Każdego dnia na świecie rejestrowanych jest około 800 przypadków zgonów kobiet będących wynikiem problemów związanych z okresem ciąży lub skutkiem powikłań porodowych. Narodziny dziecka nierozerwalnie wiążą się z krwawieniem zarówno podczas samego porodu, jak i po porodzie. Powikłania krwotoczne są często przyczyną zwiększonej zachorowalności, długotrwałej niepełnosprawności, a nawet zgonu. Ryzyko i częstość zgonów matek różni się w zależności od kraju i kontynentu, jednakże praktycznie wszystkie z nich obserwuje się w krajach rozwijających się. Ponad połowa tych przypadków odnotowywana jest w Afryce na terenach zlokalizowanych w pobliży Sahary, natomiast jedna trzecia zgonów przypada krajom południowej Azji. Kolejnym ważnym czynnikiem jest wiek matki - dorastające dziewczęta, czyli poniżej 15 roku życia, stanowią grupę ryzyka, którą wysoki procent śmiertelności dotyka najczęściej.
Dlatego też organizacja WHO opracowała projekt – Światowego Dnia Krwiodawcy. Kampania WBDD koncentruje się na poszerzaniu wiedzy dotyczącej bezpiecznej krwi oraz produktów z krwi jednocześnie podkreślając znaczenie krwiodawstwa. Dodatkowym celem jest promowanie transfuzji krwi w celu uznania go za „dar życia”. Pomimo, że transfuzja krwi jest nadal wyzwaniem w wielu krajach, według raportów WHO corocznie odnotowuje się ponad 108 milionów przypadków krwiodawstwa. Ponadto, światowa Organizacja Zdrowia planuje, że do roku 2020 ilość nieodpłatnie oddanej przez wolontariuszy krwi pokryje stuprocentowe zapotrzebowania na krew dla wszystkich krajów na Ziemii.
Od 2004 roku, na podstawie osiągnięć i jakości służby transfuzji krwi Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wybiera państwo organizujące Światowy Dzień Dawców Krwi (WBDD). Do tej pory WBDD odbyło się w Australii (2009), Argentynie (2011), Dubaju (2008), Francji (2013), Hiszpanii (2010), Kanadzie (2007), Korei Południowej (2012), RPA (2004), Tajlandii (2006) oraz Wielkiej Brytanii (2005). W tym roku (2014), po raz pierwszy wybrano przedstawiciela krajów Azji Południowej, w związku z czym, jedenaste obchody globalnej kampanii Światowego Dnia Dawcy Krwi, odbędą się 14 czerwca w Kolombo na Sri Lance.
Światowa Organizacja Zdrowia WHO jest agencją Narodów Zjednoczonych, która zajmuje się zagadnieniami międzynarodowego zdrowia ludzkiego oraz medycyny. Organizacja została założona w 1948 roku, a jej siedziba znajduje się w Genewie w Szwajcarii. Głównym zadaniem organizacji jest świadczenie pomocy medycznej.
KOMENTARZE