Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Startupy w Polsce chcą się rozwijać i wciąż potrzebują wsparcia
W ostatnich latach ze wsparcia programów akceleracyjnych skorzystało w Polsce kilkaset startupów. W kolejce ustawiają się następne. Boom na innowacje wciąż trwa i kolejni młodzi przedsiębiorcy szukają pomocy w osiągnięciu rynkowego sukcesu. MIT Enterprise Forum Poland, jeden z największych w Polsce akceleratorów dla startupów technologicznych, rozpoczął właśnie nabór do 5. już edycji programu realizowanego w oparciu o know-how Massachusetts Institute of Technology. 25 firm, które się do niego zakwalifikuje, zyska m.in. szansę na wsparcie czołowych polskich i międzynarodowych przedsiębiorstw, prezentację swoich technologii przed inwestorami z USA oraz wygranie 100 000 złotych w konkursie CVC Young Innovator Awards.

 

Akceleratory nadal potrzebne

Ekosystem startupowy w Polsce rośnie z roku na rok. Coraz częściej młodzi przedsiębiorcy w swoich planach sięgają rynków globalnych, jednak wciąż dużym wyzwaniem jest dla nich chociażby płynne rozwijanie biznesu czy zarabianie na stworzonych przez siebie technologiach. Jak wynika z raportu „Polskie startupy 2017”, 65 proc. startupów ma problemy z pozyskaniem finansowania na dalszy rozwój, niemal co drugi potrzebuje pracowników, a 40 proc. chce poszerzyć swoją sieć kontaktów. W zakresie wiedzy blisko połowa wskazuje na konieczność szkoleń marketingowych, mentoringowych i zarządczych.

– Przed startupami na wczesnym etapie rozwoju, nawet tymi dysponującymi unikalnymi technologiami, stoi wiele wyzwań, zanim osiągną rynkowy sukces. Problemem jest często brak wiedzy, doświadczenia i zaplecza finansowego. Rolą akceleratora jest wspieranie startupów w pokonywaniu tych barier, pomoc w przekuciu świetnego pomysłu w realny biznes – mówi Magdalena Jabłońska, dyrektor operacyjna Fundacji Przedsiębiorczości Technologicznej, organizatora programu MIT Enterprise Forum w Polsce. – Skala potrzeb jest ogromna. Wciąż powstają nowe startupy, które potrzebują wsparcia. Każdy z nich jest inny i potrzebuje rozwiązań szytych na miarę oraz indywidualnego zaangażowania ekspertów i mentorów. Do każdej edycji naszego programu aplikuje kilkaset zespołów. Dlatego też staramy się dywersyfikować naszą ofertę i uruchamiamy nowe ścieżki branżowe – dodaje.

 

Nowe ścieżki akceleracji, nowe szanse dla startupów

Nowością w 5. edycji programu MIT Enterprise Forum Poland jest ścieżka InsurTech dedykowana startupom rozwijającym technologie, które mogą znaleźć zastosowanie w sektorze ubezpieczeń. Jej partnerami są: LINK4, Nationale-Nederlanden i Sollers Consulting. Dla branży to szansa na dotarcie do innowacyjnych technologii oraz przełamanie stereotypowego wizerunku „biernej i nijakiej”. Dla startupów to możliwość wejścia na rynek, który tylko w Polsce generuje 2 proc. PKB.

– Do aplikowania do ścieżki InsurTech zapraszamy startupy rozwijające technologie związane m.in. z robotyzacją, Internetem Rzeczy, sztuczną inteligencją, Big Data, systemami OCR, ale również z ochroną zdrowia – mówi Jabłońska.

Akcelerację w ramach 5. edycji programu MIT Enterprise Forum Poland przejdzie 25 startupów technologicznych. Początkujący przedsiębiorcy przez 3 miesiące będą współpracować z polskimi i międzynarodowymi ekspertami oraz mentorami nad weryfikacją i dopracowaniem modeli biznesowych swoich przedsięwzięć. Wszystko po to, aby potrafili poradzić sobie w rynkowej rzeczywistości, skutecznie skomercjalizować swoje rozwiązania, jak również efektywnie pozyskać finansowanie na dalszy rozwój działalności.

Ponadto program MIT Enterprise Forum Poland już po raz drugi zostanie rozszerzony o międzynarodowy konkurs CVC Young Innovator Awards. Na zwycięzcę czeka nagroda w wysokości 100 000 złotych. W rywalizacji wezmą udział przedstawiciele startupów technologicznych, które zakwalifikują się do programu MIT Enterprise Forum Poland i spełnią wymogi regulaminowe konkursu. Beneficjentem nagrody może być innowacyjne przedsięwzięcie przedstawione przez młodego przedsiębiorcę (poniżej 30. roku życia), które – poza dużym potencjałem technologicznym – cechuje się wysoką użytecznością społeczną.

 

Wsparcie wiodących przedsiębiorstw

Oprócz ścieżki InsurTech, akceleracja w 5. edycji programu MIT Enterprise Forum Poland realizowana będzie w trzech wyspecjalizowanych ścieżkach branżowych oraz ścieżce ogólnej. Partnerem głównym programu akceleracyjnego jest PKO Bank Polski. Ścieżkę Zdrowie współtworzy Grupa Adamed. Po raz kolejny w programie pojawiają się ścieżka Agri-tech wspierana przez fundusz AgriTech Hub oraz Industry 4.0 dla startupów technologicznych z Dolnego Śląska. Ścieżkę lokalną wspierają partnerzy, tacy jak: Balluff, FANUC Polska, fundusz ValueTech, Wrocławski Park Technologiczny, Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, Olesiński & Wspólnicy, Wrocławskie Centrum Badań EIT+ oraz Stowarzyszenie Top 500 Innovators.

Startupy, które chcą wziąć udział w 5. edycji akceleracji MIT Enterprise Forum Poland mogą aplikować do programu za pośrednictwem strony internetowej www.mitefpoland.org do 10 lipca 2018 roku.

Partnerami wspierającymi program są: Visa, fundusz CVC Capital Partners oraz Campus Warsaw. Partnerami merytorycznymi programu są: Wardyński i Wspólnicy, EUPATENT.PL, Hasik Rheims & Partners, Extended DISC Polska i Novismo. Treningi sprzedażowe dla startupów przeprowadzą eksperci z Autoryzowanego Centrum Szkoleniowego Sandler Training – Twarowski & Posmyk. Organizacjami wspierającymi akcelerację są Fundacja PKO Banku Polskiego, CMSLaw.Tax, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej oraz Stowarzyszenie Organizatorów Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości w Polsce (SOOIPP).

KOMENTARZE
news

<Luty 2025>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
1
2
Newsletter