Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Czy warto zwlekać z decyzją o dziecku?
Naukowcy alarmują, że młodzi ludzie w swoim życiu powinni wcześniej znaleźć miejsce dla dzieci. "Odkładanie" rodzicielstwa na później może mieć poważne skutki społeczne.

Analizują biologię kobiety, swoje pierwsze dziecko powinna urodzić już około 18-20 roku życia. Niestety obecnie staje się to społecznie nie do przyjęcia. Socjologiczne badania wskazują, że wczesne urodzenie dziecka może negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie kobiety w społeczeństwie. Zdaniem większości polskiego społeczeństwa, kobieta w wieku około 20 lat powinna zająć się nauką oraz karierą zawodową. Dalsze analizy pozwalają rzec, że natura wzięła "to" pod uwagę i największa płodność u kobiet przypada w wieku 25 lat. Wtedy to po zdobyciu wyższego wykształcenia czy już po rozpoczęciu kariery zawodowej powinna zająć się macierzyństwem. Dodatkowo, wysoki poziom płodności u kobiet utrzymuje się  do 35 roku życia. Stanowi to bagaż bezpieczeństwa i pozostawia miejsce na różne życiowe perypetie. Jednak nie wszystkie kobiety chcą się dostosować do wewnętrznego zegara biologicznego m.in. Francuzki macierzyństwo przesunęły aż do 40 roku życia. Wtedy pojawiają się już znaczne problemy z zajściem w ciążę i często wszelkie możliwe próby mogą okazać się nieskuteczne.

 

Co więcej wiele badań naukowych wskazuje, że wiek rodziców ma duże znaczenie dla przyszłego potomstwa. Od dawna było wiadomo, że wraz z wiekiem kobiety rośnie prawdopodobieństwo wystąpienia zespołu Downa. Prawdopodobieństwo to znacznie rośnie po przekroczeniu 35 roku życia, wpływa również na to wiek ojca. Zostało to zauważone już w przypadku mężczyzn, którzy spłodzili potomstwo w wieku 40 lat i rosło w przypadku starszych ojców.

 

Oprócz tego wiek rodziców może być przyczyną wielu chorób o podłożu neurologicznym jak np. autyzm, schizofrenia, psychozy maniakalno-depresyjne, a także progeria oraz zespół Marfana. Zdaniem naukowców wynikają one głównie z nagromadzenia się mutacji w materiale genetycznym plemników, a także ich mniejszej żywotności i ruchliwości. Również wraz ze wzrostem wieku rodziców rośnie prawdopodobieństwo wystąpienia chorób nowotworowych u potomstwa czy też poronienia.

 

Co więcej ostatnie badania dowodzą, że dzieci starszych ojców są mniej atrakcyjne. Wynika tak z przeprowadzonych badań ponad 8 tys. zdjęć młodych ludzi w wieku 18-20 lat. Analizy atrakcyjności dokonała grupa 6 mężczyzn i 6 kobiet, zaś całe doświadczenie zostało przygotowane przez Martin'a Fieder'a, profesora antropologii z Uniwersytetu Wiedeńskiego. Z badań wynika, że dzieci 40-letnich mężczyzn są o 5-10% mniej atrakcyjne niż dzieci 22-latków. Niestety analizie nie poddano wieku kobiet.

 

Postęp nauki zapewnił ludziom dłuższe życie oraz coraz bardziej stara się umożliwić bezpłodnym parom posiadanie dzieci. Jednak naukowcy muszą pójść dalej i opracować testy pozwalające na prenatalną diagnostykę chorób genetycznych. Jedną ze skutecznych metod jest analiza pozakomórkowego DNA (cfDNA), które można pobrać już w 10 tygodniu ciąży. Obecnie wykorzystując tego typu mechanizm możliwa jest diagnostyka zespołu Downa, Edwardsa, Klinefeltera i Turnera. Opcjonalnie możliwa jest również szersza analiza. Dokonanie tego typu analiz jest możliwe również w Polsce, jednak bananie nie jest refundowane przez NFZ, zaś jego koszt to nawet 3000 zł.

 

Rozwijanie swojej kariery, czy wspinanie się coraz wyżej w strukturze pracowniczej, powinno od czasu do czasu przynieść zadumę nad sensem naszego istnienia I powrotem do podstawowego biologicznego celu - prokreacji. Warto o tym pomyśleć zanim będzie za późno.

KOMENTARZE
news

<Grudzień 2024>

pnwtśrczptsbnd
25
26
27
28
LSOS Summit 2024
2024-11-28 do 2024-11-29
1
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Newsletter