Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Uczelnie badawcze otrzymały dodatkowe środki – łącznie 202 mln zł
Uczelnie badawcze otrzymały dodatkowe środki – łącznie 202 mln zł

Uczelnie, które w październiku ub. r. uzyskały status badawczych, otrzymały w styczniu dodatkowe środki z rezerw resortu nauki – to łącznie 202 mln zł – poinformowała PAP rzeczniczka resortu nauki. Środki te pomogą im w realizacji celów, jakie sobie założyły, startując w konkursie na uczelnie badawcze.

 

 

 

Listę uczelni badawczych, zwycięzców konkursu "Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza" (IDUB) Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przedstawiło pod koniec października 2019 r. Jak zapowiadano, roczny koszt realizacji tego programu będzie wynosił ok. 500 mln zł.

W styczniu uczelnie te otrzymały dodatkowe środki, łącznie 202 mln zł. Nie są to jednak – jak powiedziała PAP rzeczniczka prasowa Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Katarzyna Zawada – środki wynikające z umowy, którą uczelnie podpisały w ramach ministerialnego konkursu na uczelnie badawcze, ale środki, które na koniec 2019 r. zostały w rezerwie resortu.

Pierwsze środki wynikające z ministerialnego konkursu na uczelnie badawcze nagrodzone ośrodki powinny otrzymać zaś w najbliższych tygodniach. Łącznie przez najbliższe siedem lat każda z 10 uczelni badawczych otrzyma po kilkaset milionów złotych.

Jak powiedziała PAP wiceminister nauki Anna Budzanowska, teraz uczelnie muszą przygotować „model dochodzenia do celów, jakie sobie założyły” – oznacza to m.in., że władze będą musiały podzielić środki finansowe wynikające z umowy i przygotować modele działania.

Wiceminister zapowiedziała, że proces zarządczy uczelni będzie monitorowany i w maju odbędzie się pierwsze spotkanie z ekspertami, którzy ocenią, jak uczelnie radzą sobie z realizacją założonych celów. Jak podkreśliła wiceminister, rektorów czeka „ogromna praca” – chodzi o zmianę mentalności, schematów, według których uczelnie działały przez ostatnie dekady.

„To jest znakomita wędka (...)” – powiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, który w poniedziałek spotkał się z dziennikarzami w Akademii Górniczo-Hutniczej, jednej z uczelni, które uzyskały status uczelni badawczej. Tylko AGH otrzyma w ciągu siedmiu lat ponad 350 mln zł. Według wicepremiera środki te pozwolą AGH zajmować jeszcze wyższe miejsca w światowych rankingach.

Gowin zwrócił też uwagę, że nowa unijna perspektywa finansowa, a konkretnie program Horyzont Europa, daje polskim uczonym wielką szansę. – Udało się nam uzyskać rozwiązania, które zapewniają uczonym z nowej Europy dokładnie takie same wynagrodzenia, jakimi cieszyć się będą uczeni ze starej Europy – to oznacza bardzo silną motywację dla polskich uczonych, by aplikować o granty, i jestem przekonany, że dziesiątki miliardów euro w ramach Horyzontu Europa trafią do polskich uczelni – skomentował wicepremier. 

PAP - Nauka w Polsce, Beata Kołodziej

KOMENTARZE
Newsletter