Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Zapobiegaj niedoborom żelaza u dzieci. Skutecznie i bezpiecznie
02.06.2015 , Tagi: żelazo, anemia, niedokrwistość, dzieci
Zapobiegaj niedoborom żelaza u dzieci. Skutecznie i bezpiecznie
Poznańska firma Smart Pharma, związana z parkiem technologicznym YouNick, wprowadziła na polski rynek innowacyjne produkty, które rozwiązują problem odpowiedniego dawkowania żelaza u niemowląt i małych dzieci. Zawierają one najbezpieczniejszą formę drogocennego pierwiastka - żelazo elementarne. Preparaty Smart Pharmy posiadają pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka oraz rekomendacje najlepszych polskich specjalistów w dziedzinie neonatologii i pediatrii.

Ze statystyk Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że blisko 700 milionów ludzi na świecie cierpi na niedobór żelaza. Problem ten dotyka zarówno kraje słabo rozwinięte, jak i  mieszkańców Europy czy Ameryki. W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim kobiety, niemowlęta, małe dzieci i młodzież w okresie dojrzewania. Zbyt późno rozpoznany i nieleczony niedobór żelaza może skutkować trwałymi zaburzeniami rozwoju i prowadzić do niebezpiecznej choroby – niedokrwistości, zwanej także anemią (czytaj więcej TUTAJ).

W 2011 roku Konsultant Krajowy w dziedzinie Pediatrii opracował zalecenia dotyczące profilaktyki niedoboru żelaza i niedokrwistości z niedoboru żelaza (anemii) u niemowląt i dzieci. Problem jednak polega na precyzyjnym dawkowaniu. - Zarówno niedobór żelaza, jak i jego nadmiar mogą mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia pacjenta. Dlatego eksperci zawsze zalecają podawanie żelaza w dawce precyzyjnie przeliczonej na kilogram masy ciała danej osoby. Podobne jak w naszym kraju zalecenia obowiązują również od wielu lat w Stanach Zjednoczonych i to właśnie tam znalazłem optymalną formę żelaza, a następnie opracowałem nowy produkt – remedium na dotychczasowe problemy lekarzy i rodziców z dawkowaniem tego pierwiastka wyjaśnia Michał Taisner, założyciel i prezes Smart Pharmy.

W innowacyjnych preparatach Innofer i Innofer Baby po raz pierwszy w Polsce zastosowano w żelazo elementarne. Ta forma, od lat produkowana i stosowana na amerykańskim rynku, jest wg badań klinicznych od 30 do 150 razy bezpieczniejsza od soli żelaza, wykorzystywanych w produktach dostępnych do tej pory w polskich aptekach. Dzięki wyjątkowym właściwościom żelaza elementarnego - niezwykle wysokiej zawartości żelaza, przekraczającą 98%, niskiej masie molowej oraz wysokiej biodostępności – można używać go w dużo niższych niż dotychczas dawkach. I co najważniejsze, jest ono dużo lepiej tolerowane przez organizm niż sole żelaza. Nie wywołuje zaparć, bólów brzucha, przebarwień zębów czy czarnych stolców, najczęstszych efektów ubocznych stosowanych dotąd tradycyjnych preparatów.Prezes Smart Pharmy tłumaczy, że produkty firmy zawierają najbezpieczniejszą formę żelaza, ponadto posiadającą certyfikat bezpieczeństwa GRAS (Generalnie Uznane jako Bezpieczne), nadawany przez FDA, czyli Amerykański Departament Zdrowia. Taki status posiada także nośnik substancji czynnej w preparatach Innofer – olej MCT. Co więcej, płynna forma preparatów pozwala na precyzyjne dawkowanie żelaza na kg masy ciała i eliminuje ryzyko związane z nieskutecznością terapii.Czy innowacyjne produkty podbiją rynek? Czy dotąd mało znana firma zyska zaufanie pacjentów?

Smart Pharma zajmuje się opracowywaniem, produkcją oraz sprzedażą innowacyjnych leków i produktów medycznych, jak również świadczeniem usług na rzecz innych firm z tej branży. Nowe preparaty lecznicze spółki będą powstawać m.in. w BioNick - funkcjonującym na terenie parku technologicznego YouNick nowoczesnym ośrodku usług biomedycznych.

KOMENTARZE
Newsletter