Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
O mózg można i powinno się dbać, tylko trzeba wiedzieć jak! - Tydzień Mózgu w Warszawie (14-20 marca 2016)
W tym tygodniu w Warszawie możemy uczestniczyć w akcji “Tydzień Mózgu” organizowanej przez Polskie Towarzystwo Badań Układu Nerwowego, Polskie Towarzystwo Etologiczne oraz Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN. Hasło wydarzenia („Mózgi – mózgom") ma podkreślić, że sami możemy zadbać o nasz mózg. Wszystkie wykłady i warsztaty w ramach tego wydarzenia mają pomóc nam nauczyć się, jak możemy to zrobić. Co przygotowali dla nas organizatorzy?

 

To już było

W poniedziałek 14 marca dr hab. Ewelina Knapska wygłosiła prezentację pt. „Jak współczują neurony”. Mogliśmy się dowiedzieć, z jakich technik korzystają naukowcy, żeby badać mechanizmy emocji przekazywanych społecznie (np. empatii). Jak się okazało, zdolność do odbierania sygnałów emocjonalnych nie jest typowo ludzką cechą i występuje również u zwierząt. Odpowiedzialne za nią są neurony lustrzane - komórki nerwowe aktywowane podczas wykonywania konkretnej czynności lub obserwowania jej u innych osobników. Chociaż komórki te były odkryte już 30 lat temu, to naukowcy nadal nie są pewni ich konkretnej funkcji. W laboratorium dr hab. Eweliny Knapskiej, stosując nowoczesną technikę optogenetyki (więcej o tej metodzie w naszym artykule), bada się aktywację tych komórek.

We wtorek 15 marca mogliśmy posłuchać wykładu dr n. med. Pawła Grzesiowskiego pt. „Flora jelitowa i mózg". Hipokrates twierdził, że nasze zdrowie zaczyna się od jelit i zgodnie z treścią prezentacji, jest w tym wiele prawdy. Czy wiedzieliście, że w naszych jelitach znajduje się drugi ośrodek decyzyjny? Możemy tam znaleźć około 20 typów neuronów, z czego najważniejszy jest nerw błędny łączący oś mózg-jelita. Jelita są siedliskiem różnego rodzaju bakterii, które uczestniczą w przesyłaniu sygnałów do mózgu. Skład tych mikroorganizmów jest niezwykle ważny, a zaburzona mikroflora może mieć bardzo groźne konsekwencje. Wykazano powiązanie zaburzonego składu bakteryjnego z rosnącym występowaniem chorób o podłożu autoimmunologicznym np. stwardnieniem rozsianym. Dowiedziono również, że myszy pozbawione mikroflory mają słabszą pamięć oraz skłonność do depresji, lęków i zachowań antyspołecznych. Co trzeba robić, żeby odpowiednio zadbać o swoją mikroflorę? Musimy m.in. unikać węglowodanów oraz jeść prebiotyki - substancje stymulujące rozwój prawidłowej flory jelit, które znajdują się np. w cebuli czy bananach. Musimy również rozważnie stosować antybiotyki. 
Więcej o specyficznym związku naszego mózgu z jelitami przeczytacie w naszym niedawno opublikowanym artykule.

 

To jeszcze przed nami

Wykłady

Do piątku możemy jeszcze uczestniczyć w kolejnych wykładach. Odbywają się one codziennie o godzinie 18 w Sali Konferencyjnej Centrum Neurobiologii (I piętro gmachu głównego). W środę (16 marca) prof. dr hab. Ewa J. Godzińska wygłosi wykład „Minimózgi i superorganizmy, czyli o pożytkach z neuroetologii owadów społecznych”. W czwartek (17 marca) prof. dr hab. Andrzej Czyżewski wygłosi prezentację „Interfejsy multimodalne – nowe technologie usprawniające komunikację człowiek-komputer". W piątek (18 marca) dr n. med. Sławomir Murawiec opowie o tym „Jak psychoterapia kształtuje mózg”.

Jarmark Neuro-Naukowy

W sobotę (19 marca, godz. 11.00-15.00) w sali ekspozycyjnej oraz w sali A i B na parterze gmachu głównego odbędzie się forum. W jego trakcie dowiemy się, co zrobić, żeby usprawnić pracę naszego mózgu oraz jakie działania prewencyjne podjąć, żeby zapobiegać jego chorobom lub/i złagodzić ich objawy. Wstęp na jarmark jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszych zapisów.

Sponsorem “Tygodnia Mózgu” jest firma Brainshop.pl oferująca produkty służące zdrowszej i skuteczniejszej pracy mózgu. O firmie opowiedział nam Krzysztof Peć - Założycielem firmy Brainshop.pl jestem ja, ekonomista i analityk rynku funduszy inwestycyjnych oraz Pola Szarwiło-Węgielska, ktora jest socjologiem psychoterapeutą, wykładowcą Pomorskiej Szkoły Psychologii i terapeutą zajęciowym. Ja przejawiam hobbistyczne podejście do neuronauk, a Pola zawodowe. Pomysł na firmę wziął się od nas samych. Chcieliśmy założyć biznes związany z tematem mózgu z uwagi na nasze prywatne i zawodowe zainteresowania. Miało to być coś innowacyjnego, czego jeszcze nie ma w Polsce (a nawet nie do końca jest zagranicą), bo to właśnie w takich przypadkach praca staje się czystą przyjemnością. Z uwagi na moją pasję do e-biznesu, połączyliśmy ją z zainteresowaniem neuronauką i tak powstał pomysł sklepu internetowego promującego taki tryb życia i działania, który jest zdrowy dla mózgu. Motywowało nas także to, że tak powiązane tematycznie idee sprawdziły się już np. w USA (Marble The Brain Store) czy Irlandii (Cogs The Brain Shop). My mieliśmy jednak pomysł na szerszy asortyment.

Ze względu na bardzo dużą różnorodność naszej oferty, produkty zostały posegregowane na takie kategorie jak: gry, książki, muzyka, filmy, urządzenia, akcesoria, substancje odżywcze dla mózgu, a nawet ubrania do jogi czy tematycznie związane z mózgiem. Zadbaliśmy o jakość naszego asortymentu - szukaliśmy jak najlepszych gier rozwojowych. Wśród zabawek dla dzieci mamy zabawki takich producentów jak m.in. Fat Brain Toys oraz Mindware, a wśród gier komputerowych, mamy np. gry firmy Akademia Umysłu. Są to bardzo przemyślane produkty. Ogólnie rzecz biorąc mamy prawie wszystko, co bezpośrednio lub pośrednio wspiera działanie mózgu. Warto dodać, że w wielu przypadkach, działanie tych produktów ma również potwierdzenie w badaniach naukowych.

Pomysłów na rozwój biznesu nadal mamy wiele. Obecnie pracujemy nad bardzo ciekawym i innowacyjnym produktem nastawionym również na sprzedaż zagraniczną. Chodzi o wydruk indywidualnej repliki mózgu za pomocą drukarki 3D. Byłby on stworzony na podstawie obrazów z rezonansu magnetycznego, z dołączoną informacją od lekarza specjalisty o tym, co można powiedzieć na temat danego mózgu. Naszym planem jest rozwijanie tego pomysłu o różne "subprodukty". Chcemy również dotrzeć z naszą ofertą do szkół i do ludzi z chorobą Alzheimera. To tylko niektóre nasze pomysły.
Jeżeli jesteście zainteresowani, to firma Brainshop.pl będzie miała swoje stoisko na jarmarku. Będzie tam również Fundacja NeuroPozytywni i Polska Rada Mózgu (PRM) - patroni medialni wydarzenia. O Fundacji NeuroPozytywni rozmawialismy z jej sekretarzem, Agatą Byszewską - Fundacja NeuroPozytywni została założona w roku 2012 roku. Naszą misją jest poprawa jakości życia osób z chorobami mózgu. Zajmujemy się zarówno edukacją, jak i aktywnością lobbingową. Cele te realizujemy dzięki współpracy z innymi organizacjami, działalności wydawniczej oraz organizowaniu wydarzeń wspierających statutowe cele Fundacji takie jak kampanie społeczne (SM - Walcz o siebie; PS. Mam SM), konferencje, debaty sejmowe.

Fundacja NeuroPozytywni wydaje dwa kwartalniki: "NeuroPozytywni" skierowane do osób ze stwardnieniem rozsianym (SM) i ich rodzin oraz "Świat Mózgu" podnoszący świadomość społeczną związaną z chorobami mózgu, popularyzujący zdrowy tryb życia i podejmowanie szeroko rozumianych działań profilaktycznych. Przy Fundacji w 2013 roku powstała Polska Rada Mózgu, która zrzeszać będzie towarzystwa naukowe neurologów, psychiatrów i neurochirurgów, organizacje pacjenckie oraz firmy farmaceutyczne i producentów sprzętu. Fundacja została wielokrotnie nagrodzona za swoje działania.

Dokładny plan jarmarku oraz opisy wszystkich stoisk znajdują się na stronie.

Interaktywna sesja naukowa

W sobotę (19 marca, godz. 17.00) w sali konferencyjnej 1 lub sali konferencyjnej Centrum Neurobiologii (obie sale na I piętrze gmachu głównego) odbędzie się sesja naukowa „Zrób to sam: jak możesz pomóc swojemu mózgowi”. Sesję poprowadzą prof. dr hab. Ewa J. Godzińska oraz dr Paweł Boguszewski.

Warsztaty naukowo-teatralne „Neuro-Teatr”

Kto mówi, że nauki nie można połączyć z kulturą? Od piątku do niedzieli będzie można uczestniczyć w warsztatach kierowanych do dzieci (od 10 lat), młodzieży oraz otwartych na sztukę dorosłych i Seniorów. Wydarzenie organizowane jest przez zespół artystów i naukowców z projektu „Sztuka Nauki – Nauka Sztuki”. W warsztatach mozna wziąć udział w:

- piątek 18 marca: godz.: 16:05-17:45; 20:00-21:30,

- sobotę 19 marca: godz.: 12:00-14:00, 15:00-16:45,

- niedzielę 20 marca: godz.: 10:00-11:15, 11:30-13:00.

Liczba miejsc ograniczona! Chęć uczestnictwa należy zgłaszać drogą mailową - neuro.teatr.zapisy@gmail.com. Zbiórka będzie „pod smokiem” w hallu Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Miecznikowa 1.

 

Sami widzicie, że dzieje się dużo i będzie ciekawie. Dlatego do zobaczenia na “Tygodniu Mózgu” w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN!

 

Źródła

 

https://www.facebook.com/M%C3%B3zgi-m%C3%B3zgom-Tydzie%C5%84-M%C3%B3zgu-2016-Warszawa-946208468767048/?fref=ts

https://s3-eu-west-1.amazonaws.com/fs.siteor.com/nencki/article_attachments/attachments/86037/original/JarmarkNeuro-Naukowy2016.pdf?1457705864hNeuro

https://s3-eu-west-1.amazonaws.com/fs.siteor.com/nencki/article_attachments/attachments/85947/original/Program_Tygodnia_M%C3%B3zgu_2016_Warszawa.pdf?1457600057

http://brainshop.pl/

http://neuropozytywni.pl/

 

KOMENTARZE
news

<Grudzień 2022>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
VI Wigilia PTSF
2022-12-02 do 2022-12-04
5. Forum Nowoczesnej Diabetologii
2022-12-02 do 2022-12-03
3
4
5
6
Biotech Day on GPW
2022-12-06 do 2022-12-06
7
Beauty Innovations 2022
2022-12-07 do 2022-12-08
8
MEDmeetsTECH
2022-12-08 do 2022-12-08
10
11
12
POLISH TELEHEALTH ALLIANCE 2022
2022-12-12 do 2022-12-12
13
WEBINAR | Kosmetyki koszerne
2022-12-13 do 2022-12-13
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
Newsletter