Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Biocon - globalna siła biofarmaceutyczna w rękach wpływowej kobiety
20.11.2012

Biocon to indyjskie przedsiębiorstwo biofarmaceutyczne, którego produkty dystrybuowane są do 70 krajów na świecie. Firma zatrudnia dziś 6 tysięcy pracowników, z czego większość stanowią naukowcy. Zajmuje się opracowywaniem tanich, a przez to szeroko dostępnych leków stosowanych w terapii chorób nowotworowych, cukrzycy i chorób autoimmunologicznych. Założycielką i dyrektorem generalnym jest Kiran Mazumdar-Show, uznawana za jedną z najbardziej wpływowych kobiet świata.


Przeczytaj również:

Generując energię i miejsca pracy


Kiran Mazumdar-Shaw rozpoczynała swój biobiznes w 1978 jako 25‑latka ze znikomymi środkami kapitałowymi. Zakładając firmę w budynku garażu, jako kobieta i pionier biotechnologii w Indiach bez żadnego doświadczenia w biznesie, zmierzyła się z wieloma trudnościami, jakimi były m.in. problemy z pozyskaniem środków finansowych i odpowiedniego zespołu pracowników. Usilne starania i ciągły rozwój sprawiły, że po 30 latach działalności firma zajmuje ogromny kampus w indyjskim mieście Bangalore, zwanym indyjską Doliną Krzemową.

Wartość Bioconu oceniana jest dziś na 800 mln USD. Misją firmy jest działanie na rzecz obniżenia kosztów terapii, do czego wykorzystywane są sprzyjające temu warunki na rynku indyjskim. Dzięki temu leczenie ma być dostępne dla szerokiej grupy odbiorców z całego świata. Kluczową bioinnowacją na skalę globalną jest wytwarzanie insulin różnego typu z wykorzystaniem systemu ekspresyjnego jakim są drożdże Pichia. Założony biznesowy model zrównoważonego ryzyka obejmuje opracowywanie leków w postaci małych cząsteczek chemicznych, leków biopodobnych, formulacji, a także usługi badawcze. Biocon stał się wschodzącą siłą na światowym rynku biofarmaceutycznym.

Ważnym aspektem działalności Kiran Mazumdar‑Shaw jest misja społeczna. W Indiach aż 80 % opieki medycznej znajduje się w obszarze sektora prywatnego, przez co większość społeczeństwa ze względów materialnych nie ma dostępu do wysokiej jakości usług medycznych. W 2009 roku Mazumdar‑Shaw założyła tani szpital onkologiczny, który daje możliwość korzystania z zazwyczaj drogiej medycznej opieki onkologicznej wielu obywatelom. Dyrektor generalna Bioconu podkreśla, że cel, jakim jest dostępność usług medycznych dla wszystkich mieszkańców Indii, jest siłą napędową poszukiwania tańszych sposobów poszukiwania nowych leków. Wiąże się to z tym, że jeżeli proces otrzymania i wprowadzenia na rynek nowego leku w obecnym systemie kosztuje 1‑3 mld USD, to taki terapeutyk często nie trafia do tych ubogich chorych, którzy mogą go najbardziej potrzebować.

Kiran Mazumdar‑Shaw jest najbogatszą kobietą w Indiach, która osiągnęła swój sukces zaczynając od zera. Co więcej, jest jedną z 50 najważniejszych kobiet światowego biznesu według Financial Times (2011 r.) i jedną ze 100 najbardziej wpływowych osób na świecie według Time Magazine (2010 r.). Mimo to Kiran Mazumdar‑Shaw mówi, że chciałaby być zapamiętana w przyszłości raczej jako osoba zasłużona dla globalnej opieki medycznej i dla znaczenia Indii w światowej nauce.

 

Ewa Sankowska

 

źródło:

edition.cnn.com

biocon.com

KOMENTARZE
Newsletter