Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Bioscience S.A. rozpoczyna współpracę z amerykańską spółką biotechnologiczną Moleculin Biotech, Inc.
Bioscience S.A. rozpoczyna współpracę z amerykańską spółką biotechnologiczną Moleculin Biot
Należąca do Grupy Kapitałowej NEUCA, spółka Bioscience S.A. podpisała we wrześniu umowę z firmą Moleculin Biotech, Inc., zajmującą się badaniami dotyczącymi poszukiwania i rozwoju cząsteczek w dziedzinie onkologii. W ramach współpracy Bioscience S.A. ma za zadanie zorganizować badania kliniczne na terenie całej Polski.

 

 

Wiodącym produktem spółki Moleculin Biotech jest annamycyna, badana obecnie w kierunku leczenia nawracającej lub opornej ostrej białaczki szpikowej (AML - Acute Myeloid Leukemia). Firma Moleculin prowadzi też projekty przedkliniczne innych cząsteczek. Koncentruje się głównie na badaniu mechanizmów sygnalizacji komórkowej trudno dostępnych guzów i pobudzaniu systemu immunologicznego pacjenta oraz badaniu metabolizmu nowotworów.

W ramach współpracy z polską spółką Bioscience S.A., Moleculin Biotech zamierza w Polsce realizować badanie kliniczne fazy I/II z annamycyną. Badanie to będzie prowadzone w dwóch krajach: w Stanach Zjednoczonych i w Polsce. Dzięki temu, nie tylko amerykańscy, ale i polscy pacjenci, jako pierwsi na świecie będą mieli okazję do skorzystania z najnowocześniejszych osiągnięć medycyny w walce z tym rodzajem białaczki.

Rozpoczęcie współpracy z Moleculin Biotech, Inc. jest efektem kilkumiesięcznej, intensywnej pracy naszego zespołu i rozmów z najwybitniejszymi hematologami w kraju. Cieszymy się, że spółka zdecydowała się nam zaufać i to właśnie z nami chce realizować projekty badań klinicznych w Polsce. Dzięki tej współpracy staliśmy się jedynym krajem na terenie Europy, który będzie prowadził badanie z annamycyną - komentuje Beata Maciejewska, dyrektor ds. badań klinicznych z Bioscience S.A.

- Zaangażowanie firmy Bioscience S.A. daje nam profesjonalny start na terenie Polski - podkreśla Walter Klemp, Prezes Zarządu firmy Moleculin. To kluczowe porozumienie zapewni koordynację między amerykańskimi i polskimi ośrodkami w nadchodzącym badaniu klinicznym nad annamycyną (zatwierdzoną przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków - FDA). Gwarantuje ono przeprowadzanie postępowania zgodnie z lokalnymi regulacjami prawnymi i procedurami ośrodków w Polsce. Walter Klemp dodaje - Jednym z największych wyzwań w większości badań klinicznych jest szybkie pozyskiwanie właściwych pacjentów. Uważamy, że dodanie polskich placówek do nadchodzącego badania pozwoli na włączenie znacznej liczby pacjentów spełniających określone kryteria, a wybranie Bioscience pomoże nam dotrzeć do tych pacjentów efektywnie i skutecznie.

Pod koniec sierpnia obie spółki wzięły udział w konsultacjach w zakresie scientific advice w siedzibie Europejskiej Agencji Leków (EMA - European Medicines Agency) w Londynie. Moleculin Biotech, Inc. ma w planach realizację kolejnych badań klinicznych w Polsce poprzedzonych konsultacjami w EMA.

Temat annamycyny był podejmowany ostatnio podczas odbywającego się między 21-23 września, XXVII Zjazdu Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów. Światowej sławy ekspert, dr Robert Shepard wygłosił wówczas wykład „Annamycyna - nowe wyzwanie w AML”.

W dniu 22 września 2017 r. Amerykańska Agencja Leków ds. Żywności i Leków (FDA) pozytywnie zaopiniowała wniosek o realizację badania z annamycyną na terenie Stanów Zjednoczonych.

KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2021>

pnwtśrczptsbnd
29
31
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
17
18
20
NutraFood Poland
2021-04-20 do 2021-04-22
22
24
27
Podstawy oznaczania wilgotności
2021-04-27 do 2021-04-27
28
29
1
2
Newsletter