Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
BIO Akademia – największy program kształcenia praktycznego w polskiej biotechnologii
Polpharma Biologics zainaugurowała pierwszą edycję BIO Akademii – największego programu kształcenia praktycznego w polskim sektorze biotechnologicznym. Program, przygotowany z myślą o edukacji i podnoszeniu kompetencji obecnych i przyszłych pracowników firmy, umożliwi zbudowanie specjalistycznego know-how i nowych kompetencji niezbędnych do rozwoju tej młodej dziedziny w Polsce. W ciągu najbliższych 6 lat BIO Akademię ukończy ok. 600 specjalistów.

 

 

Biotechnologia to jeden ze strategicznych sektorów polskiej gospodarki wskazanych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Aby zapewnić rozwój tej innowacyjnej dziedziny w Polsce, potrzebne są nie tylko inwestycje w infrastrukturę i rozwój leków – na co Polpharma przeznaczy łącznie 2 mld zł – ale przede wszystkim wykwalifikowana kadra wyposażona w wiedzę i praktyczne umiejętności. Na tę realną potrzebę odpowiada BIO Akademia.

 

Nacisk na praktykę

BIO Akademia to unikalna inicjatywa Polpharmy i największy tego typu program w Polsce, który uzupełnia wiedzę uniwersytecką o praktyczne aspekty pracy w firmie biotechnologicznej, zarówno w środowisku laboratoryjnym, jak i produkcyjnym.

– Celem naszej inicjatywy jest nieustanny rozwój obecnych i przyszłych pracowników Polpharmy. Dzięki BIO Akademii będą mieli dostęp do ekspertów i zasobów na światowym poziomie, co pozwoli im w praktyce wykorzystać swoją wiedzę i przyczynić się do budowy sektora biotechnologii medycznej w Polsce – mówi Piotr Zień, Dyrektor ds. Badań i Rozwoju Technicznego w Polpharma Biologics i Dyrektor BIO Akademii.

 

Dzielenie się wiedzą

W I edycji BIO Akademii bierze udział 46 osób. Uczestnicy programu podczas 15-tygodniowego kursu będą zdobywać nowe umiejętności, korzystając z dedykowanych narzędzi przygotowanych przez doświadczonych ekspertów Polpharma Biologics. Będą oni dzielić się swoją wiedzą podczas wykładów i zajęć praktycznych w laboratoriach, a także w formie kursów e-learningowych, materiałów video i indywidualnych tutoriali. W ciągu najbliższych 6 lat Polpharma Biologics planuje przeszkolić nawet 600 osób.

Uczestnicy programu już niedługo będą poszerzać swoją wiedzę w specjalnie uruchomionym biotechnologicznym laboratorium szkoleniowo-badawczym, które na początku 2019 roku powstanie w zakładzie Polfy Warszawa przy ulicy Karolkowej. Wartość inwestycji w przestrzeń szkoleniową wraz z wyposażeniem to ponad 10 mln zł. Laboratorium pozwoli na obserwację i analizę procesów w mniejszej skali, z wykorzystaniem wyspecjalizowanych urządzeń i zasobów technologicznych. Udział w realnych procesach biotechnologicznych pozwoli skuteczniej rozwijać praktyczne umiejętności uczestników programu i umożliwi ich szybsze wdrożenie do pracy w nowym zakładzie produkcji leków biologicznych w Duchnicach, którego uruchomienie jest planowane w 2020 roku.

 

Pomost pomiędzy nauką a biznesem

Polpharma nie po raz pierwszy stawia na kształcenie praktyczne. Od kilku lat w Polpharma Biologics prowadzony jest program Laboratorium Kariery, który umożliwia odbycie rocznych staży utalentowanym absolwentom szkół wyższych, a także liceów i techników. W 2017 roku w ramach współpracy partnerskiej Polpharmy z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym (GUMed) został utworzony nowy kierunek studiów – „Przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny”. Te unikalne w skali kraju studia oparte o tzw. profil praktyczny i kształcenie dualne, łączą edukację teoretyczną z praktyką przemysłową. Kolejnym dowodem zacieśnienia relacji na linii biznes-nauka jest wspólny udział Polpharmy i GUMed w niedawno wprowadzonym przez Ministerstwo Nauki systemie doktoratów wdrożeniowych, w którym firma i uczelnia poprowadzą wspólnie 6 projektów badawczych, w tym 2 w obszarze biotechnologii medycznej. Innym przykładem zaangażowania Polpharmy w kształcenie kadr jest klasa dualna o specjalności technik analityk prowadzona od 3 lat we współpracy z Technikum nr 1 w Starogardzie.

KOMENTARZE
news

<Listopad 2023>

pnwtśrczptsbnd
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
Newsletter