Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Impatic Essence® od PBC Labs – polska odpowiedź na problem z dostępnością ekstraktów roślinnych do produkcji suplementów diety, wyrobów ziołowych i kosmetyków
Impatic Essence® od PBC Labs – polska odpowiedź na problem z dostępnością ekstraktów roślin

Przerwy w ciągłości dostaw surowców do produkcji leków, suplementów diety i kosmetyków, silna konkurencja oraz rosnąca świadomość konsumentów, którzy zwracają coraz większą uwagę na skuteczność i ekologiczne pochodzenie stosowanych produktów, to tylko niektóre z wyzwań, przed jakimi w ostatnim czasie staje branża farmaceutyczna. Sposobem na sprostanie im może być sięganie po naturalne, a przy tym wnoszące nową jakość wyciągi wytwarzane z roślin występujących na terenie Polski.

 

Dobrym przykładem może być ekstrakt Impatic Essence® oferowany przez polską spółkę PBC Labs. Dzięki wykorzystaniu wyjątkowych właściwości rośliny pozyskiwanej ze stanowisk naturalnych na Roztoczu oraz zastosowaniu optymalnej metody ekstrakcji, PBC Labs jest w stanie dostarczać wysoce wydajny ekstrakt, który wykazuje potwierdzone licznymi badaniami działanie nawilżające, uelastyczniające i rozjaśniające skórę, a także przeciwdziała łysieniu androgenowemu.

Nauka i przyroda w służbie pięknej skóry

Ekstrakt Impatic Essence® jest produktem autorskim, wytwarzanym z rośliny, która nie była dotychczas wykorzystywana w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym, a którą producent pozyskuje z naturalnych stanowisk na Roztoczu. Wyjątkowość ekstraktu potwierdzają polskie zgłoszenie patentowe numer P.443004 oraz europejskie zgłoszenie patentowe o numerze 11P51179P00. Duża zawartość kwasu azelainowego sprawia, że Impatic Essence® wykazuje silne właściwości rozjaśniające i wybielające skórę, a także działanie przeciwzapalne i przeciwtrądzikowe. Dodatkowo występujące w roślinie związki polifenolowe mają zdolność hamowania wielu enzymów, m.in. elastazy czy hialuronidazy i tym samym – opóźniania procesów starzenia się.

Wydajny ekstrakt o szerokich możliwościach zastosowania

Opracowany przez PBC Labs ekstrakt Impatic Essence® daje wyraźny efekt już po pierwszym użyciu, co potwierdzają liczne badania. Wynika to z silnej koncentracji substancji czynnych osiągniętej dzięki nowatorskiej metodzie ekstrakcji wspomaganej ultradźwiękami – na jeden litr kosmetyków potrzeba zaledwie stu miligramów liofilizatu. Uzyskany ekstrakt jest zatem nie tylko skuteczniejszy, ale również wydajniejszy, tańszy i czystszy (w 100% naturalny skład, bez syntetycznych dodatków), dzięki czemu może skutecznie konkurować zarówno ceną, jak i jakością z innymi produktami dostępnymi na rynku. Impatic Essence® jest dostępny w formie płynnej, gęstej i suchej. Może być wykorzystywany w celach farmaceutycznych i kosmetycznych – do wytwarzania kosmetyków pielęgnacyjnych do twarzy i ciała o działaniu łagodzącym, nawilżającym, przeciwstarzeniowym, przeciwzapalnym, przeciwobrzękowym i rozjaśniającym, a także produkcji preparatów przeznaczonych dla skóry z niedoskonałościami. Dodatkowo może być stosowany jako składnik do produkcji innowacyjnych, naturalnych preparatów do pielęgnacji włosów i skóry głowy (szamponów, spłukiwanych odżywek i masek, kondycjonerów, serów, wcierek), w szczególności o właściwościach hamujących łysienie androgenowe, jak również suplementów diety wspomagających powyższe. Potencjał Impatic Essence® doceniła Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Na wprowadzenie produktu na rynek PBC Labs uzyskało wsparcie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności na lata 2014-2020 (Wytyczne horyzontalne) oraz w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia, Działanie 1.1 Platformy startowe dla nowych pomysłów. Poddziałania 1.1.2 Rozwój startupów w Polsce Wschodniej.

Polski produkt z szansą na podbicie światowych rynków

Mając świadomość potencjału drzemiącego w ekstrakcie, PBC Labs aktywnie uczestniczy w wydarzeniach pozwalających zaprezentować go szerokiemu gronu odbiorców. Przykładem są międzynarodowe targi COSMETIC 360, które odbyły się w Paryżu 18 i 19 października br. To jedne z najważniejszych na świecie targów branży kosmetycznej i perfumeryjnej – w tegorocznej edycji udział wzięło 220 wystawców oraz ok. 5 tys. odwiedzających. – Udział w targach COSMETIC 360 to możliwość zaprezentowania własnej oferty, nawiązania relacji z potencjalnymi klientami oraz okazja do zapoznania się z ciekawostkami z branży i propozycjami konkurencji. Podpatrywanie najlepszych i wymienianie się z nimi doświadczeniami pozwala nam oferować produkty, które będą innowacyjne oraz dostosowane do potrzeb klientów – wyjaśnia Joanna Latosiewicz, Business Development Manager i członek zarządu PBC Labs.

Ambitne plany rozwoju

Jako start-up PBC Labs wciąż poszukuje idealnego modelu biznesowego, jednak już pierwsze analizy rynku i kontakty z przedstawicielami branży farmaceutycznej i kosmetycznej pokazują, że oferowany ekstrakt wykazuje duży potencjał komercyjny. Unikalność, czystość (w 100% naturalny skład), naukowo potwierdzona skuteczność działania oraz wysoka wydajność sprawiają, że cieszy się on dużym zainteresowaniem i stanowi niszę na rynku naturalnych ekstraktów roślinnych. W najbliższej przyszłości PBC Labs planuje opracowanie naturalnych formulacji na bazie uzyskanego ekstraktu do odsprzedaży jako gotowe kompozycje składników do receptur preparatów o działaniu przeciwstarzeniowym, przeciwzapalnym oraz rozjaśniającym przebarwienia. Uzyskany ekstrakt może też być wykorzystywany jako składnik do produkcji innowacyjnych, naturalnych preparatów do pielęgnacji włosów i skóry głowy, w szczególności o właściwościach hamujących łysienie androgenowe.

O PBC Labs

PBC Labs to polski start-up wchodzący na rynek ekstraktów roślinnych do zastosowania w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym. W swojej ofercie posiada unikalny ekstrakt Impatic Essence®, którego skuteczność została potwierdzona badaniami naukowymi. Wytwarzane przez firmę ekstrakty wyróżnia 100% naturalnego składu i brak syntetycznych dodatków.

PBC Labs zostało założone przez trzy przyjaciółki, ekspertki w swoich branżach. Funkcję prezesa zarządu spółki pełni Katarzyna Dos Santos-Szewczyk, dr hab. n. farm., prof. Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. W swojej pracy zajmuje się optymalizacją warunków ekstrakcji i separacji związków czynnych, a także badaniem aktywności biologicznej ekstraktów roślinnych.

Wysoka wydajność ekstraktów, niski koszt pozyskania surowców i ich dostępność czynią PBC Labs silnym i stabilnym partnerem dla producentów kosmetyków, suplementów diety i wyrobów ziołowych, który jest w stanie oferować im wyjątkowe i opłacalne rozwiązania. PBC Labs to nowa jakość na rynku i driver dla biznesu.

PBC Labs Sp. z o.o.

ul. Ceramiczna 1/102

20-150 Lublin

www.pbclabs.pl

Działanie zrealizowane w ramach projektu dofinansowanego z Funduszy Europejskich pt. „Impatic Essence – innowacyjny ekstrakt roślinny do zastosowania w farmacji i kosmetologii”.

Źródła

Fot. PBC Labs

KOMENTARZE
Newsletter