Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Dżdżownice w walce z rakiem płuc
Dżdżownice w walce z rakiem płuc
Dr hab. Marta Fiołka z Zakładu Immunobiologii Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS i prof. dr hab. n. farm. Jolanta Rzymowska z Katedry i Zakładu Biologii z Genetyką Uniwersytetu Medycznego w Lublinie doprowadziły do opatentowania wynalazku „Płyn celomatyczny dżdżownicy Dendrobaena veneta do zastosowania w leczeniu raka płuc”, który w badaniach in vitro zabijał komórki raka płuc. Poniżej szczegóły odkrycia.

 

 

Dżdżownica jako źródło płynu celomatycznego

Płyn celomatyczny, pobrany z dżdżownic Denrobaena veneta, wypełniający ich ciała, zdaniem polskich naukowców z Zakładu Immunobiologii Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS zabija komórki raka płuc A549 w ok. 75-80%. Badania in vitro wykonano na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Wykorzystane w eksperymencie dżdżownice Denrobaena veneta zostały wyhodowane w uczelnianej pracowni. Proces pobrania płynu celomatycznego nie uśmierca dżdżownic, bowiem po upływie ok. 3 tygodni regeneruje się i można ponownie pobrać od nich taką samą ilość płynu celomatycznego.

Dr hab. Marta Fiołka z Zakładu Immunobiologii Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS mówi, że jak wykazały prowadzone badania, aktywność płynu celomatycznego w stosunku do komórek nowotworowych zależna była od temperatury jego obróbki. Naukowcom udało się znaleźć takie warunki inkubacji, po zastosowaniu których osiągnięto efektywne działanie uszkadzające w stosunku do komórek nowotworowych, a jednocześnie brak działania cytotoksycznego na prawidłowe nabłonkowe komórki oskrzeli oraz komórki fibroblastów skóry ludzkiej.

 

Przyszłość badań

Opatentowanie wynalazku przez polskich naukowców otwiera im drogę do opracowania skutecznego leku. Pierwszym krokiem ku temu są planowane przez naukowców badania na zwierzętach. Jest to jednak długa i kosztowana droga, która może potrwać nawet kilkanaście lat. Badacze muszą zabezpieczyć odpowiednią ilość dżdżownic, które posłużą do stworzenia próbek preparatu. Materiał do badań musi dawać powtarzalne wyniki, dlatego dżdżownice w badaniach muszą być hodowane na takiej samej diecie, w podobnej wilgotności. Ze względu na potrzebną do wykonania badań ilość dżdżownic nie będą one hodowane w uczelnianym laboratorium a w przedsiębiorstwie rolno-przemysłowym. Po zakończeniu testów na zwierzętach laboratoryjnych preparat będzie mógł zostać dopuszczony do badań klinicznych.

Płyn celomatyczny ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwnowotworowe.  Stosowany jest w leczeniu ospy. Azjaci praktykują kąpiele w nim. Naukowcy, chcą płyn z dżdżownic stosować w walce także z innymi nowotworami. Prowadzone są również badania w kierunku walki z rakiem szyjki macicy i jajników. 

Źródła

1. M. Majewska, Dżdżownica lekiem na raka – płyn z dżdżownicy niszczy komórki raka płuc, dostępne on line: 19.10.2017.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/nowotwory/dzdzownica-lekiem-na-raka-plyn-z-dzdzownicy-niszczy-komorki-raka-pluc_45704.html

2. Patent na wynalazek do zastosowania w leczeniu raka płuc, dostępne on line: 19.10.2017, www.umcs.pl/pl/umcs-aktualnosci,1,patent-na-wyznalazek-do-zastosowania-w-leczeniu-raka-pluc,54617.chtm

3.Lek z dżdżownic wyleczy raka, dostępne on line: 19.10.2017, http://www.dziennikwschodni.pl/lublin/umcs-lek-z-dzdzownic-wyleczy-raka,n,1000206546.html

KOMENTARZE
news

<Październik 2021>

pnwtśrczptsbnd
28
30
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
PORT for Health: Neuroscience
2021-10-13 do 2021-10-15
16
17
18
21
22
23
24
26
27
Impact’21
2021-10-27 do 2021-10-28
28
29
30
31
Newsletter