Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Drzewo bananowca wobec szkodników Radopholus similis- nowo odkryty system obrony rośliny
Nicienie Radopholus similis stanowią grupę szkodników, które są poważnym zagrożeniem m. in. dla upraw drzew bananowca oraz anturium. Ze względu na szybkie rozprzestrzenianie się patogenu i wysoką szkodliwość w wielu krajach, w tym w Polsce, został uznany za organizm kwarantannowy. Niektóre odmiany drzew bananowca są mniej podatne na ataki nicieni niż pozostałe rośliny należące do tego gatunku. Niemiecki badacz Dirk Hölscher wraz z międzynarodowym zespołem naukowców w swoich badaniach wyjaśnił, dlaczego niektóre z odmian bananowca są odporne wobec tych patogenów.

Korzeniak bananowy Radopholus similis należy do głównych szkodników w uprawie bananowców. Nicień żeruje wewnątrz korzeni, wytwarzając enzymy, które powodują zmiany w korze pierwotnej w postaci pustych jam czy tuneli. Korzeniak bananowy migruje z tkanki zakażonej do tkanki zdrowej poprzez glebę, atakując w obrębie tej samej lub innej rośliny. Stopniowo w zaatakowanym drzewie dochodzi do powstawania zmian nekrotycznych i zgrubień na korzeniach, co utrudnia roślinie wchłaniane wody i substancji odżywczych z gleby, a w konsekwencji spowalnia jej wzrost. System korzeniowy ulega redukcji, a na liściach zaczynają pojawiać się żółte plamy. Zakażona tkanka stanowi łatwy cel dla grzybów czy bakterii, które stopniowo doprowadzają do gnicia korzeni. W wyniku uszkodzeń drzewo pochyla się i w skrajnych przypadkach upada. Powalone drzewa bananowca na plantacjach są widokiem skrajnym, lecz realnie występującym.

 

Niemiecki badacz Dirk Hölscher wraz z międzynarodowym zespołem naukowców odkrył, dlaczego niektóre odmiany bananowca są odporne, a inne podatne na ataki nicieni Radopholus similis. Według badań, drzewa bananowca gromadzą w pobliżu zaatakowanych korzeni toksyny (lokalna akumulacja). Toksyny po dostaniu się do wnętrza ciała nicieni, doprowadzają stopniowo do śmierci szkodników. Obecność toksyny odnotowano zarówno u odmiany podatnej, jak i odpornej, jednak u tej drugiej występuje ona w znacznie większym stężeniu. Naukowcy przypuszczają, że większa koncentracja toksyny może być kluczowa dla jej aktywności. Prawdopodobnie toksyna wywołuje u nicieni zaburzenia metaboliczne, jednak w celu potwierdzenia tej hipotezy konieczne jest przeprowadzenie dokładniejszych badań. Dalsze eksperymenty będą miały na celu określenie mechanizmów biosyntezy związków obronnych na poziomie molekularnym oraz zdolności przemieszczenia się tych substancji w okolice bezpośrednio zaatakowane przez  nicienie. 

 

Nowe odkrycie może przyczynić się do opracowania preparatów pomocnych w walce z nicieniami Radopholus similis. Plantacje drzew bananowych mogą w większym stopniu opierać się o odmiany o zwiększonej odporności na patogen. Niewykluczone, że powstaną także nowe odmiany o skutecznych  mechanizmach obrony wobec wymienionych szkodników. 

 

Źródła

Źródła:

  1. A. zum Felde, L.E. Pocasangre, C.A. Carñizares Monteros, R.A. Sikora, F.E. Rosales, A.S. Riveros (2006) Effect of combined inoculations of endophytic fungi on the biocontrol of Radopholus similis. InfoMusa. Vol. 15, 1-2. 12-17.
  2. www.sciencedaily.com
KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2023>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
5
7
8
9
10
11
13
V Kongres BIO
2023-09-13 do 2023-09-16
14
15
16
17
18
21
22
23
24
29
Małopolska Noc Naukowców
2023-09-29 do 2023-09-29
30
1
Newsletter