Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Śląski Uniwersytet Medyczny rozpoczyna współpracę z firmą Asseco
Śląski Uniwersytet Medyczny rozpoczyna współpracę z firmą Asseco
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach zapewni przyszłym lekarzom możliwość praktycznego zapoznania się z systemami informatycznymi wykorzystywanymi w szpitalach dzięki współpracy z firmą informatyczną Asseco. W poniedziałek w Katowicach rektor uczelni prof. Przemysław Jałowiecki i wiceprezes Asseco Poland Krzysztof Groyecki podpisali list intencyjny na rzecz stworzenia symulacyjnej pracowni komputerowej.

 

 

– Ta współpraca pozwoli nauczać studentów rzeczy zdawałoby się dzisiaj oczywistej, ale której nie ma obecnie w programach studiów, a z tymi narzędziami informatycznymi studenci po ukończeniu studiów zetkną się w szpitalach, przychodniach. Chcemy, żeby poznali je wcześniej, w trakcie studiów, żeby nie musieli się tego uczyć po rozpoczęciu pracy – powiedział prof. Przemysław Jałowiecki. –Postawiliśmy sobie kiedyś za cel wprowadzanie innowacji w dydaktyce. Zaczęliśmy od symulacji medycznych, tworzymy następne centra symulacji medycznej, w przyszłym roku będziemy uczelnią, która będzie miała największą bazę symulacyjną w Polsce w postaci 2 dużych i 1 mniejszego centrum symulacji. To kolejny krok w tym kierunku – dodał.

Wiceprezes Groyecki wskazał na wartość, jaką jest praktyczne przygotowanie do zawodu. Podkreślił, że większość szpitali w woj. śląskim korzysta z oprogramowania Asseco, więc jest duże prawdopodobieństwo, że absolwenci uczelni będą z nich korzystać. – Im większa ilość młodych lekarzy będzie uczestniczyła w testowaniu tych systemów informatycznych, tym one będą lepsze, bo tym więcej krytycznych uwag usłyszymy na temat ich funkcjonowania. Ta współpraca jest nam potrzebna, by podnosić jakość usług i oprogramowania – skomentował.

Nawiązanie współpracy z Asseco Poland to kolejny krok Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w zakresie praktycznego kształcenia w zawodach medycznych. W 2012 r. uczelnia wprowadziła do programu nauczania symulację medyczną z wykorzystaniem zaawansowanych fantomów pacjenta.

Dzięki zastosowaniu oprogramowania dostarczonego przez firmę Asseco studenci będą mieli możliwość komputerowej symulacji pełnego procesu obsługi pacjenta – od momentu przyjęcia go na oddział szpitalny, poprzez wykonanie wszystkich możliwych procedur medycznych wymagających odnotowania w systemie informatycznym wraz z budowaniem historii choroby, obsługą badań laboratoryjnych i wystawieniem elektronicznych recept, aż po wypis.

To pierwsza tego typu wpółpraca Asseco z uczelnią, w ramach której firma udostępnia swoje oprogramowanie AMMS w celu szkolenia przyszłych lekarzy. Władze uczelni chcą z czasem objąć takim szkoleniem również innych specjalistów ochrony zdrowia.

Asseco jest największym dostawcą oprogramowania dla ponad 420 szpitali i 9 tys. przychodni w Polsce. AMMS jest kompleksowym, zintegrowanym systemem informatycznym wspomagającym działalność średnich i dużych placówek medycznych, głównie szpitali, przychodni przyszpitalnych oraz przychodni i ambulatoriów lecznictwa otwartego, a także sieci placówek.

 

autor: Anna Gumułka (PAP), naukawpolsce.pap.pl

KOMENTARZE
news

<Grudzień 2021>

pnwtśrczptsbnd
29
30
1
2
Cleanroom Pass
2021-12-02 do 2021-12-02
3
4
5
7
BHP w pomieszczeniach Cleanroom
2021-12-07 do 2021-12-07
9
MEDmeetsTECH#12
2021-12-09 do 2021-12-09
BioTech Daily 2021
2021-12-09 do 2021-12-09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter