przechowywania szczepionek w temperaturze 2-8°C. Platforma firmy CureVac jest wyjątkowo dobrze dostosowana do projektowania wielowalentnych szczepionek wywołujących zrównoważoną odpowiedź immunologiczną po zastosowaniu niewielkiej dawki mRNA.

Emma Walmsley, dyrektor generalna firmy GSK, stwierdza: – Jesteśmy przekonani, że szczepionki następnej generacji odegrają kluczową rolę w toczącej się walce z COVID-19. Ta nowa współpraca jest zbudowana wokół naszych istniejących powiązań z firmą CureVac. Oznacza, że połączymy nasze osiągnięcia naukowe w dziedzinie technologii mRNA i szczepionek, aby wspomóc i przyspieszyć prace rozwojowe nad nowymi potencjalnymi szczepionkami przeciw COVID-19. Równocześnie wesprzemy też produkcję szczepionek firmy CureVac pierwszej generacji, dzięki produkcji 100 mln dawek w 2021 r.

Franz-Werner Haas, dyrektor generalny firmy CureVac, dodaje: – Z przyjemnością będziemy dalej rozwijać istniejące powiązania z firmą GSK, na mocy nowej umowy o wspólne prace rozwojowe nad naszymi szczepionkami następnej generacji na bazie mRNA, w tym nad naszą aktualną potencjalną szczepionką CVnCoV. Z pomocą solidnego zaplecza firmy GSK jako wieloletniego producenta szczepionek uzyskamy odpowiednie narzędzia, aby walczyć z przyszłymi zagrożeniami zdrowotnymi dzięki nowoczesnym szczepionkom.

Zgodnie z warunkami nowej umowy współpracy firma GSK będzie posiadaczem pozwolenia na dopuszczenie do obrotu szczepionki następnej generacji we wszystkich krajach oprócz Szwajcarii i będzie miała wyłączne prawa do opracowania, wytwarzania i komercjalizacji szczepionki przeciw COVID-19 następnej generacji we wszystkich krajach oprócz Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Firma GSK wpłaci zaliczkę w wysokości 75 mln euro, a następnie będzie przekazywać kolejne kwoty 75 mln euro po osiągnięciu określonych celów wyznaczonych w umowie.

KOMENTARZE
Newsletter