Solution calculator - prosty program do przeliczania rozcieńczeń oraz tworzenia roztworów, plus mała lista mas molekularnych związków używanych w biochemii oraz przelicznik masy molekularnej na podstawie wzoru strukturalnego. Zasadniczo większość dużych programów (jak np. Chemistry helper) posiada te funkcje lepiej rozwiązane, np. obliczanie masy molekularnej jest bardziej intuicyjne - wprowadzamy wzór C*6H*6NO*2, a nie wprowadzamy sumowania: C+C+H+H..., brakuje też (aczkolwiek jest to zarzut do wszystkich programów do obliczeń roztworów) większej gamy przeliczeń (np. przejścia z roztworu wyrażonego w mol/ml do roztworu o stężeniu liczonym w g/ml).
Formulae - baza danych zawierająca wzory, mechanizmy reakcji organicznych, tabele przesunięć do 1H NMR, wpływ różnych podstawników na właściwości związku oraz wymienione rodzaje struktur krystalicznych. Program ma przyjemny minimalistyczny design, a dzięki zapowiadanym przez dewelopera aktualizacjom ma stale powiększać pakiet swoich funkcjonalności.
Biochemistry lab suit - zbiór narzędzi oraz danych mających pomóc biochemikom. Oprócz standardowego zestawu do obliczeń masy molekularnej, czy stężeń roztworów, aplikacja oferuje małą bazę buforów (niestety bez gotowych "receptur" co zmusza użytkownika do sprawdzenia innych źródeł), detergentów, zestaw do wyznaczania właściwości peptydów na podstawie składników, czy wyników fragmentacji w MS, oraz właściwości i opis aminokwasów. Niestety brakuje w tej aplikacji konsekwencji. Podstawową cechą programu na smartfona powinna być możliwość rozwiązania pewnego problemu "na miejscu" - bowiem nie opłaca się włączać aplikacji by w połowie rozwiązywania i tak korzystać z komputera.
Mol pad - koncepcja na program jest prosta: być może ktoś będzie potrzebował narysować "na szybko" jakiś związek i Mol pad mu w tym pomoże. Niestety, ale interfejs jest nieporęczny, co powoduje, że dużo lepsza jest po prostu kartka i długopis. W przypadku, gdy chcemy stworzyć coś poważniejszego - np daną strukturę, gdzieś zapisać, czy umieścić w publikacji i tak wygodniej skorzystać z tradycyjnego komputera.
Protocolpedia - dosyć obszerny zbiór popularnych protokołów z różnych dziedzin (np. z biochemii dostępnych jest 280, biologii komórki ponad 100), wraz z podanymi źródłami ich pochodzenia. Dodatkowo kalkulator do tworzenia roztworów PCR. W przypadku, gdy użytkownik jest podłączony do Internetu może spytać o poradę innych użytkowników na forum lub obejrzeć film instruktażowy.
Math Formulary - narzędzie z pozoru zupełnie w dziale "laboratoryjnym" nie będące. Jednak podstawowe wzory z matematyki dużo częściej są potrzebne niż tablica przesunięć w NMR. Całość podzielona jest na łatwe w nawigacji działy, część dotycząca geometrii zaopatrzona jest w rysunki. Typowy "must have". Efekt psują przypomnienia o dobrowolnej rejestracji oraz propozycja przekazania informacji o programie kolegom lub zakupieniu wersji pro.
[1] http://www.canalys.com/newsroom/google’s-android-becomes-world’s-leading-smart-phone-platform
[2] O tym jaką prawdopodobną role będą odgrywać smartfony profesor opowiada od 8 minuty filmu
Michał Laskowski
KOMENTARZE