Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
AstraZeneca z 1 mld USD dofinansowania na szczepionkę przeciwko koronawirusowi
AstraZeneca z 1 mld USD dofinansowania na szczepionkę przeciwko koronawirusowi

AstraZeneca otrzymała ponad 1 mld USD z amerykańskiego Biomedical Advanced Research and Development Authority (BARDA) na opracowanie szczepionki przeciwko koronawirusowi. Firma pracuje nad szczepionką razem z University of Oxford. Pierwsze dostawy szczepionki mają trafić do użytku już we wrześniu tego roku.

 

 

Program rozwojowy, w którym uczestniczy AstraZeneca, obejmuje badanie kliniczne III fazy z udziałem 30 tys. uczestników oraz badanie pediatryczne. Firma zawarła już pierwsze umowy na co najmniej 400 mln dawek. Jak zapewnia, jej zdolność produkcyjna to miliard dawek. Badanie kliniczne faz I/II rozpoczęło się w ubiegłym miesiącu. Jego celem była ocena bezpieczeństwa, immunogenności i skuteczności u ponad 1000 zdrowych ochotników w wieku od 18 do 55 lat w kilku ośrodkach badawczych w południowej Anglii. AstraZeneca przypomina, że współpracuje także z organizacjami międzynarodowymi, takimi jak Coalition for Epidemic Preparadness Innovations (CEPI), Gavi Vaccine Alliance i Światową Organizacją Zdrowia, w celu sprawiedliwego przydziału i dystrybucji szczepionki na całym świecie. Firma prowadzi także rozmowy z Serum Institute of India i innymi potencjalnymi partnerami celem zwiększenia produkcji i dystrybucji szczepionki. AstraZeneca przyznaje, że jest świadoma, iż szczepionka może nie zadziałać, wyraża jednak przekonanie, że warto nad nią pracować.

ChAdOx1 nCoV-19 – rekombinowana szczepionka oparta na wektorze adenowirusowym, obecnie znana jako AZD1222 – została opracowana przez Jenner Institute z Oxford University we współpracy z Oxford Vaccine Group.

Źródła

astrazeneca.com

KOMENTARZE
Newsletter