Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Epigenetyka pochłonie niemal 200 milionów dolarów w USA, naukowcy protestują
14.10.2008
Epigenetyka, określana jako "dziedziczność, ale nie taka, jaką dotychczas znaliśmy" jest wyjątkowo ciekawym, nowym polem do badań biologicznych.
Koncentruje się na zmianach w ekspresji genów, które są zazwyczaj dziedziczone, ale nie spowodowane przez zmiany sekwencji w informacji genetycznej. W teorii, epigenetyka ma odpowiedzieć na pytanie, jak miliony komórek w ciele ludzkim mogą nosić w sobie identyczne cząsteczki DNA pochodzące od zupełnie różnych komórek, a także dlaczego określone komórki są wrażliwe na choroby.

Inicjatywa epigenetyczna NIH jest po prostu planem takich badań na olbrzymią skalę obejmującą na przykład studium sygnałów chemicznych w komórkach ludzkich, lub znaczników epigenetycznych, które mogą kontrolować komórki. Agencja ogłosiła obecnie pierwszych odbiorców 18 milionów dolarów dotacji. Projekt będzie dysponował niemal 190 milionami dolarów, które rozbite zostaną na pięć lat, jako cześć programu "Mapa drogowa"

Doskonałym przykładem na to, że badanie znaków epigenetycznych jest bezwartościowe w porównaniu do wpływu zdarzeń po transkrypcji, jest ostatnia praca japońskich naukowców, ukazująca sposób w jaki cztery białka mogą przeprogramować komórkę w stan przypominający embrionalny – powiedział Struhl. „transkrypcja jest passe w epigenetyce. Nie uważam że epigenetyka jest kompletnie bezwartościowa, po prostu uważam, że nie jest warta 190 milionów dolarów

Ogłoszenie dotacji wzbudziło falę krytyki dla inicjatywy. Ośmiu prominentnych naukowców z obszaru epigenetyki ogłosiło swoje obawy dotyczące projektu w liście opublikowanym w Science 3 października. Biolog molekularny, Hiten Madhani, główny propagator krytyki wobec programu, wzniósł także petycję on-line, by zachęcić przeciwników do wpisywania się na nią. "Mam nadzieję, że następny dyrektor NIH zlikwiduje program" mówił Medhani, pracujący na Uniwersytecie Kalifornijskim.

"Uważamy że to ogromna strata pieniędzy" uważa Kevin Struhl z Harvard Medical School w Bostonie, który także podpisał się pod listem .

 

Debata na temat programu, przeniosła się poza granice Stanów Zjednoczonych - inne kraje też mają zamiar uruchomić projekty epigenomiczne. Wcześniej w tym roku, naukowcy dopwodzeni przez Petera Jonesa z SC/Norris Comprehensive Cancer Center w Los Angeles, wezwali naukowców do stworzenia międzynarodowego programu epigenetycznego, który jest, zdaniem Madhaniego – jest kompletnie bezwartościowe.

KOMENTARZE
news

<Marzec 2027>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Newsletter