Pijawki to wodno-lądowe zwierzęta, które wykorzystywane były już od czasów starożytnych w medycynie (do tzw. upuszczania krwi). Obecnie wykorzystywane są w hirudoterapii. Ślina pijawek zawiera hirudynę zapobiegającą krzepnięciu krwi i specyficzną histaminę, która rozszerza naczynia krwionośne.
Firma BIO-GEN specjalizuje się w hodowli pijawek lekarskich z gatunku Hirudo medicinalis, Hirudo verbana oraz Hirudo orientalis. Pijawki Hirudo medicinalis znajdują się pod częściową ochroną gatunkową, na ich hodowlę, sprzedaż i zakup potrzebne są specjalne zezwolenia. Oferowane przez BIO-GEN pijawki są wolne od chorób (pijawki mogą być nosicielami groźnych chorób bakteryjnych, wirusowych oraz pasożytniczych).
Pijawki po raz drugi wezmą udział w misji analogowej w symulowanej bazie kosmicznej LUNARES-1 w Pile. Badania będą miały na celu sprawdzenie, jak zachowują się pijawki podczas lotów kosmicznych. Eksperymenty pozwolą określić, czy pijawki mogłyby pomóc astronautom w czasie pobytu poza Ziemią. Podczas misji astronautom towarzyszą takie problemy, jak zastój krążenia limfy w organizmie z powodu braku grawitacji czy atrofia mięśniowa. Związki zawarte w ślinie pijawek (które rozrzedzają krew oraz rozszerzają naczynia krwionośne) mogą pomóc w utrzymaniu dobrej kondycji układu krążenia i układu chłonnego w tych niekorzystnych warunkach.
Podczas pierwszej „misji” badano możliwości transportu i rozmnażania pijawek w warunkach mikrograwitacji. W 2017 roku utworzono księżycowo-marsjańską bazę Habitat Lunares, symulowaną bazę kosmiczną i laboratorium badawcze. Baza znajduje się na terenie dawnego lotniska wojskowego. Baza powstała w celu zbadania różnych aspektów związanych z misjami kosmicznymi, m.in. wyposażenia (np. skafandry), sprzętów używanych w czasie misji, a także wpływu udziału w misji na zdrowie fizyczne i psychiczne astronauty. W bazie panują warunki podobne do baz na Księżycu. Zadbano o każdy szczegół — w hangarze odtworzono nawet marsjański i księżycowy krajobraz.
KOMENTARZE