Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Biotts – polski start-up fabryką biotechnologicznych patentów
Biotts – polski start-up fabryką biotechnologicznych patentów

Rynek biotechnologiczny, na którym działa Biotts, od kilkunastu lat rośnie w siłę, lecz – dzięki nowym technologiom i dociekliwości badaczy – wciąż najlepsze ma przed sobą. Według analiz Global Market Insights, sam rynek biofarmaceutyków wart będzie w tym roku ponad 70 mld USD, by już w 2024 r. przebić barierę 110 mld USD.

 

 

 

Biotts, już teraz wysoko ceniony przez inwestorów, jest jedną z pierwszych firm biotechnologicznych w regionie CEE, tworzącą autorskie receptury i nośniki leków w oparciu o unikatowe technologie produkcji, nowe podejście do procesów łączenia substancji oraz wiedzy, w jaki sposób komórki między sobą się komunikują i oddziałują. Na początku 2019 r. spółka zgłosiła w Urzędzie Patentowym RP swój pierwszy patent – nośnik farmaceutyczny dla substancji czynnych. Przedmiot zgłoszenia stanowi fundament technologii MTC-Y, opracowywanej w ramach działalności spółki. Nośniki Biotts mogą być wykorzystane jako system transportujący dla powszechnie stosowanych leków onkologicznych, przeciwzapalnych czy przeciwbólowych, zwiększając ich celowane działania nawet 10-krotnie, zmniejszając przy tym dawkę leku nawet 5-krotnie i radykalnie redukując skutki uboczne terapii.

– Nasz uniwersalny nośnik MTC-Y (Multifunctional Transdermal Carrier-Y) działa bezpośrednio na chorobowo zmienione tkanki, gwarantując silniejszy efekt terapeutyczny, przy jednoczesnej redukcji skutków ubocznych oraz zwiększając komfort pacjenta. Przyjmowanie leków jest uciążliwe, trzeba o nich pamiętać, a zastrzyki są bolesne i dla dziecka, i dla dorosłego. Nasza technologia jest jedyną w swoim rodzaju na świecie, ponieważ jako jedyni potrafimy przenosić przez skórę bez jej uszkodzenia białka, przeciwciała, microRNA i substancje rozpuszczalne w wodzie, nikt wcześniej tego nie dokonał. Obecne na rynku rozwiązania potrafią przenosić przez skórę tylko małe substancje rozpuszczalne w tłuszczach, nasze rozwiązanie jest przełomem na rynku transportu leków. Podawanie farmaceutyków w nieinwazyjnej formie, np. maści, żelu lub plastra, które uwalniają substancję czynną, przez co najmniej 10 dni, to idealne rozwiązanie dla rodziców, podających leki swoim pociechom, i dla chorych, np. na Alzheimera – podkreśla dr Paweł Biernat, prezes Biotts. – Dzięki naszej technologii nie tylko obniżymy koszty leczenia, ale zwiększymy komfort życia milionów pacjentów – dodaje dr Biernat.

Także w pierwszy kwartale br. naukowcy Biotts zgłosili drugi patent obejmujący nośnik kosmetyczny, kompozycję kosmetyczną i zastosowanie kompozycji w kosmetyce. Przedmiotem zgłoszenia jest innowacyjny nośnik substancji, aktywnie wspomagający wchłanianie składników odżywczych do skóry oraz przyspieszający jej regenerację. Spółka nie zwalnia jednak tempa: jej najnowsze zgłoszenie dotyczy maści miejscowo znieczulającej, np. przed zabiegami wymagającymi obniżenia wrażliwości skórnej na ból, takimi jak nakłucie czy cewnikowanie.

– Aktualnie prowadzimy – wspólnie z renomowaną kancelarią rzeczników patentowych – prace w zakresie opracowania długofalowej strategii ochrony własności intelektualnej powstającej w ramach naszej spółki. Warto podkreślić, że wyłącznym właścicielem praw autorskich do wszystkich trzech wynalazków jest Biotts – mówi Konrad Krajewski, partner zarządzający Biotts. – Co więcej w ramach programu UE – Inteligentny Rozwój – otrzymaliśmy dotację w wysokości 363 745 PLN na ochronę własności intelektualnej – dodaje.

Naukowcy tworzący multidyscyplinarny zespół Biotts dostarczyli na rynek już wiele rozwiązań na bazie surowców naturalnych m.in.: nieagregujący nanonośnik zastosowany w produkcji preparatów witaminowych, półstałe postacie leku z nośnikiem o głębokiej penetracji, półstałe postaci leku przyspieszające odbudowę tkanek, produkty kosmetyczne o zwiększonej biodostępności na bazie surowców naturalnych, żele lecznicze, ustabilizowane i naturalnie zakonserwowane kwasy omega oraz receptury żywności funkcjonalnej.

Firmę z Wrocławia dostrzeżono już w start-upowym ekosystemie. Biotts został tegorocznym laureatem Startup Session Elite podczas XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdrój. Co więcej spółka zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Start-up” podczas BioForum w Łodzi i drugie miejsce w konkursie Start-Up-Award, organizowanym podczas Forum Innowacji w Tarnowie. Ponadto start-up został wyróżniony w konkursie Star-Up-Med na IV Kongresie Wyzwań Zdrowotnych. Biotts brał także udział w akceleracji MIT Enterprise Forum Poland, gdzie zdobył dwa wyróżnienia. Zespół biotechnologów otrzymał niedawno także kolejne wsparcie finansowe – „Dolnośląski Bon na Innowacje”. Grant, przyznawany przedsiębiorstwom z Dolnego Śląska, finansuje usługi badawcze, konsultacje z jednostkami naukowymi i audyt technologiczny. W ramach projektu finansowane są także prace badawczo-rozwojowe, dotyczące wdrożenia lub rozwoju produktu oraz technologii. Wśród swoich dotychczasowych inwestorów Biotts ma m.in. fundusz Leonarto Alfa i aniołów biznesu.

KOMENTARZE
news

<Październik 2021>

pnwtśrczptsbnd
28
30
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
PORT for Health: Neuroscience
2021-10-13 do 2021-10-15
16
17
18
21
22
23
24
26
27
Impact’21
2021-10-27 do 2021-10-28
28
29
30
31
Newsletter