Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
EMA pozytywnie zaopiniowała i zaakceptowała plan badań klinicznych PolTREG w ramach terapii cukrzycy typu 1 u dzieci
EMA pozytywnie zaopiniowała i zaakceptowała plan badań klinicznych PolTREG  w ramach terapi

PolTREG S.A. otrzymał bardzo ważną, pozytywną opinię Komitetu Pediatrycznego EMA, która oznacza akceptację przedstawionego przez spółkę planu badań klinicznych z udziałem dzieci w leczeniu cukrzycy typu 1. Komitet Pediatryczny przyjął także stanowisko firmy dotyczące zwolnienia dla dzieci poniżej 3. roku życia wskazujące, że pozyskanie wystarczającej ilości krwi obwodowej do wytwarzania preparatu limfocytów TREGS u dzieci w tym wieku nie jest możliwe przy obecnych sposobach donacji. Opinia Komitetu Pediatrycznego została wydana na podstawie wyników badania klinicznego fazy I/II ukończonej w 2020 r. z udziałem pacjentów pediatrycznych oraz protokołu planowanych badań klinicznych.

Ponadto w maju br. EMA (w ramach procedury scientific advice dotyczącej obszaru CMC) potwierdziła przyjęty przez spółkę sposób produkcji preparatu limfocytów T-regulatorowych przeznaczonego do leczenia pacjentów, u których zdiagnozowano cukrzycę typu 1. – Jest to kolejny istotny krok zbliżający nas do rozpoczęcia kluczowych etapów badań klinicznych. Zamierzamy kontynuować naszą bliską współpracę z organami regulacyjnymi, aby jak najszybciej wprowadzić naszą terapię na rynek europejski. Pozytywna ocena naszego planu badań oznacza, że przedstawione wyniki w ramach prowadzonych przez spółkę prac badawczo-rozwojowych są satysfakcjonujące dla EMA, a plan kolejnych badań klinicznych w terapii cukrzycy typu 1 u dzieci jest właściwy i jego realizacja w przypadku pozytywnych wyników doprowadzi do uzyskania zgody na dopuszczenie terapii do obrotu w ramach procedury centralnej na terenie Unii Europejskiej. Chciałbym też zauważyć, że w czwartym kwartale tego roku mamy zaplanowane spotkanie pre-IND meeting z amerykańską agencją FDA, gdzie również będziemy konsultować plan pediatryczny. Nasza terapia może dać szansę chorym, w tym dzieciom, cierpiącym na choroby, na które obecnie nie ma skutecznych leków, co po angielsku określane jest mianem „unmet medical need”. Atutami terapii TREGS są przełomowość naszego podejścia terapeutycznego w skali światowej, atrakcyjne dane zgromadzone dotychczas w badaniach klinicznych oraz silne i unikalne kompetencje naukowe naszego zespołu, a także fakt, że nasze terapie są już stosowane komercyjnie u pacjentów w ramach tzw. wyjątku szpitalnego – mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Trzonkowski, prezes zarządu, współzałożyciel i akcjonariusz PolTREG S.A. 

W czwartym kwartale 2022 r. PolTREG zamierza rozpocząć badania kliniczne fazy II/III w leczeniu pacjentów ze świeżo zdiagnozowaną cukrzycą typu 1 oraz badanie fazy I/II polegające na identyfikacji i leczeniu w okresie przedobjawowym osób obarczonych ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 1. Równolegle w tym samym czasie zaplanowane jest rozpoczęcie badań klinicznych fazy I/IIa w leczeniu pacjentów ze stwardnieniem rozsianym. Zgodnie z przedstawionym i zaakceptowanym planem badania pediatrycznego oraz wcześniejszą komunikacją spółki rejestracyjna faza badań klinicznych z udziałem populacji pediatrycznej w ramach terapii cukrzycy typu 1 u dzieci powinna zakończyć się w 2028-2030 r. Natomiast już w połowie 2024 r. możliwe będzie uzyskanie śródokresowych wyników badań w cukrzycy (tzw. interim) oraz wyników fazy I/IIa badań w stwardnieniu rozsianym, dzięki czemu PolTREG będzie mógł zintensyfikować działania nakierowane na współpracę z partnerem branżowym w celu kontynuacji badań klinicznych i komercjalizacji projektów zarówno w obszarze cukrzycy, jak i stwardnienia rozsianego.

Źródła

Fot. https://www.pexels.com/photo/a-person-holding-a-test-tube-9629693/

KOMENTARZE
news

<Lipiec 2022>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Newsletter