Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Uniwersytet Warszawski z nowym kierunkiem studiów w partnerstwie z liderami branży Life Science
Uniwersytet Warszawski z nowym kierunkiem studiów w partnerstwie z liderami branży Life Sci

Uniwersytet Warszawski zainicjował w roku akademickim 2024/2025 nowy kierunek studiów podyplomowych „Zarządzanie i Komercjalizacja Projektów Naukowych Life Science”, który będzie realizowany na Wydziale Zarządzania. Dzięki porozumieniu podpisanemu podczas inauguracji Roku Akademickiego kierunek zyska partnerów merytorycznych z sektora biofarmaceutycznego – firmę AstraZeneca oraz BioInMed – Związek Innowacyjnych Firm Biotechnologii Medycznej. To wyjątkowa propozycja dla wszystkich, którzy pragną rozwijać swoją karierę w innowacyjnej branży biofarmaceutycznej i medycznej.

 

Fot. Podpisanie porozumienia, od lewej: Wiktor Janicki (AstraZeneca) i prof. Grzegorz Karasiewicz (UW), źródło: biuro prasowe AstraZeneca

Studia „Zarządzanie i Komercjalizacja Projektów Naukowych Life Science”, na które właśnie rozpoczął się nabór, a które wystartują pod koniec października br., skierowane są do absolwentów oraz pracowników naukowych uczelni wyższych, w szczególności wydziałów medycznych, farmaceutycznych i przyrodniczych, którzy chcą rozwijać swoją karierę w obszarze komercjalizacji projektów naukowych. Również menedżerowie instytutów badawczych i uczelni wyższych oraz pracownicy biur transferu technologii zainteresowani połączeniem nauki z praktyką biznesową znajdą tu odpowiednią ścieżkę rozwoju. – Naszym priorytetem jest kształcenie studentów w sposób, który najlepiej przygotuje ich do wymagań nowoczesnego rynku pracy. Dynamiczny rozwój sektora biofarmaceutycznego, wspieranego coraz mocniej przez nowoczesne technologie, sprawia, że zapotrzebowanie na specjalistów wysokiej klasy w tej dziedzinie rośnie – nasz nowy kierunek wpisuje się w tę potrzebę – mówi prof. dr hab. Grzegorz Karasiewicz, dziekan Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego

Praktyczny program nauczania

Program studiów „Zarządzanie i Komercjalizacja Projektów Naukowych Life Science” koncentruje się na wyposażeniu słuchaczy w kompetencje menedżerskie, umiejętności efektywnego zarządzania projektami naukowymi, procesem komercjalizacji oraz biznesowym podejściem do prezentowania wyników badań. – Celem, który przyświeca temu kierunkowi jest jak najbardziej praktyczne podejście do obszaru zarządzania projektami Life Science. Ze swojego doświadczenia wiem, że młodzi badacze bardzo często mają świetne pomysły, ale brak im wiedzy, która pozwoliłaby wprowadzić im swoje projekty na rynek. Jest to wiedza typowo biznesowa, zwłaszcza dotycząca zarządzania projektami, ochrony własności intelektualnej oraz skutecznego komunikowania wyników badań naukowych, dlatego projekty te, zamiast wspierać rozwój medycyny i pomagać pacjentom, dla których w założeniu zostały stworzone, pozostają niezrealizowane. Nasz kierunek studiów ma za zadanie zmienić tę sytuację – dodaje dr. inż. Karolina Tkaczuk, kierownik studiów, a zarazem dyrektorka ds. współpracy akademickiej i innowacyjności w AstraZeneca.

Uczestnicy studiów zyskają wiedzę na temat zarządzania projektami naukowymi w branży biotechnologicznej, marketingu, a także kompetencje miękkie, takie jak prowadzenie negocjacji, zarządzanie zespołami czy budowanie własnej marki. Studia stanowią również doskonałą okazję do nawiązania kontaktów z ekspertami z branży. Zajęcia będą odbywały się w weekendy, co umożliwia łączenie studiów z pracą zawodową. – Współpracując z polskimi spółkami z branży biotechnologii medycznej, widzimy, jak wielu młodych ludzi spotyka się z barierami na drodze do komercjalizacji swoich projektów. Często brakuje im po prostu praktycznej wiedzy w zakresie zarządzania, pozyskiwania środków czy kwestii regulacyjnych. Nasz nowy kierunek studiów zbliży naukę i biznes – zajęcia będą prowadzone w formie warsztatów i studiów przypadku, a wykładowcami są specjaliści z branży odnoszący sukcesy w komercjalizacji projektów Life Science – podsumowuje Marta Winiarska, prezes Związku Innowacyjnych Firm Biotechnologii Medycznej BioInMed.

KOMENTARZE
news

<Luty 2025>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
1
2
Newsletter