Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
BioForum 2018 – poznaj agendę imprezy i zaproszonych gości
BioForum 2018 – poznaj agendę imprezy i zaproszonych gości
Już w przyszłym tygodniu, 23-24 maja w Łodzi odbędzie się BioForum 2018, jedno z kluczowych wydarzeń partneringowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Wynalazcy, naukowcy, doktoranci, studenci, przedsiębiorcy, start-upowcy – wszyscy znajdą coś dla siebie w bogatej agendzie imprezy, którą przybliżymy w niniejszym artykule.

 

 

Dzień pierwszy

Pierwszego dnia, zaraz po ceremonii otwarcia, nowe kierunki w naukach przyrodniczych i bioetyce zarysuje ks. Tadeusz Pacholczyk, kapłan diecezji Fall River w stanie Massachusetts, który ma szerokie i interdyscyplinarne wykształcenie na kierunkach: filozofia, biochemia, chemia i biologia molekularna, a podczas swojej kariery naukowej zajmował się m.in. laboratoryjnymi badaniami hormonalnej regulacji odpowiedzi immunologicznej czy kwestią opóźnionego zarodka ludzkiego embrionu.

Patronat honorowy nad BioForum objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, stąd jednym z kluczowych elementów imprezy będzie bez wątpienia sesja prezydencka, o której wkrótce napiszemy więcej. Póki co, dość powiedzieć, że o miejscu i roli biotechnologii w polskim ustawodawstwie powiedzą m.in. Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz, Krzysztof Senger, Członek Zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dodatkowo strona rządowa będzie otwarta na dialog z obecnymi na sesji reprezentantami środowiska firm biotechnologicznych.

Debata z pewnością przeniesie się na kolejny punkt programu, czyli panel dyskusyjny, podczas którego zaproszeni eksperci będą rozmawiać o tym, jak przyspieszyć rozwój biotechnologii w Polsce i stać się globalnym graczem? Oprócz wspomnianej minister Emilewicz, na scenie pojawią się takie nazwiska jak: Piotr Dardziński (Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego), Artur Chabowski (prezes Mabion S.A.), Robert Neymann (prezes Bioton S.A.), Tadeusz Pietrucha (prezes i założyciel Bio-Tech Consulting oraz profesor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi), Aleksander Sowa (Dyrektor ds. Strategii i Rozwoju Portfolio w Roche Polska).

Z naszego punktu widzenia bardzo istotna będzie także konferencja prasowa, której tegorocznym tematem będzie utworzenie Unii Pracodawców Polskiej Biotechnologii. Studenci z kolei w tym czasie wybiorą się na specjalnie dla nich zorganizowane warsztaty, po których z pewnością dokonają poprawek w swoim CV i nabiorą zdolności wyróżniających ich w gąszczu innych aplikacji w procesie rekrutacyjnym do firm z sektora LifeScience. Jeszcze przed przerwą Marek Skulimowski (prezes i dyrektor wykonawczy Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku) oraz Marek Maczyszyn (prezes Vertex Polska) opowiedzą, jak zbudować pomost innowacji pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi.

Tematem, który szczególnie będziemy chcieli przybliżyć Wam po BioForum, będzie warszawski oddział Cambridge Innovation Center, amerykańskiej organizacji rozwijającej międzynarodową sieć kampusów wspierających rozwój firm. CIC będzie reprezentował jego założyciel i prezes Timothy Rowe, który opowie, co udało się już osiągnąć w USA i nad czym aktualnie trwają prace w Polsce. Bostoński CIC specjalizuje się w tworzeniu społeczności innowacji i przestrzeni pracy, czyli kampusów dla start-upów, dużych firm innowacyjnych, a także funduszy Venture Capital, oferując im infrastrukturę laboratoryjną i biurową, programy edukacyjne i profesjonalny networking. Zakończenie budowy kampusu w Polsce przewidziano na lata 2019-2020. CIC planuje także dalszą ekspansję w Europie, m.in. na rynek niemiecki i brytyjski.

Napięty grafik tego dnia zamkną odbywające się równolegle ufundowana przez Sartorius sesja dla start-upów biotechnologicznych z Europy Środkowej (Czech, Ukrainy, krajów bałtyckich, Węgier, z gościnnym wykładem prezesa Celon Pharma Macieja Wieczorka na temat roli badań genomicznych w procesie rozwoju leków), a także warsztat dla naukowców, w ramach którego firma Bio-Tech Consulting doradzi, jak stworzyć wartość komercyjną projektów B+R w biotechnologii.

 

Dzień drugi

Znaczącą cześć czwartkowego przedpołudnia zajmie sesja bioetyczna, a w niej uwzględniono następujące tematy: analiza DNA i genomu człowieka – pytania etyczne, na które należy odpowiedzieć (ks. Tadeusz Pacholczyk), etyczne, prawne i społeczne implikacje (ELSI) interwencji genetycznej w rozmnażaniu się człowieka (Marta Soniewicka), analiza genomowego DNA człowieka – szansa na lepszą diagnozę, leczenie i zapobieganie chorobom (Jennifer Castaneda), „prywatność genetyczna” w erze postgenomicznej (panel dyskusyjny moderowany przez Błażeja Kmieciaka). Równolegle odbędzie się także kolejna sesja studencka – „Ścieżki kariery dla studentów biotechnologii”, a w niej: Maciej Spuś, Koordynator Laboratorium Biotechnologii w Polfarmex opowie o pracy w dziale B+R firmy biotechnologicznej, Dawid Lewko, student medycyny na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi pokaże, jak szybko można rozpocząć swoją karierę naukową, a Agnieszka Kulesza z Biokinetica powie kilka słów o pracy w badaniach klinicznych.

Jeszcze przed przerwą swoje wykłady zaprezentują także Ernst Plefka (Biocrates Life Science AG), który opowie o tworzeniu biomarkerów, a także Kit Greenop (RPP Healthcare), który odpowie na pytanie, co zmieni się w polityce i regulacjach dotyczących opieki zdrowotnej w Unii Europejskiej, uwzględniając m.in. brytyjski Brexit. Swoją kolejną dedykowaną sesją będą mieli także naukowcy, którzy dowiedzą się, jak przygotować prezentację projektu B+R dla partnera biznesowego.

W drugiej części dnia na scenie pojawi się m.in. Michał Kurzelewski z Pfizer Polska z wykładem na temat efektywnego partnerstwa badawczo-rozwojowego na przykładzie globalnych i lokalnych perspektyw firmy Pfizer. Studentów na pewno zachęci czas i przestrzeń specjalnie przeznaczone na ich rozmowy z firmami biotechnologicznymi, a w tym samym czasie pozostali słuchacze będą mogli uczestniczyć w sesji dotyczącej zarządzania i ochrony IP. W jej ramach posłuchamy wykładu Eszter Szakács (partner, radca prawny Sár and Partners, Budapeszt), który będzie jednocześnie case studies sporów sądowych na Węgrzech oraz w Unified Patent Court, a także Loli Bartoszewicz (rzecznik patentowy w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych), przybliżającej temat uzyskania ochrony patentowej biologicznych wynalazków w Kanadzie.

Imprezę zakończy sponsorowany w tym roku przez Vestor DM sztandarowy konkurs BioForum, czyli Master of Innovation, który spośród zebranych start-upów wyłoni i nagrodzi ten najbardziej obiecujący. Równolegle do wykładów, sesji, warsztatów i konkursu przez całe dwa dni będą odbywać się spotkania B2B.

Biotechnologia.pl tradycyjnie otoczyła imprezę patronatem medialnym. Obserwujcie naszą stronę internetową i kanał na youtube, by nie ominęły Was ważne rozmowy i inne ciekawe materiały z tegorocznego BioForum. Zapraszamy do rejestracji na stronie wydarzenia i mamy nadzieję – do zobaczenia w Łodzi!

KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2018>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
7
8
9
10
16
17
19
21
MEDmeetsTECH #6
2018-09-21 do 2018-09-21
22
23
24
Międzynarodowy Kongres Biogospodarki
2018-09-24 do 2018-09-24
25
IT w Służbie Zdrowia GigaCon
2018-09-25 do 2018-09-25
28
29
30
Newsletter