Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Akcje spółki spadają. Czy przyszłość długo oczekiwanego leku biotechnologicznego jest zagrożona?
Redakcja portalu, 30.05.2015 , Tagi: mabion, GPW
Akcje spółki spadają. Czy przyszłość długo oczekiwanego leku biotechnologicznego jest zagro
27 maja 2015 r. KCR SA wypowiedziało umowę o prowadzenie Badania nad lekiem MabionCD20. KCR SA powołała się na przejściowe ograniczenie dostępności leku. Podmiotem, który przejmie w całości prowadzenie Badania będzie spółka Altiora d.o.o. która była już zaangażowana w badanie RZS.

Mabion prowadzi badania kliniczne nad preparatem MabionCD20.  Zakończenie badań klinicznych pozwoli na przygotowanie dokumentacji jakościowej i badawczej, stanowiącej istotną część dossier rejestracyjnego leku, które zostanie przedłożone w Europejskiej Agencji Leków (EMA) w procesie zatwierdzenia i wprowadzenia MabionCD20 do obrotu. Spółka zamierza do jego rejestracji  na wszystkich rynkach światowych, na których sprzedawane są leki referencyjne.  Mabion SA to polska firma biotechnologiczna, rozwijająca i wprowadzająca na rynek specjalistyczne leki biopodobne najnowszej generacji.

Mabion został utworzony przez cztery krajowe firmy farmaceutyczne:

  • Celon Pharma - jeden z czołowych producentów leków onkologicznych w Polsce
  • Polfarmex - krajowy lider na rynku leków wydawanych na receptę
  • IBSS Biomed - największy w Polsce i liczący się w Europie producent szczepionek
  • Genexo - działa na rynku leków i wyrobów medycznych, głównie w dziedzinie diabetologii

Wg raportu, w nawiązaniu do wcześniej przekazanych informacji dotyczących badania klinicznego leku MabionCD20 w Reumatoidalnym Zapaleniu Stawów (RZS), Zarząd Mabion SA , informuje, że w związku z wypowiedzeniem w dniu 27 maja 2015 r. przez KCR SA umowy o prowadzenie Badania (KCR SA powołała się na przejściowe ograniczenie dostępności leku MabionCD20), podmiotem, który przejmie w całości prowadzenie Badania będzie spółka Altiora d.o.o., która już była zaangażowana w Badanie RZS. Dodatkowo Spółka Altiora realizuje dla Mabion badanie kliniczne z udziałem pacjentów chorych na jednostkę chorobową: chłoniak rozlany z dużych komórek typu B w krajach: Polska, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Węgry, Bułgaria, Mołdawia, Rumunia, Ukraina i Gruzja. Nie przewiduje się żadnych przerw operacyjnych w prowadzonym Badaniu.

Przejęcie dodatkowego zakresu zadań przez Altiora ma nastąpić płynnie i pozwolić na obniżenie łącznego kosztu badań klinicznych.

- Zrekrutowaliśmy dużą liczbę pacjentów badaniu podstawowym (RZS) nad MabionCD20, co pozwala nam na stopniowe zmniejszanie obszarów geograficznych, na których prowadzimy projekt. W celu płynnej kontynuacji dalszych działań wystarczająca jest współpraca z jednym podmiotem. Dla spółki oznacza to przede wszystkim uproszczenie działań operacyjnych, niższe koszty logistyczne i możliwość sprawnego zakończenia ostatniej fazy badań. Dotychczasowa współpraca z Altiorą jest bardzo owocna, a dodatkowo efektywna ekonomiczniemówi Maciej Wieczorek, prezes zarządu Mabion SA.

W związku z powyższymi zmianami obserwuje się jednak zdecydowany spadek wartości akcji.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anna Szulc

Źródła

http://biznes.pl/gielda/profile/akcje/mabion,101,0,8667,profile-spolka.html

http://www.bankier.pl/wiadomosc/MABION-S-A-Zmiana-podmiotu-prowadzacego-badanie-kliniczne-MabionCD20-w-RZS-7261111.html

KOMENTARZE
Newsletter