Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Chromochord – pierwszy biotechnologiczny instrument muzyczny
04.11.2013 , Tagi: chromochord, białka, bioelektronika
Biofizyk Josiah Zayner postanowił stworzyć pierwszy instrument muzyczny, który wytwarza dźwięki dzięki białkom. Zastosowanie tu mają białka roślinne, znane jako białka LOV, które wystawione na działanie światła słonecznego wywołują szlak sygnalizacji komórkowej; są one odpowiedzialne za fototropizm u roślin. Chromochord składa się z czterech podstawowych części: roztworu białkowego, spektrofotometru, przycisków do kontrolowania dźwięku oraz komputera tworzącego muzykę. Zmiana absorbancji białka przekształcana jest w poszczególne tony. Każdy z roztworów może zawierać różne warianty protein, o odmiennych sekwencjach aminokwasowych co w rezultacie może tworzyć unikalną muzykę.

 

Biofizyk Josiah Zayner połączył dziedzinę biologii z elektroniką tworząc pierwszy biotechnologiczny instrument muzyczny –  chromochord. Naukowiec na co dzień zajmuje się badaniem białek. Zainspirowany reakcjami chemicznymi zachodzącymi w proteinach, postanowił stworzyć urządzenie odzwierciedlające te procesy poprzez dźwięki.

Do budowy chromochordu wykorzystano domenę LOV2 fototropiny 1 owsa zwyczajnego (AsLOV2). Fototropiny są roślinnymi receptorami światła niebieskiego, pozwalają roślinom reagować na zmieniające się warunki oświetleniowe. Białka te zawierają w regionie N-końcowym fragmenty tworzące dwie domeny sensorycznne LOV (ang. Light, Oxygen, Voltage) ze związanym niekowalencyjnie barwnikiem FMN (mononukleotydem flawinowym) wiążącym światło. Absorbcja światła niebieskiego w tej domenie powoduje zmiany konformacyjne białka, prowadzące do aktywacji kinazy fototropinowej i szlaku sygnalizacji komórkowej odpowiedzialnego za fototropizm.

Chromochord zasadniczo składa się z czterech podstawowych części: roztworu białkowego w 12 probówkach, spektrofotometru, przycisków do kontrolowania dźwięku oraz komputera tworzącego muzykę. Każda z fiolek zawiera wyizolowane białka owsa, które dzięki różnicom w składzie aminokwasowym reagują w określony sposób na symulację światłem. Po absorpcji światła, zanika żółta barwa roztworu, chromofor FMN ulega redukcji powodując zmianę maksimum absorbancji. Jest to mierzone przez spektrofotometr. Proces jest odwracalny i powtarzalny, może trwać od kilku sekund do kilku godzin w zależności od temperatury czy frekwencji impulsów świetlnych. Muzyka jest tworzona w oparciu o czas fotocyklu białek, a oprogramowanie komputera pozwala tworzyć złożone aranżacje. Użytkownik chromochordu może kontrolować dźwięki poprzez przyciski, sprawiające, że chromochord może brzmieć jak perkusja czy pianino.

Zayner cały czas próbuje ulepszyć swój instrument, obecnie współpracuje z kompozytorem Francisciem Castillo Triguerosem. Razem starają się sprawić by chromochord mógł tworzyć unikalne aranżacje muzyczne. Na rozwój i modernizację instrumentu chcą uzbierać 20 000 $ poprzez portal indiegogo.com. Póki co, instrument został zaprezentowany szerszej publiczności w Chicago podczas dwudniowej audiowizualizacji. Twórcy mają nadzieję, że po udoskonaleniu ich instrument będzie powszechnie wykorzystywany przez artystów.

 

 

 

Joanna Kwiecień

KOMENTARZE
news

<Luty 2023>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
8
9
11
12
13
15
16
18
19
20
21
25
26
1
3
4
5
Newsletter