Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Wyceny spółek technologicznych i ochrony zdrowia na rekordowym poziomie w 2021 r.
Wyceny spółek technologicznych i ochrony zdrowia na rekordowym poziomie w 2021 r.

Wyceny większości przejmowanych firm na świecie mocno wzrosły w ubiegłym roku, pomimo dekoniunktury gospodarczej spowodowanej pandemią, wynika z najnowszego raportu firmy doradczej Bain & Company – Global M&A Report 2022. Inwestorzy najwięcej płacili za firmy technologiczne i z sektora ochrony zdrowia.

 

 

 

Z wyliczeń analityków Bain & Company wynika, że średnia cena zakupu spółki technologicznej osiągnęła rekordową wartość, odpowiadającą 25-krotności jej zysku EBITDA. Rok wcześniej inwestorzy płacili średnio 20-krotność zysku. W sektorze ochrony zdrowia wyceny spółek również ustanowiły najwyższe w historii poziomy i wyniosły średnio 20 razy zysk EBITDA wobec 16 razy rok wcześniej. Inwestorzy gotowi są płacić coraz więcej za spółki z tych sektorów, ponieważ spodziewają się, że będą one największymi beneficjentami zmian zachodzących w gospodarce. Powodem wzrostu wycen jest również wysoka podaż kapitału, w tym wysokie środki zgromadzone przez fundusze private equity. – Od wielu lat obserwujemy wzrost zainteresowania spółkami technologicznymi, za które inwestorzy są gotowi sporo płacić. Pandemia dodatkowo rozbudziła oczekiwania związane z potencjałem wzrostu tego sektora i stąd nienotowane wcześniej ceny. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku firm z sektora ochrony zdrowia – mówi Paweł Szreder, młodszy partner Bain & Company Poland/CEE.

Ubiegły rok okazał się najlepszy w historii rynku fuzji i przejęć. Łączna wartość transakcji na świecie wzrosła o niemal 60%, do rekordowego poziomu 5,9 bln USD. To wartość o ponad 1 bln USD wyższa od dotychczas rekordowych lat 2007 i 2015. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Bain & Company, wśród uczestników rynku zdecydowana większość spodziewa się, że w tym roku aktywność inwestorów utrzyma się na podobnym poziomie lub nawet się zwiększy. – Na rynku dominuje spory optymizm i coraz więcej inwestorów branżowych upatruje w przejęciach sposobu na utrzymanie wzrostu. Pojawia się jednak pytanie, jaki wpływ na wyceny będzie mieć obecna sytuacja makroekonomiczna? W obliczu wysokiej inflacji i zacieśniania polityki monetarnej, a co za tym idzie bardziej kosztownego dostępu do finansowania, można by się spodziewać zatrzymania wzrostu cen. Z drugiej strony, należy pamiętać o ogromnej podaży kapitału, zwłaszcza zgromadzonego przez fundusze private equity, co może powodować, że wyceny albo zatrzymają się na obecnych poziomach albo będą jeszcze rosnąć – dodaje Paweł Szreder.

W Polsce motorem wzrostu rynku fuzji i przejęć w 2022 r. pozostanie branża technologiczna, twierdzą eksperci Bain & Company. Uwaga inwestorów będzie się koncentrować nie tylko na spółkach, które specjalizują się w segmencie IT, ale także na firmach, które wykorzystują technologię do usprawniania działalności i rewolucjonizują swoje branże. Dotyczy to np. sektora handlu, medycznego czy finansowego. Podobnie jak w latach ubiegłych celem przejęć w Polsce będą także producenci dóbr konsumpcyjnych i spółki przemysłowe, m.in. ze względu na możliwości rozwijania sprzedaży eksportowej, czemu sprzyjać mogą zawirowania w globalnych łańcuchach dostaw. W centrum zainteresowania inwestorów pozostaje sektor odnawialnych źródeł energii. Zdaniem ekspertów Bain & Company, branża ta wciąż jest mocno rozdrobniona i jednocześnie wymaga znacznych nakładów finansowych za sprawą przyspieszającej dekarbonizacji. Uczestnicy rynku biorący udział w badaniu Bain & Company wskazywali, że dwa najważniejsze dla nich wyzwania, które będą przesądzać o sukcesie lub porażce danej transakcji przejęcia, to umiejętność utrzymania utalentowanych pracowników oraz zdolność do wdrażania zasad ESG (Environmental, Social and Governance), czyli realizowania strategii zrównoważonego rozwoju.

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/illustrations/technologia-analityka-biznes-6701406/

KOMENTARZE
news

<Luty 2023>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
8
9
11
12
13
15
16
18
19
20
21
25
26
1
3
4
5
Newsletter