Piąta edycja obozu naukowego ADAMED SmartUP podobnie jak w ubiegłym roku odbędzie się na terenie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W zajęciach organizowanych od 14 do 27 lipca br. uczestniczyć będzie 50 uczniów w wieku 15-19 lat, którzy pomyślnie przeszli przez kilkuetapowy proces rekrutacji do programu. Udział w wakacyjnym obozie naukowym to okazja do rozwinięcia swoich skrzydeł pod okiem doświadczonych naukowców, pracy w profesjonalnych laboratoriach oraz poszerzenia dotychczasowej wiedzy. Tegoroczni uczestnicy pochodzą z całej Polski – na co dzień mieszkają w 36 różnych miejscowościach zlokalizowanych w 14 województwach. Teraz przez 2 tygodnie będą mieli szansę poznania się, wymiany doświadczeń oraz podzielenia się własnymi pasjami.
– Najlepiej wspominam wieczory, gdzie po dniach pełnych intensywnych zajęć mogliśmy się wszyscy razem spotkać i opowiedzieć między innymi, czym zajmowaliśmy się od rana. Była to bardzo ważna część obozu, która sprawiała, że nawet jeśli nie byłam na zajęciach w grupie biochemicznej, to miałam okazję dowiedzieć się czegoś z tej dziedziny, zauważyć pewne połączenia między różnymi dziedzinami nauki. Był to czas zacieśniania więzi i budowania relacji oraz wymiany spostrzeżeń i rad na przyszłość. Myślę, że miało to kluczowy wpływ na przebieg całego obozu oraz naszą późniejszą współpracę na zajęciach bądź warsztatach – tak udział w ubiegłorocznym obozie wspomina Małgorzata Gniadek, laureatka nagrody głównej 4. edycji programu ADAMED SmartUP.
Uczą się nawet w wakacje
Obóz ADAMED SmartUP co roku organizowany jest w wakacje, jednak termin ten nie odstrasza młodych naukowców, którzy nawet w czasie wolnym od szkoły chętnie poszerzają swoją wiedzę. Podczas tych 2 tygodni uczniowie zmierzą się z zagadnieniami nauk ścisłych i przyrodniczych wykraczającymi poza program szkolny. To okazja do rozwinięcia swoich skrzydeł pod okiem doświadczonych naukowców oraz pracy w profesjonalnych laboratoriach. Zajęcia teoretyczne i praktyczne przeprowadzane będą w ramach 4 grup tematycznych: chemia i biochemia, medycyna i nauki medyczne, inżynieria i robotyka oraz fizyka i nowe technologie. Podczas licznych naukowych spotkań uczestnicy m.in. wyhodują, a następnie będą oglądać pod mikroskopem kryształy białka, nauczą się technik szycia chirurgicznego, przeprowadzą sekcję narządów zwierzęcych, zaprogramują roboty, przetestują symulator lotów oraz druk metodą 3D, a także wprowadzą nadprzewodnik w stan lewitacji z wykorzystaniem efektu Meissnera.
– Udział w obozie naukowym to dla uczestników dopiero początek przygody z programem ADAMED SmartUP. Grono naszych absolwentów liczy już 200 młodych, zdolnych, ambitnych i bardzo kreatywnych osób. I pomimo że każdy z nich może interesować się inną dziedziną naukową to wszystkich z pewnością cechuje nieprzeciętność, a obóz jest tym etapem, w trakcie którego rozwijamy te różne zainteresowania, a jednocześnie ciekawość otaczającym światem – mówi Martyna Strupczewska, Kierownik programu ADAMED SmartUP.
Program mentorski oraz stypendia dla najlepszych
Dziesięciu najlepszych uczestników obozu na kolejnym etapie zostanie nagrodzonych dziesięciomiesięcznym indywidualnym programem konsultacjisz edukacyjnych, a następnie trzech z nich ma szanse na otrzymanie stypendium naukowego.
Rejestracja do kolejnej 6. edycji programu rozpocznie się już we wrześniu.
KOMENTARZE