Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Seminarium „Najnowsze rozwiązania w technologii produkcji kosmetyków” organizowane przez Vekamaf Warszawa Sp. z o.o.
12 września 2013 roku w Centrum Konferencyjno-Wystawienniczym w Łodzi pod przewodnictwem Pana Roberta Zdral odbyło się seminarium poświęcone najnowszym rozwiązaniom w technologii produkcji kosmetyków. Organizatorem była firma Vekamaf Warszawa Sp. z o.o. posiadająca bogatą ofertę usług i produktów związanych z procesem homogenizacji, mieszania proszków, pakowania, kondycjonowania powietrza oraz sortowników opakowań.

W strategii firmy głównym motywem jest doradztwo i sprzedaż w zakresie zaawansowanych technologii:

„Nasza firma stawia sobie za cel sprzedaż najnowszych technologii oraz dzielenie się naszą specjalistyczną wiedzą z fachowcami z branży. Wiedzę przekazujemy zarówno podczas spotkań bezpośrednich z klientami jak też podczas szkoleń organizowanych w Polsce i za granicą głównie w Niemczech. Staramy się pokazać nowoczesne sposoby produkcji, ich zalety. W naszym kraju przez niektóre firmy promowane są wciąż przestarzałe technologie jak np. grzanie z użyciem płaszcza wodnego wynikające z braków technicznych oferowanych przez te firmy urządzeń. Technologie te w efekcie końcowym powodują niepotrzebnie przedłużenie procesu i wzrost kosztów wytwarzania. Podobne zagadnienia możemy znaleźć w zakresie mycia, budowy mieszadeł, przepływów w obrębie homogenizatora. Wiedza z zakresu tych i podobnych tematów jest unikalna i dostęp do niej jest ograniczony. Klienci powinni mieć jak największą wiedzę przez podjęciem decyzji o zakupie nowych urządzeń i my staramy się taką rzetelną wiedzę dostarczyć.”

 

Program seminarium obejmował część teoretyczną, ale organizatorzy zadbali również o to, by nie zabrakło praktycznych aspektów.

W pierwszej części Pan Martin Koch przybliżył słuchaczom strategię działania firmy FrymaKoruma. Zaprezentował bogatą ofertę próżniowych jednostek procesowych m.in. Dinex, Frymix II,VME, w przejrzysty sposób opisał zasadę działania, ich funkcje, właściwości i główne zalety.

Na uwagę zasługuje przede wszystkim innowacyjny Frymix II przeznaczony do stosowania w branży farmaceutycznej jak również do produkcji kosmetyków o wysokiej wartości. Oprócz „typowych” homogenizatorów przedstawiono portfolio młynów. W charakterystyce urządzeń zawarto: wielkość podawanej cząsteczki i stopień rozdrobnienia produktu (nawet <1µm-młyn perełkowy nazywany też kulowym). Zwrócono uwagę na charakterystykę materiałów, z jakiego wykonane są części stykające się z produktem, wykończenie powierzchni, prędkość wirnika, proces konserwacji oraz zastosowanie. Powyższe właściwości opisują kilka rodzajów młynów: młyn talerzowy perforowany ML, młyn koloidalny MZ, młyn korundowy MK, a także wspomniany wcześniej młyn perełkowy CoBall®-młyn MS.

W dalszej części w sposób wyczerpujący przedstawiono przegląd etapów produkcji emulsji. Uwzględniono parametr próżni w czasie trwania procesu, standardowe procedury przy wprowadzaniu substancji w proszku, mieszanie, dyspergowanie, emulgowanie, ogrzewanie, schładzanie, odpowietrzanie i opróżnianie. Wszystkie procesy omówiono biorąc pod uwagę ich najważniejsze cechy. Całość zakończono objaśnieniem momentów krytycznych i opisem przykładowych receptur.

Kolejnym etapem seminarium był wykład na temat procesów mieszania w produkcji kosmetyków sypkich na przykładzie mieszalnika Cyclomix firmy Hosokawa Micron. Przedstawiciel firmy Pan Hendrik Freije przekazał uczestnikom wiedzę na temat technologii mieszania, suszenia i aglomeracji. W prezentacji opisał również schemat działania tego typu urządzenia, jego przeznaczenie i zalety.

Ostatni wykład poświęcono procesom mycia i dezynfekcji.
W poszczególnych procedurach, jako wprowadzenie zawarto przegląd ustaw i ogólną terminologię, opisano systemy mycia, przykładowe środki myjące i dezynfekujące oraz ich wpływ na zanieczyszczenia.

W części końcowej seminarium zaprezentowano w praktyce produkcje lotionu i emulsji W/O oraz mieszanie produktów sypkich.

Na uwagę zasługuje dobra organizacja, rzetelnie przygotowane materiały dla słuchaczy, a co najważniejsze możliwość dyskusji z przedstawicielami i uzyskiwanie odpowiedzi na szczegółowe zagadnienia.

Rafał Maćkowiak

KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2023>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
5
7
8
9
10
11
13
V Kongres BIO
2023-09-13 do 2023-09-16
14
15
16
17
18
21
22
23
24
26
29
Małopolska Noc Naukowców
2023-09-29 do 2023-09-29
30
1
Newsletter