Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
To był największy IMPACT w historii. Światowy poziom najważniejszego wydarzenia gospodarczo-technologicznego w Polsce
Redakcja portalu, 15.05.2023 , Tagi: impact'23, impact
To był największy IMPACT w historii. Światowy poziom najważniejszego wydarzenia gospodarczo

W dniach 10-11 maja br. biznesowe i technologiczne serce świata zabiło w Poznaniu. Na Impact’23 przyjechało ponad 600 speakerów z kraju i świata, wśród nich takie gwiazdy, jak: Natalie Portman, Nassim Nicholas Taleb, Valerie Jarrett, Adam Tooze czy David Wengrow. Blisko 5 tys. uczestników mówi zgodnym głosem – Impact’23 to wydarzenie na światowym poziomie, z doskonale skomponowaną agendą, imponujące rozmachem i perfekcyjną organizacją. Kolejny Impact odbędzie się 15-16 maja 2024 r.

 

Dwa intensywne dni i osiem scen wypełniły inspirujące przemówienia, żywe dyskusje, warsztaty, konkursy dla start-upów oraz spotkania biznesowe. 23 ścieżki tematyczne, ponad 70 godzin agentowych oraz 200 wystąpień i rozmów o przyszłości gospodarek i społeczeństw pozwoliły uczestnikom spojrzeć na współczesny świat z szerszej perspektywy. Dyskutowano m.in. o sztucznej inteligencji, zdrowiu, bezpieczeństwie cyfrowym, sztuce i kulturze, marketingu sportowym, mobilności, energii czy przemyśle 5.0.

Impact’23 zainaugurował marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, który wyraził radość z faktu, że Poznań ponownie stał się miejscem debat na temat przyszłości świata i kondycji ludzkości. – Dzisiaj świat koncentruje się często na sprawach błahych, drugo-, trzeciorzędnych, które zajmują uwagę mediów, tymczasem wiele istotnych problemów pozostaje niezauważonych – zauważył, podkreślając potrzebę dyskusji o wyzwaniach współczesności.

Najbardziej oczekiwanym wydarzeniem pierwszego dnia była rozmowa Nassima Nicholasa Taleba, jednego z najbardziej wpływowych myślicieli naszych czasów, autora bestsellerowego „Czarnego łabędzia”, z Martinem Sandbu, dziennikarzem „Financial Times”. – Dobrze jest być ponownie w Polsce po bez mała dwudziestu latach. Przez dwie ostatnie dekady świat wręcz niewiarygodnie przyspieszył, stawiając przed całymi społeczeństwami bezprecedensowe wyzwania – rozpoczął swoje wystąpienie Taleb. W kolejnych słowach wielokrotnie nawiązywał do wojny na Ukrainie. Jego zdaniem obecny konflikt jest starciem między dwiema odmiennymi wizjami rozwoju, reprezentującymi XXI i XVII w., nie zaś między państwami.

Kolejny z top speakerów wydarzenia, brytyjski historyk, ekonomista, prof. Uniwersytetu Columbia Adam Tooze, w swoich wystąpieniu wskazał na czynniki, w których wyniku współczesnemu człowiekowi coraz trudniej jest zrozumieć świat. – Żyjemy w czasach, w których kryzysy eskalują, przenikają się, wpływają na siebie. Zwykłemu człowiekowi coraz trudniej zrozumieć świat, zwłaszcza gdy w mediach dominuje narracja szoku.

W kongresie udział wzięli także przedstawiciele polskich władz, na czele z premierem Mateuszem Morawieckim. O planach rządowych związanych z rozwojem energetyki atomowej opowiadał Jacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych. Minister cyfryzacji Janusz Cieszyńskim był gospodarzem szczytu ministrów cyfryzacji krajów Trójmorza, w którym udział wzięło 14 narodowych delegacji oraz spotkania grupy D9+. Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda wziął udział w dyskusji nt. nowoczesnych narzędzi i innowacyjnych rozwiązań dla miast, a minister zdrowia Adam Niedzielski mówił o nowym projekcie ustawy propacjenckiej.

Wystąpienie Natalie Portman drugiego dnia Impact’23 stanowiło kulminacyjny punkt tegorocznej edycji wydarzenia. Nagrodzona Oscarem aktorka i aktywistka na rzecz kobiet skradła serca słuchaczy. Na scenie przypomniała o swoich polskich korzeniach, wspominała o relacjach rodzinnych, książce dla dzieci własnego autorstwa, której polskie wydanie ukazało z inicjatywy Impact, a dochód z jej sprzedaży wspiera polską psychiatrię dziecięcą. W rozmowie z Rahel Salomon z CNN podkreślała, jak ważne jest równouprawnienie kobiet i mężczyzn, ze szczególnym naciskiem na równość płac i możliwości rozwoju. Jak mówiła: – Kiedy dorastałam, byłam przekonana, że kobiety mają równe prawa i że ta walka została wygrana przez pokolenie mojej mamy, jednak z biegiem czasu odkryłam, że wciąż jest dużo do zrobienia, nie tylko w zakresie równości płac, lecz także w kwestii możliwości, jakie mają kobiety w porównaniu z mężczyznami. Jeszcze przed wystąpieniem na scenie Impact aktorka odwiedziła Wielkopolskie Centrum Pediatrii w Poznaniu, gdzie w towarzystwie ambasadora USA Marka Brzezinskiego, marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka i prezydenta miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka spotkała się z małymi pacjentami i przeczytała im fragmenty swojej książki.

Podczas drugiego dnia Impact’23 wystąpił również David Wengrow, współautor bestselleru „Narodziny wszystkiego. Nowa historia ludzkości”, profesor University College London, który odniósł się do kwestii równości jako kluczowego tematu z punktu widzenia rozwoju państw i społeczeństw. Ocenił, że stopień nierówności na świecie bardzo przypomina obecnie sytuację sprzed wielkiej rewolucji demokratycznej nowożytności, co oznacza, że wracamy do czasów starych reżimów feudalnych, które charakteryzowały się podobnym poziomem dysproporcji w zamożności czy szansach na awans społeczny.

Głos w debacie o globalnych wyzwaniach stojących przed współczesnym światem zabrała także Valerie Jarrett, wieloletnia i najbliższa doradczyni prezydenta Baracka Obamy. Top speakerka Impact’23 odniosła się m.in. do kwestii kryzysu klimatycznego. W jej ocenie prawdziwym wyzwaniem nie jest odpowiedź na pytanie, co zrobić, lecz czy w ogóle państwa i ich obywatele chcą się skonfrontować z problemem? – Każdy z nas ma potencjał, by zmienić świat, lecz czy faktycznie to robimy? Czy jesteśmy właściwie edukowani, informowani i zmotywowani? – pytała ze sceny Jarrett. Do jej apelu odniosła się w dyskusji prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka, która podkreślała, że w biznesie należy przede wszystkim pamiętać o aspekcie ludzkim. – Pieniądze nie mają znaczenia, jeśli zapominamy o ludziach – powiedziała.

Obok top speakerów Impact’23 zgromadził rekordową liczbę dyrektorów wykonawczych największych światowych gigantów finansowych i technologicznych na szczeblu europejskim i globalnym. Wśród gości byli: Mark Barnett z Mastercard, Matt Brittin z Google, Ana Paulą de Jesus Assis z IBM, Adrian McDonald z Dell, Rocco Brauniger z Amazon, Martyn Holmes z Embraer oraz Aram Sargsyan z Free Now. Dołączyli do nich przedstawiciele polskich banków i platform sprzedażowych, a także reprezentanci dyrekcji, agend i instytutów rządowych, liderzy trzeciego sektora oraz organizacji charytatywnych i pozarządowych.

Niewątpliwą okazją było spotkanie z Rają Rajamannarem, wizjonerem współczesnego marketingu, CMO Mastercard. Rajamannar jest dyrektorem marketingu i komunikacji w Mastercard na szczeblu globalnym oraz członkiem zarządu firmy. Rajamannar jest cenionym na całym świecie ekspertem ds. marketingu z ponad 30-letnim stażem oraz autorem bestsellera Wall Street Journal „Quantum Marketing: Mastering the New Marketing Mindset for Tomorrow's Consumers”.

ImpactCEE blisko współpracuje z przedstawicielami polskiej nauki. Na wydarzeniu nie mogło zabraknąć rektorów uczelni, m.in. Uniwersytetu SWPS, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie czy Akademii Leona Koźmińskiego, którzy wnoszą nieoceniony, merytoryczny wkład w agendę wydarzenia. W 23 ścieżkach tematycznych pojawili się także przedstawiciele platform streamingowych, firm producenckich, telewizyjnych i filmowych, krytycy sztuki, redaktorzy, dziennikarze. Impact nieodmiennie jak co roku odwiedzili najważniejsi polscy i zagraniczni sportowcy m.in.: kierowca wyścigowy Yuki Tsunoda, skoczkowie narciarscy Kamil Stoch, Piotr Żyła, żużlowiec Bartosz Zmarzlik, lekkoatleta Paweł Fajdek czy alpinista Krzysztof Wielicki.

Warto podkreślić, że wydarzenie odbywa się zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju (ESG). Organizatorzy podejmują szereg działań mających na celu maksymalne wykorzystanie dostępnych technologii i materiałów przy jednoczesnym ograniczaniu kosztów ekonomicznych i społecznych. I tak m.in. ilość drukowanych materiałów informacyjnych została zredukowana do absolutnego minimum. Do zbudowania oświetlania wykorzystane zostały energooszczędne żarówki LED, a podczas całego wydarzenia obowiązywała zasada pełnej segregacji śmieci. Do zakupionego biletu każdy uczestnik mógł doliczyć dodatkową kwotę, która została przeznaczona na posadzenie drzewa.

Impact’23 był nie tylko platformą wymiany myśli i spostrzeżeń. Obok dyskusji moderowanych na 8 scenach odbyły się wydarzenia towarzyszące m.in. 25. edycja Listy 500 Rzeczpospolitej, czyli nagrody Orły dla polskich liderów biznesu, Gala Money, czyli wyróżnienia dla firm i ludzi, którzy odnoszą sukcesy i dbają o innowacyjność oraz odpowiedzialność społeczną. Na Impact odbył się również konkurs dla start-upów, organizowany przez Incrediles Sebastiana Kulczyka oraz LOTTO Impact RUN z olimpijczykiem Dawidem Tomalą, a także koncerty Natalii Kukulskiej, Grzegorza Hyżego i Natalii Szroeder.

Szczególne miejsce w przestrzeni Impact zajęła wystawa pt. „Ukraina – codzienna wojna”, na której prezentowane były zdjęcia Wojciecha Grzędzińskiego, fotoreportera wojennego, który wielokrotnie fotografował w strefach konfliktów zbrojnych m.in. w Libanie, Iraku, Gruzji, Afganistanie czy na Ukrainie, laureata World Press Photo, Visa D’Or, NPPA, Sony World Photography Awards, Grand Press Photo i innych oraz reportaże Pawła Reszki, dziennikarza i reportera, który relacjonuje konflikt od lutego 2022 r. Wystawę na Impact’23 odwiedził m.in. wiceminister cyfryzacji Ukrainy Georgii Dubynskyi.

Impact dziękuje wszystkim uczestnikom i speakerom za udział w wydarzeniu. Już wkrótce ogłosi nazwisko top speakera Impact’24. Tym razem wydarzenie odbędzie w dniach 15-16 maja 2024 r. w Poznaniu. Serdecznie zapraszamy!

Źródła

Fot. Flickr, Licencja: ImpactCEE

KOMENTARZE
news

<Grudzień 2023>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Newsletter