Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Bayer przejął Monsanto
Bayer z sukcesem zakończył proces przejęcia Monsanto. We wrześniu 2016 roku Zarząd Monsanto zaakceptował ofertę zakupu koncernu przez Bayer za 66 mld dolarów. W czerwcu br. proces został sfinalizowany.

Akcje koncernu Monsanto zostały wycofane z Nowojorskiej Giełdy Wall Street, a jedynym właścicielem Monsanto Company została firma Bayer. Akcjonariusze Monsanto otrzymali po 126 USD za jedną akcję.

Zgodnie z warunkową zgodą Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych integracja Bayer z Monsanto nastąpi po dezinwestycji aktywów BASF (Badische Anilin- und Soda-Fabrik, największe przedsiębiorstwo chemiczne na świecie). Proces powinien rozpocząć się za około 2 miesiące. Liam Condon, członek Bayer Board of Management, będzie koordynował prace połączonych działów ds. uprawy roślin po rozpoczęciu integracji. Jednak zanim to nastąpi, Monsanto będzie działać niezależnie od Bayer.

19 czerwca 2018 roku za pośrednictwem spółki zależnej Bayer, Capital Corporation B.V., Bayer Group wyemitował obligacje o wartości 5 mld EUR, gwarantowane przez Bayer AG. Emisja obejmuje cztery transze i dotyczy wyłącznie inwestorów instytucjonalnych. Obligacje będą notowane na Giełdzie w Luksemburgu.

– Dzięki tej transakcji z powodzeniem zakończyliśmy refinansowanie przejęcia Monsanto. To potwierdza naszą wyjątkową reputację i wysoki poziom zaufania, którym Bayer cieszy się na rynkach kapitałowych – powiedział dyrektor finansowy Bayer, Wolfgang Nickl. „Oceny ratingu inwestycyjnego od trzech agencji ratingowych świadczą o dobrej kondycji kredytowej Bayer po przejęciu”, czytamy w komunikacie.

Bayer złożył już u inwestorów instytucjonalnych obligacje o wartości 15 miliardów dolarów amerykańskich. Spółka zamierza wykorzystać wpływy netto z emisji obligacji na spłatę części kredytu konsorcjalnego wykorzystywanego jako finansowanie pomostowe w celu przejęcia Monsanto.

KOMENTARZE
Newsletter