Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Sztuczna inteligencja skuteczniejsza od człowieka w wykrywaniu arytmii serca
Sztuczna inteligencja skuteczniejsza od człowieka w wykrywaniu arytmii serca

DRAI – sztuczna inteligencja stworzona przez polską firmę Medicalgorithmics – jest skuteczniejsza w wykrywaniu zaburzeń rytmu serca od specjalistów zajmujących się analizą danych EKG. Według badania naukowego DRAI MARTINI, którego wyniki zostały zaprezentowane na ESC Congress 2024 – największej konferencji kardiologicznej w Europie, AI popełniła 14 razy mniej błędów w potwierdzeniu krytycznych przypadków arytmii serca u pacjentów.

 

 

Wyniki badania DRAI MARTINI zostały przedstawione na zakończonym w minioną niedzielę ESC Congress 2024, którego organizatorem jest Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne. Celem badania było sprawdzenie wpływu sztucznej inteligencji na pracę techników EKG i kardiologów. Międzynarodowy zespół badaczy wykorzystał w tym celu sztuczną inteligencję DRAI, opracowaną przez polską firmę technologiczną Medicalgorithmics. W badaniu uczestniczyło 50 niezależnych kardiologów z wiodących instytucji naukowych na świecie, takich jak: McMaster University, University of British Columbia, Karolinska Institute, Copenhagen University czy polski Uniwersytet Jagielloński. W badaniu wzięło udział ponad 14,6 tys. pacjentów w średnim wieku 65,5 lat z objawami wskazującymi na zaburzenia rytmu serca, takimi jak: palpitacje, omdlenia czy zawroty głowy. Praca ich serca była monitorowana za pomocą EKG przez średnio 14 dni. Zebrane dane zostały następnie przeanalizowane przez system AI DRAI, a otrzymane wyniki porównano z raportami wygenerowanymi tradycyjnymi metodami przez techników EKG.

Wyniki badania DRAI MARTINI wskazują, że sztuczna inteligencja jest bardziej czuła od człowieka w wykrywaniu arytmii serca w oparciu o analizę danych EKG. W badaniu człowiek popełnił 44 błędy na 1000 pacjentów, które mogły skutkować pominięciem arytmii. W przypadku sztucznej inteligencji było to 3,2 błędy na 1000 pacjentów. Sztuczna inteligencja wykazała się także wyższą skutecznością w wykrywaniu krytycznych przypadków arytmii, osiągając wynik na poziomie 98,6%. Dla specjalisty EKG, który korzystał ze standardowych narzędzi, było to 80%. – Analiza danych EKG jest procesem czasochłonnym i wymagającym pracy z dużymi zbiorami danych. Specjaliści odpowiedzialni za codzienną interpretację tych danych mogą doświadczać zmęczenia, co zwiększa ryzyko wystąpienia błędów w raportach dotyczących klinicznie istotnych zdarzeń arytmicznych. Dotychczas brakowało badań oceniających skalę tego problemu w praktyce klinicznej. W ramach projektu DRAI MARTINI wykazaliśmy, że sztuczna inteligencja popełniała 14 razy mniej błędów mogących prowadzić do przeoczenia diagnozy – mówi prof. Linda Johnson z Uniwersytetu w Lund, kierująca międzynarodowym zespołem badawczym w projekcie DRAI Martini.

DeepRhythmAI (DRAI) to nowe rozwiązanie opracowane przez Medicalgorithmics, polską spółkę technologiczną notowaną na GPW. Jest to zaawansowany zestaw algorytmów sztucznej inteligencji, zaprojektowany z myślą o dostarczaniu szybkich i precyzyjnych wyników analizy EKG. System został wytrenowany na bazie danych obejmującej ponad 3,6 mln dni zapisów EKG, co czyni go jednym z najnowocześniejszych rozwiązań tego typu na świecie. Zarówno sam zestaw algorytmów, jak i platforma technologiczna DRP, która umożliwia technikom EKG i lekarzom korzystanie z wsparcia AI, uzyskały już zgody regulacyjne, niezbędne do zastosowania w diagnostyce zaburzeń pracy serca w USA, UE, UK i innych krajach (FDA i CE). – Wyniki badania DRAI Martini jednoznacznie udowadniają, że sztuczna inteligencja jest wartościowym narzędziem wspierającym pracę techników EKG i lekarzy-kardiologów. Nasze zaawansowane algorytmy znacząco przyspieszają proces analizy danych EKG oraz podnoszą jakość diagnozy, eliminując krytyczne błędy. DRAI umożliwia technikom EKG przygotowywanie większej liczby raportów diagnostycznych w krótszym czasie, co przekłada się na skrócenie czasu oczekiwania pacjentów na wyniki diagnozy oraz redukcję kosztów opieki zdrowotnej. Wierzę, że dzięki takim badaniom, jak DRAI MARTINI, stosowanie AI w procesie diagnozy chorób serca wkrótce stanie się standardem – podsumowuje Przemysław Tadla, CTO i członek zarządu Medicalgorithmics. Algorytmy sztucznej inteligencji DRAI są już wykorzystywane w diagnostyce zaburzeń rytmu serca przez partnerów Medicalgorithmics w USA. Firma pracuje obecnie nad wdrożeniem systemu u pierwszych partnerów w Europie. W dłuższej perspektywie polskie AI ma być dostępne dla techników EKG i kardiologów na całym świecie.

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/du%C5%BCa-dane-klawiatura-komputer-3520096/

KOMENTARZE
news

<Marzec 2025>

pnwtśrczptsbnd
24
25
26
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
Newsletter