Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Setki tysięcy złotych pozostają w systemie ochrony zdrowia dzięki używanemu oprogramowaniu. Szpitale coraz chętniej sięgają po software z drugiej ręki
Setki tysięcy złotych pozostają w systemie ochrony zdrowia dzięki używanemu oprogramowaniu.

Placówki medyczne, podobnie jak inne instytucje publiczne zainteresowane zakupem oprogramowania, mogą skorzystać z rozwiązań opartych na rynku wtórnym, m.in. w drodze przetargu. Eksperci Forscope, firmy będącej największym brokerem oprogramowania w Europie Środkowo-Wschodniej, wyjaśniają, jakie warunki muszą zostać spełnione, aby w procesie zakupu używanego software’u dopełnić wszelkich wymogów prawnych. To gra warta świeczki, bo oszczędności mogą sięgnąć nawet 80% w stosunku do ceny nowego oprogramowania.

 

– W gronie naszych klientów znajdziemy już kilkanaście placówek medycznych z Polski i innych krajów unijnych. Mowa m.in. o takich podmiotach, jak Państwowy Instytut Medyczny MSWiA, Mazowiecki Szpital Bródnowski czy szpital w Popradzie na Słowacji. Dzięki zakupom używanego oprogramowania placówki te wygenerowały oszczędności sięgające niekiedy setek tysięcy złotych – wskazuje Jakub Šulák, założyciel i CEO Forscope. Warto zauważyć, że podmioty z branży medycznej szukają nie tylko popularnych rozwiązań, takich jak systemy operacyjne, ale i zaawansowanego oprogramowania specjalistycznego, takiego jak zintegrowane środowiska programistyczne czy systemy zarządzania bazami danych. – Od dłuższego czasu nasz szpital systematycznie dąży do oszczędzania publicznych pieniędzy poprzez wykorzystywanie zarówno używanego sprzętu IT, jak i oprogramowania. Dzięki zakupowi rozwiązań z drugiej ręki zaoszczędziliśmy ok. 80% kosztów w stosunku do regularnych cen rynkowych. Zaoszczędzone środki możemy teraz przeznaczyć na bardzo potrzebny sprzęt medyczny z korzyścią tak dla naszych pacjentów, jak i lekarzy – wyjaśnia dr Jozef Tekáč, ordynator szpitala w Popradzie na Słowacji.

Firmy oferujące używane licencje wieczyste powinny być zawsze dopuszczane do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Stawianie nieuzasadnionych warunków i wymagań, które mogłyby wyłączyć je z postępowania, stoi w sprzeczności z zasadami uczciwej konkurencji, równego traktowania i właściwego gospodarowania środkami publicznymi. Tego rodzaju praktyki stwarzają także ryzyko opóźnień w realizacji całego zamówienia publicznego i planów zakupowych, jako że nieuczciwe wymogi mogą być łatwo zakwestionowane i zaskarżone, co potwierdzają wyroki odpowiedników Krajowej Izby Odwoławczej z różnych krajów unijnych. 

Zgodnie z obowiązującym prawem klient, który kupił licencję wieczystą na oprogramowanie w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego, może przenieść prawo własności do zakupionego egzemplarza oprogramowania na kogoś innego. Co istotne, możliwość ta nie dotyczy oprogramowania oferowanego w formie subskrypcji. Wówczas bowiem nie mamy do czynienia z własnością, a jedynie z ograniczonym czasowo prawem do korzystania z usługi. Aby móc skutecznie przenieść własność licencji wieczystej oprogramowania, konieczne jest spełnienie kilku warunków.

· Należy prawidłowo udokumentować pochodzenie oprogramowania i wykazać, że licencja została udzielona bezterminowo w zamian za jednorazową opłatę.

· Pierwotny (i każdy następny) właściciel musi odinstalować i dezaktywować u siebie oprogramowanie podlegające sprzedaży.

· Oprogramowanie musi być przedmiotem obrotu wyłącznie na obszarze Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Potwierdzeniem prawa własności oraz legalności całego zakupu jest kompleksowa dokumentacja przekazywana nabywcy wraz z licencjami. Musi ona zawierać szczegółowe informacje obejmujące pochodzenie oprogramowania, numer umowy licencyjnej oraz deklarację o odinstalowaniu oprogramowania przez poprzedniego właściciela. W razie audytu udowodnienie, że używane oprogramowanie zostało nabyte zgodnie z prawem jest więc bardzo proste. Właśnie dlatego na taką opcję coraz chętniej decydują się kolejne placówki medyczne z całej Europy.

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/illustrations/biznes-wykres-wykres-wykres-serce-8676530/

KOMENTARZE
news

<Marzec 2026>

pnwtśrczptsbnd
23
24
25
26
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Newsletter